Rusya meselesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 ucak 1 helikopter dusuruldu ?

RUSYA nededi, askeri tum anlaşmalar donduruldu
dahası ne olur ? Savas ?? sanmam ama turistlerin gelme
her sene 4 milyon rus ulkemize tatil icin geliyor
İki ülke arasındaki ticaret 32.7 milyar dolar tabiki karşılıklı
Bunun sadece dogalgaza verilen para 4 milyar $ demek ki
diger ticari şeylerde var. burada dogal gazı keserse rusya ab gazını da keser cunku gazın bir kısmı turkiyeden geciyor buda onlarca milyae $lık tazminat hakkı dogurur AB ve ülkemiz icin dava acılırsa savaş olması haricinde bu opsiyon bence sıfıra yakın.

Bu noktada Turkiye ABD ile Rusya arasındaki sidik yarışının
kurbanı oluyor kanımca. Bizimkiler obamaya yarancaz diye
kendilerini riske atıyorlar. 3 gun sonra rusya fuzeleride bizim ucakları (savas gemisi suriye limanına yanaşcak) vurursa ne olacak ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Her ne kadar bazı şeyleri sevmesem de ülke hava ve kara sınırları yol geçen hanına dönmesine karşıyım. Bir daha aynı ihlal yapılır ise yine vurmalı ülkemiz. Göze göz dişe diş. Kimse benim şu kadar askerim var, benim şu kadar savaş uçağım var, tankım var demek ile olmaz. Buyursun Rusya sıkıyorsa elinden geleni yapsın bakalım da görelim. İstedikleri 3. Dünya savaşı çıkarmak ise çıkarsınlar herkes boyunun ölçüsünün alsın otursun götünün üzerine.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ülkemizin çıkarları için akılcı davranmak lazım.Putin ne dedi Türkiye'ye tehdit oluşturmuyordu uçaklarımız dedi.Doğruluğu tartışılır belki ama tehdit olarak algılandı ve düşürüldü.Birde şu var biz Amerikan uçaklarına ülkemizi açmadıkmı üslerimizi kullandırmadıkmı.Her nekadar nato üyeside olsak o zaman ülkemizde yabancı askerler cirit atıp ülkemize tehdit oluşturmadımı.Yani ne işi vardı yabancı askerlerin ülkemizde şimdi Rus uçağı sınır ihlali yaptı ve tehdit oldu.Esasında her iki durumda tehdit.Birine izin ver diğerinin uçağını düşür.amerikalılar askerlerimize çuval geçirdi tehdit olmadı.Bundan yıllar önce yine amerikalılar nato tatbikatında bizim tam hatırlamıyorum ama ya savaş gemimizi yada denizaltımızı vurmuştu yanlışlıkla oldu dendi kaç askerimiz şehit oldu ve buda tehdit olmadı.
Bu son olayın en büyük sebebi yanlış Suriye politikası.Çünkü Amerikayla birlikte Esatı indiricez dendi.Bir şey olmadığı gibi çıkan iç savaştan dolayı bizim bölgemiz fena karıştı ve Amerikada bizi yalnız bıraktı.Şimdi Rusya işin içine girdi ve bu sefer Türkmen kardeşlerimiz büyük sıkıntıda ve biz Rusyayla karşı karşıya gelmek üzereyiz.askeri gücümüz var ama bu iki ülkeyi karşımıza alacak kadar değil.
Herhalde bu saatten sonra hükümetinde yapacağı her iki tarafıda idare etmekten öteye gidemez

Birde son olarak Rusya savaş gemileri bizim sularımızdan boğazlardan geçecek.Dünkü duruma göre o zaman tehtidin kralı olacak

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya bırakın Rus ağzıyla konuşmayı. Biz zaten yıllardır savaş halindeyiz o bölgede. Adamlar sınır ihlali yapacak, ohh ne iyi etmişsin eline sağlık mı diyeceğiz.

Türkiye olarak gerek ikili görüşmelerde gerekse uluslar arası platformlarda "bak Rusya sınırımı -kimliği belli olmayan- hava araçlarıyla ihlal ettin. İlk seferinde olay çıkmasın diye seninle oturup konuştuk. Türkiye olası hava aracı düşürürse bunun sorumlusu Rusya'dır. Biz böyle bir durum yaşamak istemiyoruz" dedik mi? Dedik! Daha ne Rusya'ya yalakalık olsun diye pyd, pkk ve hdp açıklamalarıyla paralel yorum yapıyorsunuz.

Ölenler Türk. Birilerinin zoruna gidiyorsa orada Türk'leri bombalayanları öldürmek çıksın karşıma bir saniye düşünmem gerekeni yaparım.

Abuk sabuk bu ülke aleyhine yorum yapmayın.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde şu var uçağın düşmesiyle Rusya eline koz aldı bunuda Türkmen kardeşlerimize karşı kullanabilir.Onları bir şekilde Türkiye'ye almamız lazım korumak için.Ve tabiki bu ülke yol geçen hanı olmamalı ama dediğim gibi akılcı davranmak lazım.Şimdi biz istemeden Rusyaya koz verdik.Amerika yada natoyada güvenmemek lazım ilk fırsatta onlarda satabilir bizi.Ben hala Amerikalıların askerlerimize yaptığına yada pkklıların ellerini sallayarak sınırdan geçip devletin valisininde sınırda usulen sorgulama yapıp içeri almalarını hazmedemiyorum.Çözüm falan hikaye ayrıca Bir Türk vatandaşı olarak bunlar beni yaraladı.Gerçek anlamda vatansever ülkesinin çıkarlarını düşünen insanlarında böyle düşündüğünü tahmin ediyorum.Yani bu tehdit olduda diğeri olmadı değil.Kısaca bunların hepsi tehdittir.
Bu arada Türkiye'ninde gerçek anlamda dostu Azerbaycan,Pakistan,Afganistan gibi ülkeler.Ama onlarda nereye kada bize destek olabilir.
Savaş umarım çıkmaz çıkarsada gereğini yaparız ama diğer ülkeler yine menfaat icabı bir araya gelirlerde olan bize olur.Akıl,zeka,dış politika bunu gerektirir

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
İçiniz rahat olsun arkadaşlar savaş filan çıkmaz. Aslında Rusya ağzının payını aldı. Rusya bir mesaj peşinde idi. Bak ben istediğim yerde kafama göre takılırım kimse de bana bir şey demez havasın da idi. Ama şimdi ne oldu? Türkiye dedi ki bak kafana göre sana burada hareket ettirmem dedi. Olması gereken de bu. Aslında en başta yanlışlar vardı. Bu yanlış da tampon bölge olayı idi. Zamanında bu bölge oluşturulsa idi o zaman hem savaştan kaçanlar olsun hemde sınır güvenliğimiz tam olacak idi. Bu tampon bölge sayesinde bahanemiz de olacak idi.

Ben sanmam dedim gibi savaş filan çıkmaz. Rusya da sürekli gövde gösterisi peşin de ama yemezler. Türkiye ye hiç bir şey yapamaz. Ekonomik açıdan bir sürü anlaşma var. Sadece Türkiye'nin gazını keseriz bilmem inşaat sektörüne kilit vururuz falan filan sadece bunları yapar ise Türkiye zarar görmez kendileri de zarar görür.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İçiniz rahat olsun arkadaşlar savaş filan çıkmaz. Aslında Rusya ağzının payını aldı. Rusya bir mesaj peşinde idi. Bak ben istediğim yerde kafama göre takılırım kimse de bana bir şey demez havasın da idi. Ama şimdi ne oldu? Türkiye dedi ki bak kafana göre sana burada hareket ettirmem dedi. Olması gereken de bu. Aslında en başta yanlışlar vardı. Bu yanlış da tampon bölge olayı idi. Zamanında bu bölge oluşturulsa idi o zaman hem savaştan kaçanlar olsun hemde sınır güvenliğimiz tam olacak idi. Bu tampon bölge sayesinde bahanemiz de olacak idi.

Ben sanmam dedim gibi savaş filan çıkmaz. Rusya da sürekli gövde gösterisi peşin de ama yemezler. Türkiye ye hiç bir şey yapamaz. Ekonomik açıdan bir sürü anlaşma var. Sadece Türkiye'nin gazını keseriz bilmem inşaat sektörüne kilit vururuz falan filan sadece bunları yapar ise Türkiye zarar görmez kendileri de zarar görür.
rusya dünyanın 2.süper gücüdür, bizle olası bir savaşa girse tozumuzu atarlar, adamlar her yönden bizden çok çok üstünler dua edelim de böyle bir ihtimal olmasın bizi öyle uçakla falan da vurmazlar direk nükleer füze manyağı yaparlar

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abartmaya gerek yok. Rusya envanterdeki nükleer başlıklarla 2. Askeri güç. Putin akıllı adam vesselam Türkiye ne Suriyedeki gibi basit ne de ukrayna gibi basiretsiz bir devlettir. Belki Türkiye Rusya seviyesinde değil ama bizim kadar iyi onlarda biliyor ki olası bir savaş durumunu rus ekonomisi kaldırmaz. Çünkü karşısında KARŞILIK VEREBİLEN bir ülke var ve olacak. Bu iş vur kaçla bitmez adları gibi eminler. Dün Paris'te patlauan bir bakmışsın Moskova'da hatta St.Petersburg'da patlamış. O zaman ne Rusya kalır ve sovyetlerin anısı.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abartmaya gerek yok. Rusya envanterdeki nükleer başlıklarla 2. Askeri güç. Putin akıllı adam vesselam Türkiye ne Suriyedeki gibi basit ne de ukrayna gibi basiretsiz bir devlettir. Belki Türkiye Rusya seviyesinde değil ama bizim kadar iyi onlarda biliyor ki olası bir savaş durumunu rus ekonomisi kaldırmaz. Çünkü karşısında KARŞILIK VEREBİLEN bir ülke var ve olacak. Bu iş vur kaçla bitmez adları gibi eminler. Dün Paris'te patlauan bir bakmışsın Moskova'da hatta St.Petersburg'da patlamış. O zaman ne Rusya kalır ve sovyetlerin anısı.
bence hiç de abartı değil kardeşim bu iş öyle terörist bombalamaya benzemez adamlar bizden çok çok üstün ,yıllardır amerika ile rekabetteler geri kalmamak adına ordularına ve teknolojilerine hertürlü yatırımı yapıyorlar vs.vs

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
rusya dünyanın 2.süper gücüdür, bizle olası bir savaşa girse tozumuzu atarlar, adamlar her yönden bizden çok çok üstünler dua edelim de böyle bir ihtimal olmasın bizi öyle uçakla falan da vurmazlar direk nükleer füze manyağı yaparlar

O kadar değil. İstediği kadar süper güç olsun. Kırık yerle savaşacak halleri yok zaten. Bugün açıklama da bulundular zaten. Sadece Türkiye ile savaşa girmez dünya ile savaşa girmek zorun da kalır. Bunu da zaten göze alamaz. Hiç bir ülke böyle şeyi göze alamaz. Bu işte bir şey çıkmaz. Türkiye nin de daha önce uçağı düşürüldü sürekli açıklamalar da sabrımızı sınamayın kelimeleri ile geldi geçti. Bu durum da öyle olacak. Çünkü savaş o kadar basit değil. İstedikleri kadar süper güç olsunlar. Oda bir yere kadar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...