Rolanti Düzensizliği ve Stop Etme - ASTRA G!

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar başka başlık altında açtım fakat bi cevap alamadım. Bi ilgisizlik var galiba. Ya da sorunum çok büyük ! En kötü ihtimal Beni Sevmiysiiiz !

İLK OLARAK ROLANTİDE
Aracım benzinde normal çalışıyor ısındıktan sonra lpg ye geçince devir saati çok aşağılara dogru inip çıkıyor. Dalgalanmalar oluyor. Bazen o kadar düşüyor ki araç benzine geçip anında geri lpg ye geçiyor. TIK sesi duyuyorum. Arka arkaya yaptığı da oluyor. Ve çok nadiren sonunda stop ediyor.

HAREKET HALİNDE LPG ye GEÇİNCE
Hafif gaz kesme ve sirkeleme yapıyor. Gaza sürekli bastığımdan o an bi dalgalanma yok ama ayağımı gazdan çekince devir oldukça düşüp dalgalanma oluyor. Hareket halinde iken bile stop ettiği oluyor.

Motorun sıcaklığı felan çok farketmiyor.
Sürekli dalgalanma oluyor. Ama benzinde öyle bişey yok.

Bu kadar detaylı yazıma da halen cevap alamazsam çok üzülürüm.

tanerr22

Kayıtlı Kullanıcı
04-Ağrı
Siteyi ziyaret et
bu çok basit bir sorun bir ustaya gidip cihaza bağlayarak değerleri kontrol ettirin muhtemelen değerleri biraz yükseltecek ve sorununuz kalmayacaktır. kolay gelsin

m_cevik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar başka başlık altında açtım fakat bi cevap alamadım. Bi ilgisizlik var galiba. Ya da sorunum çok büyük ! En kötü ihtimal Beni Sevmiysiiiz !

İLK OLARAK ROLANTİDE
Aracım benzinde normal çalışıyor ısındıktan sonra lpg ye geçince devir saati çok aşağılara dogru inip çıkıyor. Dalgalanmalar oluyor. Bazen o kadar düşüyor ki araç benzine geçip anında geri lpg ye geçiyor. TIK sesi duyuyorum. Arka arkaya yaptığı da oluyor. Ve çok nadiren sonunda stop ediyor.

HAREKET HALİNDE LPG ye GEÇİNCE
Hafif gaz kesme ve sirkeleme yapıyor. Gaza sürekli bastığımdan o an bi dalgalanma yok ama ayağımı gazdan çekince devir oldukça düşüp dalgalanma oluyor. Hareket halinde iken bile stop ettiği oluyor.

Motorun sıcaklığı felan çok farketmiyor.
Sürekli dalgalanma oluyor. Ama benzinde öyle bişey yok.

Bu kadar detaylı yazıma da halen cevap alamazsam çok üzülürüm.

Sayın İbrahim Bey,anladığım kadarıyla mevcut motora gelen lpg motora yetmemekte,taktırdığınız yere götürüp durumu anlattığınızda mevcut sorun kuvvetle ihtimal düzelecektir.Ama ayarı zannedersem hiç yapamamışlar çünkü hadi diyelim sirkeleme yapar da stop etmeye kadar gidiyorsa heralde lpg yi baya kesmişler.Böyle bir hata yapılmaması lazım.Böyle binmeye devam ederseniz zaten motor arıza ışığınız yakında yanacaktır.

Bu arada bende sizin gibi şikayetçiyim foruma ilgi çok az . :(

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerler gerçekten çok düşük ise ki bu yaklaşık olarak normal değerlerin %30 'una tekabul eder, araç sıcakken dahi bu problem ile karşılaşmanız olası.

Ancak benim görüşüm, araç beyni oksijen sensörü aracılığı ile bu düşük yakıt miktarını algılayıp düzeltir.
Araç üzerinde LFT(long term fuel trim) ve SFT(short term fuel trim) değerlerinden LPG ayarınızın ne kadar düzgün yapıldığını anlayabilirsiniz. Tabi bunu okumak için ya LPG beyninizin bu değeri OBD portu üzerinde okuyabilen cinsten olması gerekiyor yada aracı opcom yada tech2 ye bağlatıcaksınız.

Herşeyden öte, aynı problemleri az da olsa benzinde yapıyor ise rolanti motoru(yada sensörü herneyse) ondan şüphelenebilirsiniz. Yada boğaz kelebeğinden.
Arkadaşlar site dahilinde rolanti parçasını test etmek için aracın kliması çalıştırıldığında şayet devir saatinde bir oynama yada anlık yakıt tüketiminde artış gözlemleniyor ise bu parçaya genelde sağlam gözüyle bakıyorlar.

Tam çözemediğim bir durum ise aracın motoru optimum sıcaklığa gelinceye kadar o2 sensörünün düzgün çalışmadığı, bu ne denlede bu süreç içerisinde LPG ayarlarının düzgün yapılmasının öne çıktığıdır.(bu süreçte arabanın beyni yakıt değerlerini arttıramaz).
Bende araç ısınıncaya kadar rolantide dalgalanma oluyor ancak sonra problem kalmıyor.
Değerleri çok arttırsam bile benzer bir problem ile karşılaştığım için kafaya çok takmamaya çalışıyorum :)

Umarım yazdıklarım açıklayıcı olmuştur, neredeyse bütün bilgimi aktardım :)

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada atiker sistemin olduğunu okudum, şayet benimki gibi safefast sistem var ise ve oksijen sensörüne 2 tane kablo bağlantıysa bu da araç içerisinde o2 sensör hatasına yol açıyorsa :) bu kablolardan mor/gri olanını kesmelisin :)
bu aracın beynine giden veriyi bozuyor ve hataya neden oluyor

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. sorunum motor ısınana kadar ve benzinde yok. ayrıca dünki testimde araç normal çalışırken klimayı açtım devir hafif arttı geri düzeldi. lpg de 1 sene oldu takılalı ama ben taktırmadım. aldığımda sorun yoktu. en son aküyü sökmüştüm ondan sonra dikkatimi çekti.

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg ayarın gitmiştir büyük ihtimalle akü sökülünce yada ona benzer bir şey olsa gerek,
bir ayar ile kurtarırsın o zaman :)

murat0616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb ayni sorunu şu anda bende yaşiyorum araç benzinde gayet düzenli çalişiyor ama lpg ye geçtiğinde çok uzun olmasada tekleme ve gaz yememe sorunu yaşiyorum defalarca gaz ayari için gittim lpg regülatörünü değiştirdiler enjektörleri değiştirdiler ama fayda etmedi en sonunda sorunun ateşleme sisteminden olduğunu söylediler ilk aşamada bujileri değiştirdim bakalim yarin sabahda ayni problemi verirse ateşleme bobini değişecek oda fayda etmez ise bilmiyorum ne yaparim.

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sadece lpg de yapıyorsa ateşleme sisteminde problem yoktur bence. benzinde gayet güzel gidiyor. boşuna parça değişimine gitme.

tank.er

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb ayni sorunu şu anda bende yaşiyorum araç benzinde gayet düzenli çalişiyor ama lpg ye geçtiğinde çok uzun olmasada tekleme ve gaz yememe sorunu yaşiyorum defalarca gaz ayari için gittim lpg regülatörünü değiştirdiler enjektörleri değiştirdiler ama fayda etmedi en sonunda sorunun ateşleme sisteminden olduğunu söylediler ilk aşamada bujileri değiştirdim bakalim yarin sabahda ayni problemi verirse ateşleme bobini değişecek oda fayda etmez ise bilmiyorum ne yaparim.
geçmiş olsun aynı sorun benimde başıma geldi.gaz kulanımında daha çok belli eder ateşleme bobini,benzin de o kadar anlamayabilirsin.
http://www.opelgm.com/Opel-Astra-G-X16XEL-Z16XE-Atesleme-Bobini,PR-45.html 170 tl civarı ,tekrar geçmiş olsun.