radyatörden yağı temizleyemiyorum

zeka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen hafta soğutma suyu tamamlama deposunda yağ dolduğunu görüp aracı tamire verdim. yağ soğutucunun delindiği ortaya çıktı tamir oldu. usta radyatördeki yağın çok zor temizleneceğini kendisinin 20 defa kadar temizlediğini söyledi aracı aldım ertesi gün soğutma suyu deposunda yağ olduğunu gördüm bugün zamanım ve mekanım müsaitti alttan radyatörün hortumunu açıp üstten soğuk su, sıcak su, mazot ve buna birçoğunuz kızacak çamaşır suyu(radyatör delinebilir) doldurup bende 20 defa kadar su devirdaimi yaptım basınçlı hava ile her defasında boşalttım tüm boruları kapatıp suyu havayı bastım....
sonra aracı çalıştırdım 30 dakika hararet 90 ı geçip fan çalışınca durdum motor soğumasına müteakip yedek su deposuna baktığımda yine yağ dolu olduğunu gördüm...
yağı nasıl temizleyebilirim radyatörü değiştirmeyi göze aldım ..

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O yağ içinden su geçen her boruya deliğe bulaşmıştır.Günde bir iki defa su boşaltarak yavaş yavaş yağın kendiliğinden sökülmesini bekleyeceksin.Yeni radyatör taktırsan bile fayda etmez.Motorun ve boruların içinde kalan yağ yine bulaşır.Günde bir kere yada iki kere bu su boşaltma işlemini tekrarla.Ama suyun sıcak olması faydalı olur.hortumu söktükten sonra tekrar takmadan önce arabayı çalıştırıp 3-5 defa gaz vererek motorun içindeki suyuda atmasını sağlayabilirsin.Bunu şuna istinaden söylüyorum.Sanayide ustalar radyatörü sökülmüş araçları yer değiştirmek için o şekilde çalıştırıp ileri geri oynatırlar.Öyle bir iki gaz vermeyle motor yanmaz.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ soğutucuyu ben de değiştirdim ama bendeki yağ sızıntısı çok azdı.
bir kaç defa suyu boşalttık problem halloldu.
başka bir şey kullanmaya gerek kalmadı.
radyatör temizleyici sıvılar var, motor suyuna koyup motoru belirli bir süre çalıştırıyorsun. bulabilirsen özellikle würth veya muadili kaliteli bir marka al.
sıvının içerisindeki kimyasallar yağı yapıştığı yerlerden söküp suyun içerisine alıyor.
sonra suyu tamamen boşaltıp motoru yıkıyorsun, sorunu büyük ölçüde çözüyor.
daha sonra gelen yağ durumuna göre birkaç defa daha belirli sürekullanıp yağ yedek su deposuna biriktikçe suyu boşaltıyorsun ve en son antifirizli su dolduruyorsun.