Radar cezası ama hız belirsiz

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şu kota olayını anlamış değilim. Yani bir memur sırf kotayı dolduracağım diye önüne gelene sorgusuz suailsiz ceza mı yazıyor? Ya arkadaşlar bu duruma nasıl bu kadar kolay inanıyorsunuz? Polis yasalarda belirtilmeyen bir kusur için ceza yazamaz. Radar cezası desen görüntü var, park yasağı desen fotoğraf var, kırmızı ışık ihlali desen kamera var, ayrıca vatandaş artık eskisi gibi saf değil, şüpheli bir durumda soluğu doğru trafik mahkemelerinde alıyor. Araçlarda cam filmi kullanmak yasal olarak suçsa ceza yazılır, suç değilse ceza yazılmaz, aracındaki cam filmi nedeniyle kendilerine keyfi ceza yazıldığına inanlar varsa haklarını mahkemelerde arayabilir. Yasalar sabittir o nedenle kimsenin aklını bulandırmaya hakkımız yok diye düşünüyorum. Ha polis araçlarında veya lüks araçlarda bulunan cam filmlerine ceza yazılmıyor derseniz konu başka yere doğru gider, bu durumda yasanın içeriği değil polisin keyfi tutumu tartışılır.

Burada mevzu yasanın içeriğini sorgulamak değil tabiki. Önceki mesajda yazdığım gibi bazı durumlarda inisiyatif kullanması gerekirken ceza yazıyorlar. Cam filmi suç unsuru mu değil mi belli değil. Mahkeme kararı suç değil diyor,emniyet yönetmelikte gecen maddeyi yorumlayıp suç diyor. Burada memur inisiyatif kullanıp ya yazar yada yazmaz. Ama yasalar hiçbir zaman sabit olmamıştır. Olamaz da. İnsan ihtiyaçları doğrultusunda sekil değiştirir,yeni formlar alır. yasalar sadece din kurallarinda sabittir. yani yazdıklarım kimsenin aklini bulandirmak amacı ile yazılmış şeyler değildir.yüzyıllardır kanun vevyasalar değiştiği gibi ihtiyaç durumunda yine değişir .yakin zamana kadar 90 km olahız sınırınınin 110 kmye ye çıkması v.b. forumda herkes muhabbet ve bilgi paylaşımı için geliyor. bende arkadaş çevremde konuşulan duyduklarımi yazdım. sizin duymamış olmanız benim söylediklerimin doğru olduĞu gerçeğini değiştirmiyor. yazdiginiz mesajlari karşı tarafı suçlar ogeler olmadan yazarsanız sevinirim. can arkadaşında yazdığı mesajda olan durum benim arkadaşımın başına da geldi . yolcu minibüsü isletiyorlar. durağa ceza tebligati olmuş. bi bakmışlar kırmızı ışık ihlali yazıyor ve bilgirdigi yerde trafik kamerası yok. Allahtan minibüste yolcu güvenliği için kamera var da durum aydinlatiliyor. ceza kesildiği gün minibüs durakta ve o gün hiç çıkmamış. duraktaki sıraya gore hergun bir minibüs çalışmıyor ve ceza yigen minibüste o gün çalışmıyor.
tekrardan söylüyorum. burda amaç belli bir kurumu kötülemek değil, kurum içinde olabilecek ve olan çürük elmaların ayiklanmasi gerektiği ve onların yaptıkları kanunsuz işlemler.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu baya uzamış:) Biraz daha dertleşelim ozaman.

Geçenlerde arkadaşla İstanbul'dan geliyoruz.Ankara girişinde çevrildik.Meğer tek farı yolda patlamış ki poliste far uygulaması yapıyor.Neyse indik baktık hakikaten bindiğimizde ve hatta mola verdiğimizde yanan far yanmıyor.Elimizde pat diye vurduk yandı.Memur direk ceza yazacağım dedi.35 üstü tarzı firma temsil eder ve iş kıyafeti profilinde insanlarız.Yani kroluk-apaçilik vs nem alacak hiçbir durum yok.Gayet hoş bir tarz ile :
- memur bey , sizi anlıyorum ancak gördüğünüz üzere yeni ve çukurdan vs olmuş bir durum olabilir.Aracı şu cebe park edelim ve taksi çağırıp ampülü değiştireyim.Sizde görün ve gidelim. dedim
- memur bizi oldukça oyaladı. araya başka evrak vs alma hareketleri ile yaklaşık 15 dk bekletti.Bizden beklemek dışında herhangi bir aksiyon olmayınca da "çekeceğim aracı" dedi ve telefon açıp çekici istedi.Bende bunun üzerine ben ampül alıp geliyorum.Çekici gelene kadar değiştireceğim ona rağmen de farı yanan arabayı çekecekseniz yasal olarak buna hakkınız yok dedim.
bunun üzerine memur triplere girdi. Ve çok net bir şekilde "ona kesme buna kesme beni salıyolar git bu koçanı bitirmeden gelme , bugün far yarın egzost uygula diyede siparişliyorlar ben ne yapacağım diyerek elindeki uygulama planlarını ve günlere ayrılmış koçanları gösterdi, çekiciyi aradı ve iptal etti." Hakikaten adamın dediği gibi bugün far , yarın egzost , sonraki gün vs gibi saatlerle planlar ve koçanların üstünde kapak kartonunda önceden yazılı tarihler..
Far dan cezayı yazdı ama biz orada iken başka araçla amiri geldi yol kenarına.Durmu anlattık.Dediki normalde kesilmemesi gereken bir ceza ama makbuz düzenlenmiş yırtıp atamayız Özür dileriz demekten başka birşey yapamadı.

Özetle şu ki ,

Kimseyi karalamak vs değil amaç ama hepimiz görmüşüzdür elinde not defteri ile plaka notlayan polisleri.YOLDA DÜZ GİDEN HİÇBİR AÇIĞI OLMAYAN Bir adamın plakasını bile not alıyorlar.Yeterki aracın az göze görünür vs olsun.Ve sonra bir bakmışsın aylar sonra arabanın tekerinin girmediği caddelerde park cezası , sis cezası vs gibi cezalar gelen kişiler duyuyoruz.Yani üzülerek söylüyorum ki eskisine göre daha ciddi olan işler halen olgunluk düzeyinde değil.Ve malsef göstermelik.Yılda 60-70 bin km yaparım yıllardır.Toplamda 600-700 bin km den fazlası bile olmuştur yollardaki halim.Ömrüm yollarda geçiyor ve yılda en çok 2 radar ve belki 1 kez ışık cezası gelir ortalama.Buda normal bir kullanıcının 4-5 yılda yaptığı km kadardır.Amerikasından - Alp dağlarına kadar 1-2 ülkede de uzun yol yapmışlığım vardır.Tekirdağ' ından Van'ına kadar. Mümkün olduğu kadar dikkat ederim ama girdiğim radara da girmedim demem.Yalnız hem resim yok , hem de evrakın suç unsuru tespiti eksik. Böyle ciddiyetsiz uygulama olmaz arkadaşlar.Görmeye ve rastlamaya alışmışlık biraz vurdum duymazlık etkisi yapabilir ama bu kelimenin tam anlamı ile ciddiyetsizliktir.Anlatmak istediğim budur.Elinde kalem varsa aracın 2011 olmasından ziyade evvela hız bilgisini yazarsın.Yada yaptığın işi iki kere gözgeçirirsin.Hani diyeceğim ki unutmuştur vs. ama bunun unutması olmaz.

Bugüne dek asla hiçbir polise rüşvet vermedim.Ve bilerek hız yapmak zorunda olduğum radar cezalarımda bile itiraz etmedim.Hastanede ameliyat yatağında tahlil sonucu bekleyen hasta varken cihaz onarımı için gaza bastığım anlarda bile asla hiçbir polise yalvarmadım.Diklenmedim de .İkisi de huyum değildir.Hiçbir aksiyona da girmemişimdir aksine acelem var yazın evrağımı gitmeliyim demişimdir.Nasılki suçluysam ve hakkıyla işlem yapılmşsa paşa paşa öderim.Ama hakkım varsa arar hata varsa da yukarıya taşırım.

Son düzenleme:

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Can kardeşim tebliği postacı yapar, ve postaya cıkan liste barkodludur, tebliğ edilir sonra geriye döner evrakın bir nüshası ve dosya tamamlanmış olur.
Bu kadar kuşkucu yaklaşmak niye?
Sistemin ayrıntılarını bilmediğiniz için aklınız bunlara takılıyor ama,
şu yok yani, ceza yazayım sisteme işleyeyim ama adrese göndermeyeyim...

Bu kadar kuskucu yaklasmak niye sorusunun cevabini tartisma olmasin diye yazmayacagim abi ayrica kabul ediyorum ancak bana ulasmayan cezanin aciklamasi nedir aciklarmisiniz abi ? Siz biliyorsunuz oyleki merak ettim. Olsa muhtarimizdada olurdu...final haftamda bursada ceza yemisim oysaki denizlideyim.