Port Devlükasyon (!) Sensörü

tyuksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2006 model bir Astra Classic G 1,6i twinport kullanıyorum. Geçen ay 2. yıllık bakımını nasılsa garantisi bitiyor diye sanayide yaptırdım ama bakım ışığı sönmedi. Sonra yine sanayide başka bir yere götürdüğümde "Port Devlükasyon (!) Sensörü" nde hata olduğu anlaşıldı ( Ünlemleri ustadan duyduğum için koydum, nasıl yazıldığını tam bilemiyorum)

Ustanın dediğine göre bu parçada hata olması arabanın yakıt tüketimini %10 oranında arttırırmış ve değişimi 1250 YTL gibi birşey olurmuş. Gerçekten de yazın 6,5 lt olan yakıt tüketimim kışın etkisiyle en fazla 7,5 olur diye düşünürken şu anda 8,5'ları buluyor nerdeyse.

Sorum bu parça neden bozuldu ve bununla ilgili ne yapmamı tavsiye edersiniz. Veya yakıt tüketimi başka neden dolayı bu kadar artabilir.

predator

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
twinport motorunu bilmiyorum ama benzinle alakalı birtane O2 oksijen sensörü diger adı lamdbadadır.tam hatırlamıyorum ama yanmamış benzini yattırmayı saglıyodu.Birde egr valfi var oda egzos gazıyla bi alakası vardı.Bunların fiyatları 1250ytl degıl.Ustalar bu konuya açıklık getirir.

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya öle bişey duymadım yakıt artmasına neden olam sensör oksijen sensörü diğer ismi lambda sensörü. fiyatı 120 lira. bence usta seni kazıklamaya çalışıyo.

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yetkili servise gösrter bide bence

lostsailor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.gmdss.bravehost.com
yok 2004 astrag elegance twinport var bende garantisinin bitimine 2 ay kala aynı problem bendede olsu serviste bana aynı şeyi söyledi 2005 aralığında 750 tyl gibi rakam söylediler ama garantiden değiştirdiler şu an herşey normal

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
ben çok kez yaptım bakım ışığı nasıl sönmez yanlış işlem yapılıyor bence sönmemesi imkansız

tyuksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkaşlar hepinize teşekkürler ve bu vesile ile yeni yılınız kutlu olsun.

Sanırım ben de bir servise götürüp baktırcam, en azından yakıt tüketimini bu kadar arttırabilecek başka bir problem olup olmadığını öğrenmem lazım. Tabii tam olarak öğrenmek için en azından baharı beklemeyi düşünüyorum, eğer baharda 7-7,5 seviyelerine inerse değiştirmeyi düşünmem ama hala 8,5 seviyelerinde kalırsa ya o parçayı ya da arabayı değiştirmeyi düşünürüm herhalde...