Pay ölçer kullanan varmı.

Can_517

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze selam,

Apartman olarak merkezi ısı sistemimizi pay ölçer e geçirdik. Yanlız yaşıyan biri olarak mutfak ile banyonun vanasını doğrudan kapattım. salon ve diğer odaların en kısığa aldım yeni vanalar en fazla 2. kademeye kadar kısılıyor. 0 yok. sistemden yararlana bilmek için ne denli kıstığımı anlamışınızdır. eve gelince tek yatak odasını açıyorum.

Gelelim soruma. peteklere yeni vana ve peteğin tam ortasına üzerinde 1 adet tuş olan lcd ekranlı elektronil bir şey taktılar. O tuşun ne işe yarıyor? bizim apartmanda kimse bilmiyorum. pay hesabını yapmayacağından endişeliyim. ekonomi girişimim boşa gitmesin.

Can_517

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tam tahmin ettiğim gibi o tuşun ne işe yaradığını kimse bilmiyor. : D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Konuyu tam olarak bilmiyorum ama, bize söylenene göre (kooperatifimizde kalorifer sistemini kurarken bu işle ilgilenen bir firma elamanı konu hakkında bir bilgilendirme toplantısı yapmıştı) yeni yasaya göre verimli ve ekonomik ısınmak için evlerin ısısı belirlenen "minimum ısıdan" daha aşağıya çekilemiyormuş, yani petekler tamamen kapatılamıyormuş, bununla ilgili bir şey olabilir mi? Takılan o aleti kontrol için gelen oldu mu?

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
bende pay ölçer kullanıyorum hemde 4 yıldır, ancak dediğiniz gibi bir şey yok bendeki sistemde, şunu söylemeliyim iyiki pay ölçer var :D bende vanalarda sıfır konumu mevcut, banyolar ise dediğiniz gibi vanasız sürekli yanıyorlardı, onları sizin yaptığınız gibi 4 yıl önce kapattım ve bir dahada açmadım ...

Son düzenleme:

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İsmail hocam en güzelini yapmışsınız ;)
Mevcut yönetmeliğe göre dairenizin sıcaklığını 15 derecenin altına düşermemeniz gerekmektedir. Termostatik vanalarınızı takan ustalar limitleme ayarını bilmezler(bilselerde işlerine gellmez)...

Can_517

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bahsettiğim tuşun ne işi yaradığını öğrendim pay hesabına mani değil pay ile ilgili bilgi paylaşıyormuş çok ta kafa yormama gerek yokmuş.

Pay ölçer sistemine gelince kullanılsın kullanılmasın gelen faturanın %30 unu tüm daireler ödiyecekmiş. tahminim dışsal fayda yüzündedir. alt dairem çayır çayır yakıyor benim ev nispeten sıcak sayılır. kalan %70 de pay hesabına göre. (Üst komşumda beni yöneticiye şikayet etmiş ben %30 ödemek istemiyorum hem en üst daireyim çatıdan soğuk sızıyor hem de can hiç yakmıyor demiş)

Pay ölçersiz ocak ayında yakıt için 210 tl ödedim. pay hesaplı ilk ödemem şubat ayında gelicek. memnun kalıp kalmadığım o faturada belli olacak : ))))

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizde en soguk daire 24 en ust daire, en alt daire 28, herkes 220 tl ödedi. Kimseninde
şiayeti yok cunku gecen sene 320 odemiştik bu sene, bu sene yalıtım olmasa ve %30 zam
ile beraber 357 tl ödeyecekdik ama 220 odedik. ustelik gecen sene 21 olmazdı ev şimdi
harika. Bu yuzden payölcere hayır dedik apartman kurulunda.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta bu pay olcer nedır?
hıc yakmadan 220 lıra neden odedınız her yer kapalı cok sacma
en usttekı komsu bı yonden haklı catı yalıtımı yapılması lazım bence kı madurıyetı gıderılsın

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabiki catı yalıtımı onun hakkı. Bunu apartmandan talep edebilir kabul edilmezse
mahkemeye vererek bu talebini isteyebilir.

Can_517

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çatı yalıtımı ile birlikte komple muteşem para harçanarak o üst dairenin laf olsun torba dolsun lafları. Hatta çatı yalıtımı, asansör, dış cephe mantolama peyzaj derken aylık gider çok şahane olmuştu. : )))) ev kredisi öder gibiydim.