Park Sensörü Montajı (resimli)

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Belki forumda benden önce verenler de olmuştur ama az önce bir konuda okudum bir arkadaş "yok mu bunun resimli anlatımı" diye sormuş. Ben de kendi taktığım park sensörünü sizlerle paylaşayım dedim.

Bir arkadaşım Golf V aracına serviste 230lira ya taktırdı, ben de çok beğendim kullanışlı bir özellik. Taktırayım dedim ama dışardıda işçilik çok pahalı olunca "bari kendim yapayım" dedim ve yaptım. Park sensörünü 50lira ya aldım.

Bu satın aldığım sensör
80597260fj3.jpg

Bu eve gelen :huh:
dsc00083zk3.jpg

Tamponları delme aşamasını fotoğraflayamadım çünkü ellerim doluydu :p O kısım kolay, kitapçıkta mesafeler belirtilmiş zaten. Ben yine de işimi garantiye alıp bizim buralardaki bir astra classic in tamponundan ölçü aldım. Ama Astra Classic tamponu benimkinden farklı çıktı aldığım ölçüler benim tampona uymadı ben de hem o ölçüleri hem de kitapçıktaki ölçüleri kullanarak kendime bir kalıp çıkarttım ve o kalıba göre tamponda delinecek noktaları belirledim. Kutudan çıkan matkap ucuyla tamponu deldim. Sensör kablolarını o deliklerden içeriye yolladım. Tamponun içinden dolaştırarak far boşluğu içindeki deliklerden geçirdim ve oradan da bagaja soktum. Burada sol iki sensörün kabloları görünüyor. Sağ iki sensör için de aynı işlemi sağ fara yaptım.
dsc00086tg1.jpg

Elektriği geri vires lambasına giden kabloları soyup oraya ufak lehimler yaparak çektim. Sonra elektrik bandıyla bantladım. Sensörün beynini farın oradaki boşluğa yerleştirdim. Çift taraflı bant ile de kasaya yapıştırdım.
dsc00087hn4.jpg

dsc00088rg2.jpg

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Sensörler siyah olduğu için biraz çirkin duruyorlardı ben de boyamaya karar verdim. Tamponu gazete ile maskeleyip beyaz sprey boya ile boyadım sensörleri. Toplam 4 kat attım. Her defasında kurumasını bekledim ve ince bir katman attım. Çok kalın kat atarsanız sensör devamlı ötüyor. 1 tanesinde fazla kaçırmışım onu kazıyıp tekrar boyamak zorunda kaldım. Ufak bir de tavsiye, boyayacaksanız eğer takmadan önce boyayın. Çünkü boya akıp sensörün altında birikiyor onları ordan ince peçeteyle emdirip almak falan işkence dönüşüyor bir yerden sonra.

Maske
dsc00083ux4.jpg

2. kattan sonra
dsc00085im2.jpg

Kuruduktan sonra
dsc00089it1.jpg

Yakından
dsc00090fv9.jpg

İşlemden sonra aracın arkadan görünüşü
dsc00091gg2.jpg

Umarım faydalı bir konu olur kendi yapmak isteyen arkadaşlar için. Yorumlara da açığım elbette.

EK NOT: Fotoğraflar farklı zamanlarda çekilmiştir. Konuyu anlatırken işlem sırasını gösterebilmek için sonradan çektiğim fotoğrafları başa koymak durumunda kaldım. (örn: boş far yuvasını gösteren fotoğraftaki boyalı sensörler (foto-3) :D )

Son düzenleme:

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
BUZZER ı koyduğum yer. Görünmeyen bir yerde ama sesi güzel geliyor içeriye.
dsc00088aa8.jpg

dsc00090da9.jpg

dsc00089ep4.jpg

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ellerine sağlık çok güzel olmus gercekten..işçilik parasından kurtarmıssın:)
paylaşımın ıcın tesekkurler çok faydası olur takmak ısteyenler ıcın..

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
bu da videosu
http://www.youtube.com/watch?v=DC3UXzOS8OE

Sensör mesafesi olarak en son 40cm diyor kitapçığında. Ben 30~35 cm arası ölçtüm. Tepki zamanım buna sebep olmuş olabilir.

Bu arada ben iki dıştaki sensörleri biraz içeriye monte etmişim, keskin dönüşli manevralarda ötmeye başladığında aslında tehlike sınırına girmiş oluyorum. Kendi takacak olanlar o dıştaki iki sensörü biraz daha köşelere alsınlar. (3~4 cm kadar)

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
süper olmuş; hayırlı olsun...

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gayet iyi olmuş eline sağlık, ben yapamam öyle....

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
video yu da eklesene

Kusura bakma görmemişim özel bir ekleme biçimi yok

Son düzenleme:

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk