Parça kalitesi

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var. Diyelim aracımın amortisörlerini değiştirmek istiyorum. Servisten aldığım amortisörle , dışardan aldığım monroe amortisörün kalite farkı nedir? Delphi , opelin birçok elektrik aksamını yapıyor. Delphi yazan ateşleme bobiniyle , GM yazan bobin arasında kalite farkı var mıdır? Kalite farkı olmasa GM , satış izni verir mi diye düşünmüyor değilim. Açıklık getirirseniz sevinirim.

erkany

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GM'in parçaları ürettiği firmalara yazılı olarak verdiği belge doğrultusunda bu firmalar kendi ürettikleri parçaları kendi isimleri ile piyasaya sunabiliyorlar ki bu parçalara Eşdeğer parça deniliyor (yansanayi değil yansanayi parça üretim izin belgesi olmadan üretilen parçalara deniliyor) Eğer aracınıza alacağınız parça GM'nin parçalarını yaptırdığı, mesela Bosch marka ise üzerinde GM yazan parça ile birebir aynıdır. sadece üzerinde GM yazmaz o kadar : )

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgi için teşekkürler , ben de böyle açıklama yapmama rağmen , hiçbir parça serviste satılan parçadan daha iyi değil diye karşılık alıyorum.

ahmet tarakcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgi için teşekkürler , ben de böyle açıklama yapmama rağmen , hiçbir parça serviste satılan parçadan daha iyi değil diye karşılık alıyorum.
Hiç parça serviste satılan parça kadar pahalı değildir olacak o. Yanlış söylemişler.:D

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Biraz da "Pahalıysa kesin daha iyisidir" mantığıyla söylenmiştir. Yoksa orjinal veya muadili parça olduktan sonra farketmez. Piyasada çakmaları dolaşır o ayrı.
Benim gittiğim özel servis orjinal parçaları Opel'in yetkili servislerinden temin ediyor.
Zaten mevzuatlar gereği yetkili servisler, piyasadaki özel servislere de parça temin etmek, vermek zorunda. Orjinal parçaları yalnızca ben getiririm ve servislerimde satarım diyemez.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Şahsi fikrim, aynı marka da olsa Gm li ve Gm siz ürünler arasında kalite farkı var. Belki Gm de Kalite Kontrol çok daha hassastır yada daha kaliteli hammadde kullanılıyordur bilemem.

Hatta işi bir boyut daha ilerletecem. Bence fabrika çıkışlı bir parça ile original GM yedek parça arasında bile fark edilir bir kalite farkı var. Tecrübemle çokca gördüm.

Gene de Fayda/Maliyet oranına baktığımızda ise kesinlikle Gm siz muadil kullanılması gerektiği taraftarıyım.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel ya da gm yedek parça üretmiyor, tedarikçi firmalara ürettirip kendisi montajda ve bakımda kullanıyor.
örnek: corsa d dizel aracımın mazot filtresi; orjinal üzerinde gelen ufi marka serviste 3 yıl önce 150 lira iken şu anda piyasada 75 lira civarında.
yine orjinal yağ filtresi ufi marka serviste 23 lira iken internette 10 liradan aldım.
cuma günü aracımın yağ soğutucusunu komple değiştirdim, üzerinden çıkan orjinal parça ufi marka.
benim aldığım yine orjinal gm bandrollü parça purfilex marka, her iki markada opelin orjinal ekipman üreten firmalar.
aldığım parçanın fiyatını servise sordum, serviste aynı zamanda yeğenim usta olarak çalışıyor.
parça fiyatı 365 lira normalde 500 lirayı geçer akraba olduğumuz için %20 indirim yaparız, işçilik, radyatör temizliği vs. toplam 400 liraya hallolur dediler.
yine tanıdık özel servise sordum 400-450 lirayı bulur dediler.
ben orjinal parçayı internetten 170 liraya aldım, 7 lira kargo parası, 40 lira işçilik verdim.
toplam217 liraya maloldu.
önemli olan parçanın markası değil kalitesi. kaliteli ve problem çıkarmayacak parçayı yerine göre kullanırım.
yazın ön fren balatalarını yine servisin yarı parasına değiştirerek trw marka taktırdım hiç bir problem yok.
serviste kullanılan her ekipman kaliteli ve işçilik mükemmel anlamına gelmiyor.
arkadaşın 2011 model otomatik corsaya serviste 30.000 bakımında bizim 5-30 yağ koyalım ısrarlarımız rağmen biz ustayız biz biliriz siz ne anlarsınız ukalalığı ile 10-40 yarı sentetik yağ koydular.
siboplar ses yapınca da aynı serviste motor açmaya kalktılar.
hemen diğer servise gidildi oradaki ustanın ilk sorusu bu arabay 10-40 yağmı koydular oldu.
evet usta deyince; bu arabaya 5-30 yağ konulur dedi.
ikisi de yetkili servis.
serviste benim manuel arabanın şanjımanına ATF yağ koymaya kalktılar adamlarla olmaz yanlış yapıyorsunuz, ATF adı üstünde otamatik şanjıman yağı dedim.
biz gelen bütün arabaların fren hariç her yerine bu yağı koyuyoruz dediler yanlış yapıyorsunuz manuel şanzımana SAE-EP 80 yağ konulur dedim.
adamlarla iddaalaştık iş istanbul merkezde çözülemeyince Macaristandaki opel teknik destek birimine kadar gitti.
sonunda abi sen haklıymışsın dediler.
bu arada opel servisten ayrılma kendi ustam dahill Alanya da ne kadar özel servis varsa sordum hepsi de ATF konur dedi.
52 yaşında 30 senedir bir ayağı sanayide olan birisi olarak şunu öğrendim; ister servis, ister tamirci, ister özel servis hiç farketmiyor.
sözüm meclisten dışarı cahil her yerde cahil. bir iş yaptıracağım zaman bildiğim bir konu ise şöyle yap kardeşim diyorum, bilmediğim bir şey ise önce araştırıp öğrenmeye çalışıyorum.