P0300 ve P0301 arıza kodları alıyorum neden?

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Opel Astra G 2001 elegance 1.6 aracın ikinci sahibiyim. Aracım şu an 97.500 km de. 76.000 km de iken atiker marka gaz sistemi taktırdım. Yağı suyu her türlü bakımını yaptırıyorum.

Son iki aydır arabanın çekişinde bir azalma oldu. Araba yığılmaya, soğukken silkelemeye, teklemeye başladı. Gazın filtresini değiştirttim biraz çekiş artar gibi oldu. Fakat dört gün önce araba aşırı bir şekilde teklemeye başladı ve arıza lambası yandı.

Tanıdık bir özel servise götürdüm. Serviste tech2 ile 0300 ve 0301 hata kodları alındı yani 1. silindir ve birden çok silindirde hata var. Bunun üzerine ateşleme bobini ve bujiler test edildi ve sağlam çıktı. Motor kompresyon ölçümü yapıldı ve değerler normal çıktı (hepsi 120). Beyin test edildi ve sağlam çıktı. Enjektörler test edildi ve sağlam çıktı. Sorun bulunamayınca motor kapağının açılması gerekiyor dedi. Ama ne olabileceğini söylemedi. Bayramdan sonra götürüp açtıracağım.

Acaba problem ne olabilir? Motor kapağını açtırmak hiç istemiyorum. Bir de aracı bu şekilde kullanmak zarar verir mi? Fikirlerinizi bekliyorum.
İyi geceler..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Bujiler değişir,
Bobin değişir, araç test edilir. Eğer sağlam bobinde de aynı sorun varsa üst kapak kurumdan şüphelenilir. Sizin araçta sağlam bobin ve benzin deyken aynı arıza mevcut ise kapağa yönelin. Sadece lpg de sorun ise, önce biraz daha araştırma yapın.

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece gazda değil benzinde de sorun var. Araştırdığım kadarıyla ya kurum var ya da kapak contası yanmış olabilir.

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı arıza bende de oldu, bobini değiştirdim iki gün iyiydi sonra yine aynısı oldu, memleketteki usta olan arkadaşımı aradım lpg enjektörlerinden motora giden gaz çıkışlarını pense ile sık (yani gaz gidişini) dedi motorun çalışmasında bir değişiklik olacak mı dedi. yaptım 1. sinde hiç birşey olmuyor diğerlerinde motorun rolantisi bozuluyordu. onun fişini çekiyorum yine birşey olmuyordu. lpg enjektörü bozulmuş ve aynı arıza kodlarını veriyor(p300 düşük yakıt seviyesinde tekleme saptandı,p301 silindirtekleme var). şimdi sorun yok. bilginize...

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için ama benim sorunum benzinde de oluyordu. Dün motor açıldı ne yazık ki. Usta egzoz supaplarının yandığını ve teklemenin bundan oluğunu söyledi. Bakalım ne olacak sonucu buraya yazacağım.

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ateşleme bobini de değişti. Sonuç mükemmel... Arabam geri döndü.

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MAliyet ne kadar oldu

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle söyleyeyim: 260 supap ve contalar, 150 delphi bobin, 130 rektefiyeci, 250 usta.

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet supsan, daha iyi marka da var mı bilmiyorum türkiyede.