Astra G 1.4 Giderilemeyen Arıza Hakkında

pASHA45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle iyi akşamlar. Aracım 2006 Astra G 1.4 Twinport modelidir. 209Bin km de aldım ve ilk defa lpg yi ben taktırdım.Araç şu an 239Bin km de ve tekleme yaparak servis lambası yakıyor.İlk önce bobin değiştirildi.1000km uzun yol yaptım.Sadece 2000 devir civarı gaza sabit basarken anlık kesiklikler yaşadım.Sabah işe giderken ilk çalıştırmada yine servis ışığı yakarak teklemeye başladı. Arıza kodu tek silindirde ateşleme olmadığı yönündeydi.Kompresyon testinde 13-13-13-2,5 olarak ölçülmüş.Enjektörlerde sorun yokmuş.Sensörlerde de sıkıntı yokmuş.Boğaz kelebeği gibi temizlenmesi gerek yerler temizlenmiş.Üst kapak söküldü,suboplar da sorun görülmedi.Piston sekmanlara bakıldı.Düşük kompresyon olan silindirde sekman daralmış onu genişletince ölçümde tekrar 13 olmuş.Motorda değişim isteyen bi parça da yokmuş gayet güzel dendi.Motor açılmışken tüm contalar ve triger zinciride değişti.Ve motor tekrar toplanınca sadece 50km kadar sıkıntısız binebildim.Bu sefer hem ilk çalışma da hemde gaza yüklenince aynı arızayı yaptı.Aracın bujilerini 5000km önce değiştirmiştim.Üstünde çift tırnak buji vardı ama motor koduna göre tek tırnak buji takmışlardı.Ateşleme bozuk olan silindirde ki bujiyi deneme amaçlı çift tırnak takıldı.İlk çalıştırma vuruntu ve servis lambası yakması kesildi ama silindirde hala ateşleme düzensizliği devam ediyor.Lpg yada benzin fark etmiyor. Bugün obd2 cihazı alıp kendim test ettim ve hata kodu vermiyor.Fakat oksijen sensörü ve katalizatör için incomplete mesajı veriyor.Fakat bana artık arızanın beyinden olduğunu,oksijen sensörünün bu arızaları meydana getirmeyeceğini söyleniyor. Beyin sökülüp bakılacak,hata varsa tamir edilecek fakat yeni bir beyin almayı da göze alarak bu işlemleri yaptırmam gerektiği söyleniyor.
Uzun bir konu olduğu için özür dilerim ama yapılan masraflardan sonra aracın düzelmemesi beni bayağ bir üzdü.Arıza ile ilgili yorumlarınızı yazarsanız sevinirim. Teşekkür eder kazasız arızasız keyifli sürüşler dilerim.