Otomatik zanzuman soğuktan etkilenirmi...

woodcoock

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yalnız arkadaş "boşa atıyor" demiyor, "Özellikle soğuk havalarda sabah araç yerinden zor kalkıyo.. Bir süre sonra giderken vites boşalıyo sonra tekrar kavrıyo" diyor...

Vectra B ve Astra F kasaların otomatik şanzımanları bildiğim kadarıyla aynı teknoloji ve 4 ileri vites... Benim 1.6 motor arabada soğukken ilk vitesi atması için arabanın 2500-3000 devir arasına kadar çıkması gerekiyor ve bu devire çıkana kadar arabadan zorlanıyormuş gibi ses geliyor... Bu devire çıkması ve rahatlaması için gaza ne kadar yüklenirseniz vites geçişini o kadar çok hissedersiniz, geçtikten sonra da araba rahatlayarak gitmeye başlar... Sanırım woodcock'un "boşalıyor" demesinden kastı budur...
Olay az çok açıklık kazanddı sanırım fikir veren arkadaşlara teşekkürler sanırım boşa atma olayı tam anlaşılmadı. Şöyle anlatayım aracı D monumuna aldınız kavrama yaptı. Buraya kadar herşey nıormal. Ayağınızı frenden çektiniz araç gitmeye başladı. Diyelim viraja gireceksiniz veya durmak zorunda kaldınız işte sorun burada başlıyor araç gaz yediği halde çekiş yapmıyor tekrar boşa alıp D ye takarak kavrama yapıyor veya inat ederseniz bir süre sonra kendi kendine de kavrıyor daha sonra normal seyrederken 1-2-3. fites farketmiyor bir anda yine aynı işlem oluyor araba gaz yiyor ama çekiş yok. Tabi bu anlattıklarım en fazla 1-2 km motor soğukken oluyor. Diyelim 4-5 saat sonra tekrar aracı kullandınız sorun yok. Sadece sabahları ve sadece kış aylarında oluyor. Sanırım yeterince açık anlattım....

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınız kaç bin kmde yani daha ewvvel aracınıza otomatik şanzımanla bi tamir bakım yapıldımı ....elektro vana valfleri arızalı olaibilir hem bi arakadaşımız yazmış soğuk havalarda yağ koyu olur yani viskozitesi tam oluncaya kadar zaman geçer ve az yağ ile şanzımandaki balataları hareket ettirmek için zaman alır ama elektro vanalarda bi sorun olablir bi usta göstermeniz lazım bence belli bir zaman sonra boşa gelmesi olayı normal değil diye düşünüyorum...saygılarımla...

woodcoock

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç 230 binde sanırım daha önce hiçbir onarım görmemiş. Gittiği yere kadar .

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
''tekrar boşa alıp D ye takarak kavrama yapıyor ''
Bu cümle dışında herşey normal görünüyor.Ancak asla boşa atmaması lazım.Bunun dışında herşey normal ve soğuk bir otomatik şanzıman tepkisi gibi...

Diğer taraftan, araç soğukken arabadan performans beklemenizi, hatta bunu üstüne giderek yapmaya çalışmanızı anlamış değilim.Motordan şanzımana kadar herşeye zararlı birşey bu.Ben, soğukken gaza pamuk gibi basarım.Zaten ısınıp normale dönmeye başladıgını araba size hissettirecektir.Şanzımanınıza ve arabanıza yüklenmeyin

erhan_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı durum benim aracımda da söz konusu..sabahları ilk hareketinde zorlanıyor(sanki bir yandan da frene basıyormuş gibi)..özellikle 1. vitesten 2 ye geçmesi baya sarsıntılı..boşa alması durumu da ayağınızı gazdan çekip tekrar gaza bastığınızda devir yükseliyor fakat araç tepki vermiyor boşta gaz veriyormuş gibi...ancak bir kaç km gittikten sonra herşey normale dönüyor
ilk başta ben de arıza sanmıştım ve yaklaşık 1 ay önce şanzıman yağına baktırdım ustama da söyledim bu durumu ustam bunun normal olduğunu herhangi bir sorunun olmadığını söyledi...