Otomatik viteste boşta gidilirmi..

eggy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik vites 2001 astra da giderken arabayı boşa almanın yakıt harcama açısından bir faydası varmıdır acaba ve bu şekilde boşa almanıın arabaya zararı varmıdır?

yeniceri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sakin Ha şanziman Falan Bi şey Kalmaz Hele Hele Akü Boşaldi Mi Vurdurmaya Kalkma şanzimani Dağitirsin

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer boşa alındığında araç birinci vitesten daha yüksek bir devirde ve hızda değil ise ve boşa aldıktan sonra araç hızlanmayacak ise veya bu şartlar gerçekleşmese bile boşa aldıktan sonra vites tekrar D konumuna getirilmeyecek ise sakıncası yoktur. ancak bunu yapmanın yakıt tasarrufuna bir faydası da olmaz. normal şartlarda gereksiz birşey.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
boşa atılabilir. bi sakıncası yoktur. ama gereksizdir. çünkü bi yakıt tasarrufu da sağlamaz.

dragon

Editör
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik şanzımanı hareket halindeyken boşa atmanın size hiçbir faydası olmaz.En çok dikkat etmeniz gereken şey ise; Araç tamamen durmadan P konumuna almamanızdır..

yeniceri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik vites kesinlikle boşa alınmaz. nedenini açıklıyorum: rampa aşağı yada kırmızıya yaklaşırken attınız boşa sorun yok. peki o anda önüne çocuk çıktı araç çıktı ne yapacaksın. sorarım:vitesteki araç mı kolay durur yoksa boştaki mi? yada tam tersi boşa attın ve hızın 60-70-80-90 farketmez. birden arkandan freni patlamış kamyon geliyor ve gaza basıp kendini birden yoldan atman lazım yada birden gaza basmanı gerektirecek bir durum oldu. ben bu durumu bilmezken bir kere yaptım. vitese attığımda bir an şanzımanın asfalta indiğini sandım. arabadan gelen sese inanamazsın. arabayı sağa çekip altına bakmadan bir şey olmadığına inanamadım. burada yazdığım senaryoların gerçekleşmeyeceğine dair allahla özel bir anlaşmanız yoksa kesinlikle vitesi boşa atmayın. aracı 1-2 m salmak için atın. ama yukarıdaki durumlarda asla... bir kere aracınızda yüksek ihtimalle cut-off yani ayak gazdan çekildiğinde yakıtı kesen sistem vardır ve boşta daha fazla yakıt harcar. bu konuyu eğer bir teknik eleman okursa daha doyurucu bilgi verir. ben 3 yıl otomatik honda kullandım. km de 1-2 kuruş için değmez. önce güvenlik

Son düzenleme:

bugatti78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece şunu diyebilirim otomatik şanzımalnar için asla boşa atmayın.Zaten eski tip şanzımanlarda otomatik stop olayı vardı bende 1994 model clio vardı eskiden otomatik vites kaçla gidersen git boşa atınca araç çok seri bir şekilde yavaşlıyıp duruyordu.Bende sonradan öğrendim ki asla boşa atılmıyormuş ( Arkadaşımın sorento su dağıldıktan sonra)

X18XE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende otomatik vectra var zaten hızınız yeterliyken gazdan ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıtı kesiyor, yol bilgisayarınız varsa ordan da takip edebilirsiniz.

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağlamama yapmıyor şanzıman boşta dikkatt