otomatik vitesli araçlar ve kırmızı ışık

AHMETKARTAL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar otomatik vitesli araçlar kırmızı ışıkta beklerken d konumundan n konumuna almamız gerekir mi? yani şehir içinde gidiyorsunuz kırmızı ışık her köşe başında var. her zaman durduğumuzda n ye almak sakınca yaratır mı yoksa d konumunda bekleyip sürekli frene mi basmalıyız

sapphire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben duruma göre ayarlamaya çalışıyorum.Bizim buradaki ışıklarda saniye sayacı var,en uzun kırmızı ışık 1 dk yanıyor.Eğer 30-40 sn varsa N konumuna alıyorum,daha kısa süreler için frenle yetiniyorum.Saniye sayacı olmayan farklı yerlerde duruma göre ayarlıyorum kırmızı ışığa erken yakalandıysam N konumuna alıyorum.

yusufaltintepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende genel olarak n konumuna getiriyorum ama doğrumu yapıyorum yanlışmı tabi bilgim yok mantıken düşündüğümde ise d konumunda frene basılı bekleyince araç gitmek isteyecek ama siz ona engel olacaksınız n konumunda ise araç boşta kalıyor ve frene bassanız bile motora etki olmuyor

zumreakbaba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimki easytronic D falan yok :) automatic ve manuel var birde N ve R var
benim arabamda otomatik konumunda kullanırken frene bastığımda arac durduktan sonra kendiliğinden boşa almış gibi bir kullanım hissediyorum, ayağımı frenden çektikten 3 saniye sonra sanki vitese takıp hareket ediyo! hiç vitesle uğraşmıyorum, teknoloji yaaaaww :) :) :)

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende genel olarak n konumuna getiriyorum ama doğrumu yapıyorum yanlışmı tabi bilgim yok mantıken düşündüğümde ise d konumunda frene basılı bekleyince araç gitmek isteyecek ama siz ona engel olacaksınız n konumunda ise araç boşta kalıyor ve frene bassanız bile motora etki olmuyor

yaptıgın dogru....N beklemeliyiz.gerçi benim eays ama bende hemen N konumuna alıyorum...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğerki yanlış bilmiyosam araç durunca kendi boş alıyo... dolayısıyla n ye almanıza gerek yok ama frene basmaya üşeniyosanız p ye alın daha garanti...

LeVeLuP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik te easytronic de olsa N ye almak iyi olur.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanılmıyosan kitapçığında da yazıyo.. kendiliğinden boşa aldığı... n ye almanıza gerek yok... herşey düşünülmüş.. yoksa otomatiğin ne anlamı war her ışıkta n ye alacaksak...

commodore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar adındanda anlaşıldığı üzere otomatik araba! kesinlikle N yer almayın. P ye alın. Hem araç dinlenir hemde şanzımanı yemessiniz. boşa yani N ye aldımmı devir hızlanır araçta... Buradanda daha fazla aracın zorlandığını anlayabilirsiniz... Şanzıman önemli konu. Çünkü bozulduğu zaman en az 4-5 mil. para ödemek zorunda bırakıyor adamı... saygılarımla

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Frende beklerken şanzımanın otomatikman boşa alması zelliği sadece yeni nesil otomatiklerde var.96 vectra b'de olduğunu sanmıyorum.Easytronic'te ve benim aracımda yaklasık 3 sn sonra boşa alıyor (yakıt tüketimi için) ancak uzun süreli bekleyeceksem ben de cüneyt (sapphire) gibi yapıyorum ve boşa alıyorum frende beklememek için.
Uzun bekleyecegini biliyorsan boşa al.Yoksa frende bekle, beklemenin şanzımana hiçbir zararı yok.Çok sık durup kalkıyorsan boşa almaya değmez.Diğer taraftan boşa yani N konumuna alınca devir değişmez, değişmemesi lazım.Sağlıklı bir şanzıman ve motorda devir aynı kalır,yükselmez.