Otomatik vites sevenler derneği

MuL@T

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaklaşık 9 ay önce otomatik vectra aldım.kullanamam diyodum ama geçekten otomatik kullanmak çok faklı.çoğu kişi acemi ve tembel insan işi diyo ama yinede otomatik hep otomatik yola devam

boş ver öyle diyenler çok,kedi uzanamayacağı ciğere pis dermiş:D:D
düşün uzay çağında bir ayağımız...
han çarık kıl çorap da olsada ............!!!

aas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ben de corsa c easytronic kullanıyorum kesinlikle çok keyifli istediğin zaman vites düşür al arabayı devrine sollamanı yap ister gazı kökle araba düşürsün vitesi üstelik otomatikte gazı kökleyince 6500 devirden önce vites atmıyor ki zaten son çevirebileceği 7000 devir. ayrıca ekonomik yönden sıkıntıya sokmuyor gerek benzin yakması olsun gerek diğer masrafları olsun, aracım şuan 49000 de vites herhangi bi sorun çıkarmadı eğer spor kullanmak istiyorsam da alıyorum manuele çok şükür yüzümü kara çıkartmadı henüz :) tek kötü yanı vites geçişleri biraz zaman alıyor eğer tam otomatik olsaydı tadından yenmezdi valla... ama bir de şöyle bir sorun var geçen hafta kırmızı ışıkta dururken yanlışlıkla ayağımı frenden çekmişim ( haberim yoktu) öndeki hondaya bi öpücük kondurdum (çarpınca haberim oldu:)) neyseki önemli bişi olmadı arabalara:)

ah bir de şu manuelcilerin çenesi olmasa :p

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gerçekten otomatiğin konforunu manuel bir viteste bulamazsınız :( hatta keyfine düşkün insanlar için on numara ;) heleki yoğun trafikte kullanılıyorsa araç otomatiğin tadı bambaşka ;) lakin gelgelelim bunlar dışında ben pek zevk alamadım hatta bir süre sonra araçtan soğumaya bile başladıydım :( ancak işlerim için kullanıyordum :( benim araçtan beklentilerimi açıkcası karşılayamadı :( onunda büyük ihtimali kullanıştan kaynaklı diye düşünüyorum :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik iyidir kim ne derse desin... manuelden daha sorunsuzdur... rahattır...

araç kullanırken kahvenin tadına varmak bile yeter:D:D

HAGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bazı mesajları silmek durumunda kaldım başkalarının fikir ve tercihlerine daha saygılı olmanızı ve forum kurallarına aykırı kapışma,ezme gibi tabirleri kullanmamanızı rica ediyorum...

yeyilmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında otomatik normal kullanım için yapılmıştır ancak sektörde gelişen spor otomobil akımı o zamanki otomatik manuel arasındaki güç kaybı yüzdesi fazla olduğundan manueli tercih etmiş ve zamanla ekonomik araçlarında öne çıkarılması manueli otomatiğin önüne geçirmiştir.
ancak gelişen teknolojiler aradaki farkları minimuma indirmiştir. özellikle yeni çıkan robotize şanzımanlar sayesinde düz şanzımanı beyin ve havalı pistonların kontrol etmesi ile güç kaybı yaşamadan daha ekonomik sürüşler yapılabiliyor. gerçi bu sistemler ilk çıktığında baya problem çıkardı ama şimdi pek sorun çıkarmıyorlar.

otomatik şanzımanın tamirinin ve parçasının pahalı olmasının tek nedeni sorunsuz ve problem çıkarmamasından kaynaklanır.
yani otomatikçi usta iş beklerse açlıkdan ölür, parçacı stok yaparsa zor satar. zamanla ustaları azalmış, olan ustalarda az gelen işe çok para istemiş, parça getirenler stoklarını azaltmış, ama kar oranlarını yükseltmiş olmasından dolayı otomatikler iyice gözden düşmüştür.
liseden sonra askerliği beklerken 1 yıl boyunca otomatik şanzıman tamircisi angaralı memet ustanın yanında para almadan çalıştım. ve 1 yıl boyunca sadece 1 adet otomatik şanzıman tamire geldi. oda mazda 626. bide ustaların yaktığı mazot çok para. yani memet usta ayık kafa iş yapamazdı efesin haftalık üretimine el koymadan elini işe süremezdi. tabi maliyet yüksek olunca işçilikde yüksek olucak.

otomatik sadece ellenmeyi sevmez. fazla kurcalamayın yeter. durmadan parka almak, veya motor devirli iken vitese takmak en büyük düşmanıdır. yağını değiştirmenizden hariç hiçbir masrafı yoktur. ne baskı-balata ne sekromenç bu özellikleride onu uzun vadede daha ekonomik yapar. rahatlığıda cabası.

kullanırken d321 yapacağınıza roketi kullanın, rokete bayılır bu şanzımanlar. heleki devrinide buldumu manueller hakgetire.
karda kış konumuna getirin 2.vitesle kalksın ve ağır devirle tekerleklere fazla tork vermeden, patiye düşmeden. manuelde bile zor ayarlıyacağınız bir durumdur.

herşeye rağmen otomatik iyidir. sadece iyi tanınmamıştır.

Çok teşekkürler açıklaman için

yeyilmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel-otomatik

Arkadaşlar, ben 2005-2006 corsa dizel otomatik almayı düşünüyorum. bu araçlardan kullananlar var mı bana yardımcı olabilecek?

bu araçlarla ilgili
1-kronik sorunlar var mı?
2-dizel lerdeki otomatik şanzıman lar problem çıkarıyor mu?
3-diğer markaların otomatik şanzımanları ile opel i kıyaslayabilirmisiniz? (yaris özellikle)
4- fiyat olarak ne civarda bir araç bu piyasa da uygundur?