Otomatik vites sevenler derneği

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese iyi geceler. bugün sanayıye gitttmi. Benzınden gaza geçişteki sorunla alakalı. Maalesef yine sonuç yok. Bu seferde enjektörlerin ucundakı uzun metllaeri çıkarıp yerşine ağzı daha ınce ve sıkı olanları taktılar. MAntıken de "senın araba ful grup hepsi beraber gaz veriyor. buyndan dolayı boğuluyor " dediler. Arabanın çekişinde bir sorun yok gibi. Ancak sorunu nasıl halledecek tam anmalm vermedim. YArın tekrar deneyeceğim. Yine sabah gaza gecerken aynısını tekrarlarsa bu sefer enjektörlerin değişimi konusnda ısrarcı olmayı düşünüyorum. Gwerçi ustalar gayet iyi niyetliler ama tüm olasılkları deniyorlar zannedersem. Maddi gücümle ilgili kaygılarım olmasa LPG nın yanından bile geçmem. Ama ekmek köfte orantısı işte.

Bu arada dun aracımın km göstergesinin (HIZ DEĞİL) biraz fazla ölçtüğünü zannederek kucuk bir araştırma yaptım. BEnim aracımda 175 65 13 lastikler var. Bildiğim kadarı ile orj li 175 60 14. Acaba km göstergesi buna bağlı mıdır. Yoksa şanzımanda mı ölçer ? Bir türlü doğru cevabı bulamadım. HAyır eğer benımkı bugune kadar fazla fazla ölçmüşse aracım çok yakıyor demektir :D:D

kmp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bahsetmiştim bende de aynı sorun vardı pazar günü su hortumlarından biri patladı pazartesi bıraktım arabayı hortumları yenilettim enjektörlerin yerini değiştirdi usta haliyle gaz hortumları kısaldı (enjektörlerin ve regülatörden gelen). 2 gündür sabah ve akşam ilk gaza geçişte 3-5 sn gazı zor yiyor sonrasında sorun yok 40derece geçiyor benim ki bakalım yarın sabah - olacak hava sonucu yazarım.

KLAS34

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim araç 70 veya 80 de motor devri 2000 oluyor.
zaman zaman rampa çıkışlarında (genelde sakin kullanıyorum)2000 devirde çıkıyor pedala sabit basıyorum..
soruma gelince ;araç 2000 devirde düzde veya çok dik olmayan rampalarda giderken boğulmazmı?
motor sesini duymadığım için boğuluyormu boğulmuyormu anlamıyorum..
yani kısaca otomatik şanzıman aracın motorunu boğarmı?(sakin kullanımda)
eğer boğuyorsa saçmalık olmazmı?
normal vitesli benzinli bir arabada 5. vites 80 de rampa çıkarken boğulur..
ama sanki bunda daha farklı gibi ..
kafam çok karıştı:D
aydınlatırsanız çok sevinirim arkadaşlar..
rodaj da olduğum için sakin kullanıyorum..
ve sakin kullanıyım derkende aracı yormak istemiyorum...

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese iyi geceler. bugün sanayıye gitttmi. Benzınden gaza geçişteki sorunla alakalı. Maalesef yine sonuç yok. Bu seferde enjektörlerin ucundakı uzun metllaeri çıkarıp yerşine ağzı daha ınce ve sıkı olanları taktılar. MAntıken de "senın araba ful grup hepsi beraber gaz veriyor. buyndan dolayı boğuluyor " dediler. Arabanın çekişinde bir sorun yok gibi. Ancak sorunu nasıl halledecek tam anmalm vermedim. YArın tekrar deneyeceğim. Yine sabah gaza gecerken aynısını tekrarlarsa bu sefer enjektörlerin değişimi konusnda ısrarcı olmayı düşünüyorum. Gwerçi ustalar gayet iyi niyetliler ama tüm olasılkları deniyorlar zannedersem. Maddi gücümle ilgili kaygılarım olmasa LPG nın yanından bile geçmem. Ama ekmek köfte orantısı işte.

Bu arada dun aracımın km göstergesinin (HIZ DEĞİL) biraz fazla ölçtüğünü zannederek kucuk bir araştırma yaptım. BEnim aracımda 175 65 13 lastikler var. Bildiğim kadarı ile orj li 175 60 14. Acaba km göstergesi buna bağlı mıdır. Yoksa şanzımanda mı ölçer ? Bir türlü doğru cevabı bulamadım. HAyır eğer benımkı bugune kadar fazla fazla ölçmüşse aracım çok yakıyor demektir :D:D

yav burak sen şu sorunu bidaha bi sölesene. geçmişe baktım bulamadım. bide siteden baya bi msn ekleyip problemlerini soran oluyor karıştırıyorum kimde ne hata vardı diye.
sende brc vardı yanılmıyorsam. sen son halini bi daha yaz bende burda brc bayisi (süper ustadır) ona danışayım.

lastik büyüdükçe hızda yükselir ama km saati değişmez. yani senin fark çok küçük ama benim fark baya büyük, sanırım 130 ile giderken 120 gösteriyor hesabıma göre. şimdi daha büyüğü gelecek fark artacak. ama senin fark çok çok az farkettiğinden tüketim hesabına karıştırma.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bahsetmiştim bende de aynı sorun vardı pazar günü su hortumlarından biri patladı pazartesi bıraktım arabayı hortumları yenilettim enjektörlerin yerini değiştirdi usta haliyle gaz hortumları kısaldı (enjektörlerin ve regülatörden gelen). 2 gündür sabah ve akşam ilk gaza geçişte 3-5 sn gazı zor yiyor sonrasında sorun yok 40derece geçiyor benim ki bakalım yarın sabah - olacak hava sonucu yazarım.

bilgisayardan ayar yapılan her lpg sisteminde gazın açılışdan pistona geleceği süre hesaplanıp benzin öyle kapanıyor. hortum kısalırsa gaz erken geleceğinden boğulma yapabilir. istersen bir daha ayara git (ben şahsen korkarım arabam iyi iken ayara gitmeye çünki bozarlar. benim gözümde fabrikadan başkası yalan voltranda)

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alemin gralı omega caravan 20 derecede geçer tüpe dahada tık demedi, sallantı yapmadı, boğulma yapmadı. yazın nasıldıysa şimdide aynı inanın. hava sıcaklığı istanbulla aynı buralarda.
ekstradan regülatöre ön ızgaradan gelen soğuk havayı gasteynen kapadım. başka bişi yok.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim araç 70 veya 80 de motor devri 2000 oluyor.
zaman zaman rampa çıkışlarında (genelde sakin kullanıyorum)2000 devirde çıkıyor pedala sabit basıyorum..
soruma gelince ;araç 2000 devirde düzde veya çok dik olmayan rampalarda giderken boğulmazmı?
motor sesini duymadığım için boğuluyormu boğulmuyormu anlamıyorum..
yani kısaca otomatik şanzıman aracın motorunu boğarmı?(sakin kullanımda)
eğer boğuyorsa saçmalık olmazmı?
normal vitesli benzinli bir arabada 5. vites 80 de rampa çıkarken boğulur..
ama sanki bunda daha farklı gibi ..
kafam çok karıştı:D
aydınlatırsanız çok sevinirim arkadaşlar..
rodaj da olduğum için sakin kullanıyorum..
ve sakin kullanıyım derkende aracı yormak istemiyorum...

1. rodaj derken arabanın canını çıkaracaksın. biraz bas şuna valla sağır olur şahinlere geçilirsin.
2. eskiden motor toplanır arabaya konardı ama şimdi 500-1000 km yol yapmış gibi çalıştırıp takıyorlar. deneme filan derken 1500 e yaklaşır. sonra 1 düğmeye basarlar hooop ibre 0 olur ve yollarlar fabrikadan. yani korkucağın bişi yok. yavaş yavaş basmaya başla inceden.
3.rodajda olsa açılmamış motora 2000 devir hafif rampada düşük sayılır. motor sevmez öyle şeyleri.
4. rampa çıkarken şanzıman vitesini kendi ayarlar, 2000 devrin torku yetersiz ise bi alt vitese geçer. yani korkucağın bişi yok. sen şanzımana bırak o işi. inan senden benden iyi biliyor. amaa allah aşkına biraz gaz ver be mubarek. motor zaten sıkı, üstüne sende devirsiz haraket edince sağırlaşıyor iyice.

2000 deviri 10bin km oldukdan sonra rahat rahat kullanırsın.

KLAS34

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. rodaj derken arabanın canını çıkaracaksın. biraz bas şuna valla sağır olur şahinlere geçilirsin.
2. eskiden motor toplanır arabaya konardı ama şimdi 500-1000 km yol yapmış gibi çalıştırıp takıyorlar. deneme filan derken 1500 e yaklaşır. sonra 1 düğmeye basarlar hooop ibre 0 olur ve yollarlar fabrikadan. yani korkucağın bişi yok. yavaş yavaş basmaya başla inceden.
3.rodajda olsa açılmamış motora 2000 devir hafif rampada düşük sayılır. motor sevmez öyle şeyleri.
4. rampa çıkarken şanzıman vitesini kendi ayarlar, 2000 devrin torku yetersiz ise bi alt vitese geçer. yani korkucağın bişi yok. sen şanzımana bırak o işi. inan senden benden iyi biliyor. amaa allah aşkına biraz gaz ver be mubarek. motor zaten sıkı, üstüne sende devirsiz haraket edince sağırlaşıyor iyice.

2000 deviri 10bin km oldukdan sonra rahat rahat kullanırsın.
abi zaman zaman 120 100 hızlardada gittiğim oluyor..:D
cevabın için çok teşekkürler..
sanzımanın motoru boğmayacanı tam olarak bilmiyorum
yani kısaca hangi hızda gidersek gidelim şanzıman motoru zorlamaz.