Otomatik vites olsa daha mı az yakardı?

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
fikrimi zaten beyan ettim üstüne ders veren sensin, neyse benim için değeri yok!

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik vitesin düz vitese göre çok yakmadığını düşünenlerdenim. benim araç lpgli. 40ytl lpg ile 200km ( sdc şehir içi) yapıyo.

spor moda almadığın sürece devir yükseltmen mümkün olmuyo.. ve vites geçişleri en uygun zamanda oluyo... dolayısıyla sarfiyata katkısı oluyo. ama teknik verilere bakarsan vectra b otomatik ile düz vitesin yakıtları aynıydı (umarım yanlış hatırlamıyorumdur)

eses38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar elimde şu an katalog var otomatik 6.8 lt. manuel 6.2 lt tabii bunlar katalog değeri ben otomatik kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim uzun yolda kesinlikle otomatik daha az yakıyor şehir içinde ise otomatik önemsenmeyecek kadarcık fazla yakıyor olabilir şöyle söyleyebilirim lpg de 12 litre ile 100km şehir içi kullanıyorum....iyi forumlar

chaykesh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar elimde şu an katalog var otomatik 6.8 lt. manuel 6.2 lt tabii bunlar katalog değeri ben otomatik kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim uzun yolda kesinlikle otomatik daha az yakıyor şehir içinde ise otomatik önemsenmeyecek kadarcık fazla yakıyor olabilir şöyle söyleyebilirim lpg de 12 litre ile 100km şehir içi kullanıyorum....iyi forumlar

İlgili tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Muhtemelen eşdeğer miktarda yakıtlara sahipler. Tüm forumdaşlarıma selametle...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun yolda az yakıyor tabıkı adabına göre kullanırsan

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlgili tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Muhtemelen eşdeğer miktarda yakıtlara sahipler. Tüm forumdaşlarıma selametle...

Bence yazilanlari yanlis anlamissin, esdeger degildir. Tam otomatik (tam otomatik=yag kavramali=tork konvertorlu) araclar genel itibariyle duz viteslilerden biraz fazla yakar. Bu fark dur-kalkli sehiricinde fazladir. sehir disinda ise daha az bile yakabilir. yukarida da belirtildigi gibi fabrika degerleri de duzlerden fazladir. (kendim de otomatik (tork konvertorlu) kullaniyorum) Tabii buradaki karsilastirma ayni kullanis tarzi esas alinarak yapilmistir. Diger taraftan ......tronik gibi modellerin cogu balatali sistemdir ve duzden tek farki vites degisiminde elektronik bir kumandanin debriyaj islemini gormesidir. Bu tur araclarda belli bi kilometreden sonra duzlerde oldugu gibi hatta cogu kere daha erken baski-balata degisimi gerekmektedir. bu da masraf olarak dikkate aldiginda tam otomatikler ile duz ve yari otomatikler arasindaki gider makasi biraz da olsa kapanacaktir. Dolayisiyla otomatik derken bunun ne tur otomatik oldugunu bilmek onemli. Duz sanzimanlar ve yari otomatikler\ ....tronikler, yakit hususunda tam otomatiklere gore tasarruflu iken, tam otomatikler bu tur (baski-balata) rutin masraflar gerektirmez. Sanz. yagini hesaba katmadim zira o her iki tip icin soz konusudur.
Selamlarimla..
Seyf

Son düzenleme:

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
- Otomatik daha fazla yakar...
- Düz vites 5 ileri vitestir... Otomatik vites 4 ileri vitestir...
- Şehir içinde ne kadar kısa mesafe gidip, durup, arabayı bir güzel soğutup, sonra tekrar çalıştırıp kısa mesafe gidersen ve bu durup-kalkmalar ne kadar rutine binerse o kadar çok yakarsın...
- Şehir içi trafikte ne kadar çok dur-kalk yaparsan o kadar çok yakarsın...
- Yanılmıyorsam katalogta yazılan veriler şoförden başka yükü olmayan araçlarla yapılan test sürüşlerinin verileridir... Ayrıca yine bu testlerin yapıldığı Almanya trafiği ile Türkiye trafiğini birbirine karıştırmayalım...

Bu arada; araçlarınızın yakıt tüketimi hesabını para üzerinden değil litre üzerinden yaparsanız ve buraya da öyle yazarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum... Bugün kurşunsuz benzin 3.10 YTL.'dir... Siz yazarsınız "benim arabam 50 YTL.'lik benzinle şu kadar km. gidiyor" diye, 6 ay sonra benzin olur 3.50 YTL., sizin mesajınızı okuyan kişi 6 ay önceki benzin fiyatını düşünmeden "vayy bee benim arabam amma çok yakıyormuş, kesin arabamda bir problem var" der, başlar sıkıntı çekmeye... Bu nedenle ben tüketim hesaplarının daima litre bazında yapılmasından yanayım...

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
- Otomatik daha fazla yakar...
- Düz vites 5 ileri vitestir... Otomatik vites 4 ileri vitestir...
- Şehir içinde ne kadar kısa mesafe gidip, durup, arabayı bir güzel soğutup, sonra tekrar çalıştırıp kısa mesafe gidersen ve bu durup-kalkmalar ne kadar rutine binerse o kadar çok yakarsın...
- Şehir içi trafikte ne kadar çok dur-kalk yaparsan o kadar çok yakarsın...
- Yanılmıyorsam katalogta yazılan veriler şoförden başka yükü olmayan araçlarla yapılan test sürüşlerinin verileridir... Ayrıca yine bu testlerin yapıldığı Almanya trafiği ile Türkiye trafiğini birbirine karıştırmayalım...

Bu arada; araçlarınızın yakıt tüketimi hesabını para üzerinden değil litre üzerinden yaparsanız ve buraya da öyle yazarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum... Bugün kurşunsuz benzin 3.10 YTL.'dir... Siz yazarsınız "benim arabam 50 YTL.'lik benzinle şu kadar km. gidiyor" diye, 6 ay sonra benzin olur 3.50 YTL., sizin mesajınızı okuyan kişi 6 ay önceki benzin fiyatını düşünmeden "vayy bee benim arabam amma çok yakıyormuş, kesin arabamda bir problem var" der, başlar sıkıntı çekmeye... Bu nedenle ben tüketim hesaplarının daima litre bazında yapılmasından yanayım...

Otomatiklerin (tork konvertorlu) fazla yakmasi buyuk olcude; ilk harekette/kalkista yagin sikistirilmasi esnasinda dogrudan tekerlere iletilmeyen bir nevi bosa devir cevirmeden kaynaklanmaktadir. Bu nedenle de sehiricinde cok yakarken sehir disinda sarfiyat azalir hatta duzlerin de altina dusebilir. Sunu belirtmek gerekir ki otomatiklerin 4 vitesli olmasi ile fazla yakmasinin pek bir ilgisi yoktur. Zira pek cok otomatik over/drive (opellerde sport tusu) ozelligi ile 5 vitesli sanzimanlara yakin oranlar arz eder. Aksi takdirde duz vitesli ile ayni hizda seyredebilmesi icin cok yuksek devir cevirmesi gerekecekti. tabiiki de fazla yakacakti. Bunu hesaba katmislar ve sistemi boyle gelistirmemisler.
Selamlarimla..
Seyf.

Son düzenleme:

byozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 1997 vetcira var otomatik vitesli hesapladim tüp yok arcımda ama benzin olarak söyleyim 80 ytl benzinle yaklasik 300 km yol yaptim cünki bitmeden benzin aldim hesaplarima göre ortalama 290 ile 310 arası yakıyor sunu söylemem lazim aracım tam bakimli ve bende fazla basmıyorum ayagımın altinda yumurta varmis gibi basiyorum

otamatik vitesin üstün tarafları da var oldugunu söylüyorlar öreğin balata yok değistirmek te yok ve motoru zorlayamıyorsunuz motorunuz auzun ömürlü oluyor 50 km hiza geldigimde arac kendisin en yüksek fitese atıyor bu gün tüp taktiracağım arca insallah daha da az yakar