Otomatik Cam Kapamak İçin Akü Yemeyen

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar bugün camları sık sık acık unutulduğu için camları otomatik kapatma devresi yaptım. Araya konan diyota biraz eklemeyle 2-3 dk içinde devreden çıkacak şekilde basit bir devre tasarladım ve uyguladım. Bu şekilde 2-3 dk sonra sistem iptal oluyor ve aküden akım çekilmeyecek. İsteyen olursa cam kontrol butonların oradaki kırmızı ve beyaz aküden gelen besleme kablolarına + ve – uçlara role bağlayıp rölenin kontaklarını da bizim devre ile kablolardan birinin arasına kolaysa araba çalışırken kilitlemelerde camlar kapanmaz eklediğim röle sayesinde araba çalışırken kapılar kilitlenirse camlar kapanmaz.
attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• astara cam kapatma.jpg
    astara cam kapatma.jpg
    9.6 KB · Görüntüleme: 303
  • astara cam kapatma röleli.jpg
    astara cam kapatma röleli.jpg
    14.6 KB · Görüntüleme: 265

6868

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam Harikasın valla güzel Bişi Bu Eline EMeğine sağlık

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 numaraları devreyi yapmak için bir devre board u na gerek var mı ?

yoksa kondansatör ile direnç paralel olmalı sanırım ve bunlar diyota seri bağlanacak. board olmadan nasıl yaptığını bir fotoğraflar mısın ?

selmete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline sağlık pratik ve yararlı bir çözüm bulmuşsun ben pek fazla elektronikten anlamadığım için sormak istediğim biri iki şey var bu devre şemalarını bi elektronikçiye götürsem yapabilir herhalde yapılan bu devreyi ben daha sonra aracın tam olarak neresine ve hangi kablolar üzerine yerleştiririm ki doğru olarak çalışsın bunları sormamdaki amaç devreyi yaptırtıp bi elektrikçiyede taktırtmak yardımcı olursan çok sevinirim

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devre şeması

Devre demek bile yanlış olur 3 elamanı birbirine lehimledim ve bantla sardım o kadar her elektonikcide yaptırabilirsiniz malzeme 2-3 ytldir en fazla borda gerek yok. Kablolara ben en kolay kapının içinde altta bantlanmış kablo grubu var ordan ulaştım. Deneme için kontak takılıken camları açın ve kapıları kilitle camlar kapanır sonra camlari tekrar açın 3-4 dakika sonra kapı kilitlerini açıp kapatın camların kapanmadını göreceksiniz. sonra kapı kilitlerini 1 dk kadar açın kapatın devre tekrar devreye girdini göreceksiniz. bu şekilde aküden akım cekmadini göreceksiniz. şimdide vaktim olursa çift kilitlemede camları kapatmayı düşünğüyorum türkçe veya ingilizce devre şemaları elinde olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

dejaay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Diğer cam kapatma sistemleri nasıl akü yiyor. Kapı kapandıktan sonra camları sürekli yukarı falan mı itiyor. Cam kapandıktan sonra akü nereye enerji harcıyor?

1-2 senedir bu şekil cam kapatma sistemim var ve akümde herhangi bir sıkıntım yok.

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cam otomatikleri devrede kalıyor 10-15 gün cıvarında akünede bağlı çalıştırmazsan akü bu sürede boşalıyor.