oto navigasyon sistemleri

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar bu sistemlerin calışması için ne gibi donanımlar lazım ve de gps denilen cihazın kullanımı için bir gsm şirketinin ( turkcell ) gibi destegi aboneligi vs gibi birşey lazım mı bileniniz var sa şu yeni teknoloji hakkında bir tartışma ortamı meydana getirip kulturlenelim

Silverblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GPS sisteminin çalışması için telefon altyapısına gerek yok.
Cihaz değişik uydulardan senkron olarak aldığı sinyallerin kendisine ulaşma sürelerini ölçerek yerküre üzerinde konum hesabı yapıyor. Bu hesabın sonucu da coğrafya derslerindeki klasik enlem boylam bilgileri oluyor.
En basit GPS cihazları bu şekilde çalışır.

Gelelim harita ve navigasyon olayına. Kullandığınız cihaz gelişmiş bir cihaz ise, kendi üzerinde yüklü olan harita verisi üzerinde bu koordinat bilgilerini kullanarak konum gösteriyor. Ek olarak yine harita verilerinde otomatik rota hesaplama özellikleri varsa girdiğiniz adrese en uygun rotayı çiziyor vs. vs.

Yurtdışında oldukça detaylı işlem yapabilen, sesli yönlendirme ile çalışan cihazların fiyatları çok komik rakamlara kadar düştü (200 usd) ancak Türkiye'de hala biraz daha pahalı. (min 400 ytl civarı). GPS cihazlarında en kritik nokta harita verilerinin güncellenme sıklığı olduğundan iyi bir destek verebilen bir firmayı tercih etmekte fayda var.

Sorularınız varsa bilgim dahilinde yanıtlayabilirim. Ek olarak forumda GIS (geographical Information System) üzerine çalışan - bu tür cihazların haritalarının oluşturulmasıyla uğraşan arkadaşlar da var. Teknik detayı onlar daha iyi verebilirler.

Son düzenleme:

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben kullanıyorum büyük şehirlerde çok faydası oluyo. benim telde dahili gps alıcısı var. gayet güzel bi teknoloji.

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
silver kardeş,
ilgin için oncelikle teşekkur ediyorum
şimdi gelelim soruma
ben de hp pocket pc ( avuç içi bilgisayar) var ve de zannedersem bunlara GPS modulu denen ve bluetooth baglantısıyla bu pda ile baglantı kuran cihazlar var
bu cihazı almak yeterli olur o zaman
bir gsm şirketine ihtiyac duymuyormusuz
peki bu haritaları nerden elde edebiliriz ve de bızım buralarda ev cadde vs yapıların degışmesı hemen hemen imkansız gıbı o zaman devamlı harıta yenilemeye gerek kalmaz di mi

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SMART2GO MOBİLE NAVİGATÖR

ŞEHİR ONDAN SORULUR...

İçerisinde Bulunan İller : Agri, Balikesir, Kayseri, Kirsehir, Samsun, Adana, Ankara, Antalya, Ardahan, Aydin, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa,Canakkale, Diyarbakir, Duzce, Edirne, Eskisehir, Gaziantep, Giresun, Isparta, Istanbul, Izmir, Kahramanmaras, Kirikkale, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Nevsehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Trabzon, Usak, Yalova

Paket İçeriği : Bluetooth GPS cihazı, Araç Şarj Cihazı, Kullanma Kılavuzu, Yazılım CD''si, Haritaların Bulunduğu Hafıza Kartı, Seyahat Şarj Cihazı, Cihaz Askısı

cihaz budur, işe yarar o zaman degil mi?

Silverblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Esasında bluetooth özellikli bir pocket PC + yine bluetooth bir GPS olması yeterli. herhangi bir marka/model olması çok da önemli değil, aşağı yukarı aynı işi yapan cihazlar sonuçta.

GPS ile Pocket PC'yi konuşturduktan sonra, sıra geldi kullanılacak yazılıma.
Pocket PC'ler üzerinde çalışan değişik yazılımlar var, I - GO, TO MTO M gibi.
I - GO oldukça başarılı ve haritaları oldukça güncel mesela. Çoğu insan crack'li olarak kullanıyor.

Gönül ister ki herkes GPS için orjinal ve lisanslı yazılım kullansın,<firmalar gelişsin. Hatta ben aldım da diğer GARMIN cihazım için. Ancak son aldığım bilgilere göre ilgili Türkiye haritasını yapan firma her bir harita güncellemesi için 60 euro civarı güncelleme bedeli isteyecekmiş ilk bir yıl sonrasında. Abartı bir rakam. Başka şeyler de oldu, kıl tüy durumlar...

Bu arada benim aktif kullandığım cihaz GARMIN M3 Pocket PC- Windows Mobile 2003 kullanıyor, kendi üzerinde GPS var ve program olarak I - GO çalışıyor. Diğer cihaz ise doğrudan araç gps cihazı yine GARMIN C330.

Linkteki smart2go biraz pahalı gibi, yanında lisanslı harita yazılımı geliyor, muhtemelen Navturk falandır.
Düz bluetooth gps alıcıları 100 dolar civarı sanırım, muhtemelen ebay'den bile takılmadan gelecektir.

Son düzenleme:

aksals

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaslar,
car pc hakkında bilgi paylasiminda bulunmak isteyen arkadaslar bu konu daha uygun olur....cunku nav ...arti diger hersey onda var...disarida bu konu ile ilgili siteler var ...:)
www.carpctr.com

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
navigasyon avrupada daha öncelerden beri kullanılıyo ama ne hikmetse türkiyede fazla ilerlemedi. sanırım yeterli talep yok.