opelim yağ yakıyor servis rektefiye dedi

osmansabuncu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2005 HB Easytronic astram var, yaklaşık 93000 km'de serviste motor yağı ikaz lambası yandığı için gösterdim yağ yaktığını rektefiye olması gerektiğini parçaya ve işçiliğe göre 4000-6000 tl arası fiyat verdiler. konu ile ilgili önerisi olan paylaşırsa sevinirim.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim vectramada öyle demişlerdi zamanında. araçta beyaz duman yoksa yağ yakmıyordur diye biliyorum. yağ arızası oil lack die birşey mi ? bende böyle uyarı çıkmıştı.yağ çubuğundan da hafif hava geliyordu. servis rektefe dedi ancak sanayide rektefe yaptırma daha motor %80 dediler. karterde yağ seviyesini ölçen bişi ver yağ müşürüydü heralde doğru hatırlıyorsam o değişti. yağ uyarısı sorunu çözüldü. sonrada aracın müşterisi çıktı verdim. sonradan ne kadar zamn sonra rektefe istedi bilmiyorum. ama rektefe istemesi için yağ çubuğunu çektiğinde baya bi hava gelmesi lazım. yani piston yataklarından siboplar ile egzoz sistemine gitmesi gereken pis gaz yataklar aşındığı için oluşan buşluklarda kartere gider. buda yağ çubuğundan hava gelmesine ve piston hava kaçırarak basıncı düştüğü için rektefe yaptırmaya neden olur.

osmansabuncu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım bujileri sökmüşlerdi kamera ile ordaki 4 tane bölmeye bakıp diplerde 1 ve 3 numarada yağ kalıntısı olduğunu bana da göstermişlerdi... motor ustası bu diplerin temiz olması gerektiğini kalıntı var ise yağ yaktığının göstergesi olduğunu söylemişti...

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
93.000 kmde çok erken olmuş rektefiyi için. Bakımları felan nasıl aracınızın.

orucreis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ankaradasınız hangi servise gittiniz bilemiyorum ancak opel garage hakan bey ile görüşüp öyle karar verin.

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer aracınızı yüksek devirde kullanıyorsanız bir miktar yağ yakması normal. Ama dediğiniz gibi iki yağ değişim süreci arasında yağ uyarı ışığını yakacak kadar değil. 93.000 deki bir aracın bu kadar yağ yakması, aracınız çok bakımsız değilse biraz garip. Önce egzozunuzdan mavimsi duman çıkıyormu diye kontrol edin. Çünkü bu miktarda yağ yakan bir araç bolca mavi duman atar. (Mavimsi duman, beyaz değil.) Eğer çıkmıyorsa bir yerlerde yağ kaçağı vardır. 93.000 km, rektefiye için çok erken.

rahimavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hemen yag yakmayla motor yapılmaz yag yakan araba bile 2-3 sene -rahat kullanılabilir ne kadar yag yaktıgı çok önmli bence
5000 km de 1 lt bile yaksa normaldir yani normal derken motor eskimiştir ama kullanımında sorun olmaz sık yag kontrolu yap o kadar
arkada bir bidon yag taşı mesela :D
ne zaman motor kitlendi yatak sardı o zaman yaptır :D yada hiç ugraşma sat gitsin :D

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
93000 kmde 6 yaşında bi motor kolay kolay yağ yakmaz ..bence km ile ilgili bi sahtekarlık durumu olabilir yani km silinmiş yada geri çekilmiş olabilir .yada motor daha önceden bi elden geçmiş olabilir tabi bunlar hep şeytanın söylettikleri ... :)
yağ yakma değilde kaçak olabilir mesela kartrer contasından yada kurbitor contadan vs gibi.
gerçekten yağ yakıyorsa muhtemel sekmanlarda aşınmaya bağlı bi durumdur sekman atmak da o kadar para tutmaz bence iyice bi araştırın bikaç yerden fikir alın...

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar araç kamera ile bakılmış kurum ve yağ varmış,tahminim ateşleme sisteminde problem vardır ve arkadaş farkına varmayıp epey kullanmıştır, çiğ benzin piston yataklarındaki yağı kesmiş ve aşınmaya sebep olmuştur...konu yağ yakma değil sebep olmuştur bence...