Opel Motor ikaz Lambası Sabahları yanıyor

VauxHall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.
Konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum olacak;

1997 Model Vectra.B CD . bilindiği gibi opel'de sıklıkla başgösteren Sarı motor ikaz lambası çeşitli arıza veya ayarsızlıkla alakalı kaynaklardan ötürü yanar. bende geçmiş zamanlarda bu tür tecrübeler oldu ve farklı şekillerde giderdim.

Ancak şimdi ortaya çıkan bir durumu şu şekilde izah ediyim, 3 haftadır sadece sabahları motor soğuk iken çalıştırdığımda, çalışma ile birlikte bu lamba olması gerektiği gibi sönüyor, fakat 3 sn. sonra tekrar yanıyor. Motor ısısı 80lere gelene kadar hep yanık kalıyor, 80 derecede de zaten yanık kalmaya devam ediyor fakat ısınmış haldeyken motoru kapatıp tekrar çalıştırınca olması gerektiği gibi motorun çalışması ile birlikte sönüyor.

şayet 80 derecelere gelmeden meslea birkaç km gidip de sağa çektiğimde kapatıp açma yaparsam yine yukarıdaki hareketi sergiliyor.

3 hafta önce ilk kez ortaya çıkışı ise, alaka var mı bilmiyorum ama istanbuldan akşam ankaraya gitmiştim, o soğuk havada motoru stop ettim. sabah açtığımda bununla karşılaştım ve hala geldiğimden beri de devam ediyor.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara, veya ikaz lambasının yanma sorununu yukarıdaki gibi tecrübe eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

iyi günler.

aklıma gelen parçalar; IAC motoru , Hava debi sensörleri, egzantrik pozisyon sensörü, krankşaft pozisyon sensörü, EGR valfi, oksijen sensörü, katalizör .. bu parçalarla alaka kurulabilir mi?

mbaran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım konuyu çözmenin en kolay yolu bir serviste tech2 cihazıyla arıza kaydını okutursan çözüm olabilir...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş o arıza beyıne kayıt edıldı makınaya baglanılması lazım

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Tech2 ye bağlat neymiş derdi anlarsın ... :good:

VauxHall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler. Dediğiniz gibi en iyi tech2 den anlaşılabilir.
iyi günler.

VauxHall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın arkadaşlar,

Bugün sabah bir servise gittim, tabiki her sabah olduğu gibi yine motor start olduktan sonra sönen sarı ikaz lambası 2-3 sn. sonra tekrar yanar vaziyette o şekilde servise gidip tech-II cihazına bağladılar ve ekzantrik sensörü arızası oldugunu gördük ve yetkili arkadaş silmeye çalıştı, değişmesi lazım silinmiyor dedi.

birkaç ay önce zaten ekzantrik sensörü yüzünden parçayı değiştirmiştim serviste fakat bu parçanın diğer bir bileşeni olan kablo tesisatını değiştirmemiştik. fakat o zamanlar arabanın yolda kimi zaman gaza basınca yığılması ile kendini belli ettiren sensör hatası parça değişince yığılmanın da ortadan kalkması ile birlikte son bulmuştu.

şimdi ise araç soğuk iken ikaz yanıyor, ısınınca yanmıyor. acaba sensörün bağlantı kablolarında bir temassızlık, direnç düşüklüğü vb. bişey olup da, ısınmadan sonra ortadan kalkması düşünülebilir mi?

iyi günler. iyi çalışmalar.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş eksantırık sensoru tek degısınce duzelmıyor krank sensorude degısmesı lazım

VauxHall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis bana ekzantrikle birlikte motor devir sensörü değişmesi lazım dedi zaten. sanırım motor devir sensörü diye tabir ettiği şey krank sensörü olması gerek.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
VauxHall' Alıntı:
Servis bana ekzantrikle birlikte motor devir sensörü değişmesi lazım dedi zaten. sanırım motor devir sensörü diye tabir ettiği şey krank sensörü olması gerek.
hıhı bahsettıklerı krank sensöru

VauxHall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eyvallah teşekkürler.