Opel Meriva OPC

başqan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
estağfurullah sabri abim kapışma gözüyle bakmayalım paylaşım diyelim.
saygılar :)

ne demek kardeşim estağfurullah bizden..
bu sodyum olayı da nerden çıktı.. hakkaten biter mi acep:eek:
avrupada meriva opc baya bir test edilmiş ama bizde pek reklamı yok..

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne demek kardeşim estağfurullah bizden..
bu sodyum olayı da nerden çıktı.. hakkaten biter mi acep:eek:
avrupada meriva opc baya bir test edilmiş ama bizde pek reklamı yok..

kendim sordum kendim araştırdım buldum sabri abi :)
kısaca sodyum bitmiyormuş sistemde metal halde duruyormuş 138 C'de eriyip ısının subap başından subap sapına oradan da subap yuvasına çabuk iletilmesini ve böylece soğumayı sağlıyormuş.

"Sodium-cooled exhaust valve: The exhaust valves of some high-performance engines are filled with sodium to improve the heat dissipation from the valve stem to the valve guide, since the exhaust valve is subject to higher thermal loads than the intake valve."

"Sodium-cooled valve: An Exhaust valve with a hollow stem that is partially filled with metallic sodium. When the valve gets hot enough (138°C), the sodium melts and moves up and down in the Valve stem. The sodium absorbs heat from the hot Valve head and carries it away to the outer part of the stem and then into the Valve guide in the Cylinder head and next to the cylinder head itself. This circulation cools the valve head and thus the valve is allowed to run at a lower temperature."

http://www.motorera.com/dictionary/SO.htm
adresinden alıntıdır.

Son düzenleme:

başqan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
esp devre dışı kullanımı..

geçen gün aracın esp ışığı ilk çalıştırmada sönmedi ve yanmaya devam etti böylece esp'siz kullanım deneyimi yaşadım.. :)
esp devrede yokken araç acaip dengesizleşiyor..
gaza basınca sağa sola bariz bir şekilde zıplama başlıyor..
işin garibi bi taraftan zevk veriyor ama hırçın bir sürüş ortaya koyuyor.. sürekli patinaja düştüğü içinse insanı tedirgin ediyor..
işin açığı ilginç bir deneyim oldu.. ama uzatmak istemedim..
terkar açıp kapayınca düzeldi..;)

Son düzenleme:

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de benzer durum bazen EPS lambası yanıyor arıza "moment sensörü" çıktı PC'de. aracı durdurup çalıştırınca düzeliyor. iki-üç kez oldu böyle. siz baktırdınız mı neden yanmış ESP diye?
elektronik sistemlerde böyle hayalet arızalar normal galiba...

sabri abi değiştir artık şu lastikleri çok patinaj çekiyor aracın :) değiştirirken de 215/45/17'ler öne oluyor mu onu denemeyi unutma benim için :)

selamlar..

başqan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de benzer durum bazen EPS lambası yanıyor arıza "moment sensörü" çıktı PC'de. aracı durdurup çalıştırınca düzeliyor. iki-üç kez oldu böyle. siz baktırdınız mı neden yanmış ESP diye?
elektronik sistemlerde böyle hayalet arızalar normal galiba...

sabri abi değiştir artık şu lastikleri çok patinaj çekiyor aracın :) değiştirirken de 215/45/17'ler öne oluyor mu onu denemeyi unutma benim için :)

selamlar..

:kop: senin için değiştircem..
bunlarda pek sıkıntı olmuyor.. önemli bir arıza olmadıkça kontağı açıp kapayınca araç arızayı siliyor..;)

palamut

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.erzincantuningsofrasi.net
sodyum soğutmalı subap ve yağ spreyi soğutmalı piston teknolojisi hakkında bilgisi olan varsa paylaşsın.. ya sodyum biterse :)

sodyum subapların içinde tüketilen bişey değil :D subap yanmasını ısıya dirençli bir iç yapıyla engelliyorlar rektefiyeci yan sanayi subap takarsa arabayı kaldır çöpe at demektir bu :D

yağ spreyi de aslında yağ jetidir piyasadaki çoğu araçta zaten var tofaş doğan dahil olmak üzere bu da basınçlı yağı pistonun altına püskürtecek basit ucu dar bir borudur.

volume81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şuanki aracım meriva essentia yerine opc olsaydı TR'deki en hızlı ve en güçlü meriva yapma gibi bi niyetim olurdu :)

birde bişey sorucam meriva opc + chip + bov + komple egzost + cai ile FN2 type-R ile rollde ne olur 60-180 :) ( type-R stock :) )