opel corsa 1.5 çalışmama problemi

hne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,
Bende 1.5 corsa dizel var. 5 gündür arabaya hiç binmemiştim. bu sabah işe gitmek için bindim. Kontağı çevirdim ama araba çalışmadı. Tekrar denedim göstergelerin ışıkları söner gibi oldu yine olmadı. Tekaraladığımda araba hiç tepki vermedi. Bende iterek çalıştırmayı denedim. Çalıştı. yaklasık 5 dakika eksoz dan mayi yogun bir duman geldi ve motor düzensiz sesler çıkararak çalştı ve sonra düzeldi. daha önce de uzun süre binmediğim de aynı problemle karşılaşmıştım. şimdi ben ne yapmalıyım problem nedir. tavsiyeleriniz nedir ?
teşekkürler

hne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel corsa 1.5 çalışmama durumu

Merhaba Arkadaşlar,
Bende 1.5 corsa dizel var. 5 gündür arabaya hiç binmemiştim. bu sabah işe gitmek için bindim. Kontağı çevirdim ama araba çalışmadı. Tekrar denedim göstergelerin ışıkları söner gibi oldu yine olmadı. Tekaraladığımda araba hiç tepki vermedi. Bende iterek çalıştırmayı denedim. Çalıştı. yaklasık 5 dakika eksoz dan mayi yogun bir duman geldi ve motor düzensiz sesler çıkararak çalştı ve sonra düzeldi. daha önce de uzun süre binmediğim de aynı problemle karşılaşmıştım. şimdi ben ne yapmalıyım problem nedir. tavsiyeleriniz nedir ?
teşekkürler

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aküm zayıf,akü değişecek..iç ışıklar söner gibi oldu diyorsun bu akü belirtisi

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt sistemi borularını kontrol etttirin. büyük ihtimal geri dönüs sibobundan hava alıyor ve araç uzun süre çalışmadığında mazot geri kaçıyor. yaptırana kadar aracın ön kısmını aşağı gelecek şekilde parkedin ve deponuz en az yarım olsun...

hne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısın ama uzun süre binmediğimde bu problemi yaşıyorum. normalde böyle bi sıkıntı yok marşa bir kez basıyorum hemen çalışıyor. yine de aküden olabilir mi?
Şöyle bir durum da var. Her sabah çalıştırdığımda egzosdan yoğun mavi duman geliyor ve motor düzensiz çalışıyor bir kaç dakika sonra düzeliyor.

hne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok teşekkür ederim . aküden yada dinamodan da problem var mıdır?. Belkirttiğim problemi yaşadığımda kontağı çevirmemle birlikte arabanın elektrik miktarı düşüyor. Örneğin kontağı çevirmem akabinde camı açmak istedim açılmadı. arabanın içindeki ışık gayet soluk yanmaya başladı.
diğer taraftan her sabah çalıştırdığımda yoğun bir mavi duman geliyor ve motor düzensiz çalışıyor. 1 kaç dakika sonra düzeliyor bunun da sebebi sizin belkirttiğiniz problem olabilir mi?

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yapacağınız işlemleri sıralıyorum..

1- akünüz zayıflamış akünüzü iyice şarj ettirip bakımını yaptırın gerekirse değiştirin
2- kızdırma bujilerinizi değiştirin.. yeterli derecede çalışmıyor olabilir ve bir tanesi bile çalışmasa araç düzgün ateşleme yapmaz ve zor çalışır çalıştığında da egzosdan yoğun duman atar
3 - eğer geri dönüş sibobu hava alıyorsa yada yakıt boruları çatlamışsa veya en kötüsü mazot pompasındaki keçe orink hava alıyorsa çalışmaz mazot geriye kaçar marşa uzun süre basarsanız pompa yorulur akü zayıflar araç çalışsada egzosdan yogun duman atar resmen arkaya baktığınızda sinek ilaçlama araçlarındaki duman gibi dumana boğulur ortalık..
4- öncelikle elektirikçiye gidip akü ve ısıtma bujilerini kontrol ettirin sorun düzelmesse bosch dizel servise gidip dediğim yerlere baktırın...

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı konuyu sohbet bölümünede açmışsınız....

1- akünüz zayıflamış akünüzü iyice şarj ettirip bakımını yaptırın gerekirse değiştirin
2- kızdırma bujilerinizi değiştirin.. yeterli derecede çalışmıyor olabilir ve bir tanesi bile çalışmasa araç düzgün ateşleme yapmaz ve zor çalışır çalıştığında da egzosdan yoğun duman atar
3 - eğer geri dönüş sibobu hava alıyorsa yada yakıt boruları çatlamışsa veya en kötüsü mazot pompasındaki keçe orink hava alıyorsa çalışmaz mazot geriye kaçar marşa uzun süre basarsanız pompa yorulur akü zayıflar araç çalışsada egzosdan yogun duman atar resmen arkaya baktığınızda sinek ilaçlama araçlarındaki duman gibi dumana boğulur ortalık..
4- öncelikle elektirikçiye gidip akü ve ısıtma bujilerini kontrol ettirin sorun düzelmesse bosch dizel servise gidip dediğim yerlere baktırın...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Önce akü değişsin..ihtimal duman atmasıda dengesiz çalışmasıda kızdırma bujilerini tam kızdıramıyor...yani boşuna kızdırma bujisini değişmesin...
düzelmez ise o zaman değişsin

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce akü değişsin..ihtimal duman atmasıda dengesiz çalışmasıda kızdırma bujilerini tam kızdıramıyor...yani boşuna kızdırma bujisini değişmesin...
düzelmez ise o zaman değişsin

Selim abi bu kadar küçük soruna soruna motor bile indirir bizim ustalar :)