Opel Astra Sedan'cıların SAYFASI

Benzinli mi dizel mi kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    35
  • Anket kapatılmış .

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Dün Ankaraya gidip gece de döndüm. 1040 km yol için 53 litre yaktı. Giderken klima açık 125-135 km/h ortalama, dönerken de klima kapalı ve aynı hız ortalaması ile gidildi. Tabii arabada yanlızdım ama bu hız ortalaması için bence mükemmel. Araba biraz daha dolu olsaydı tahminim 58 litre gibi yakardı.

irfanteke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese iyi günler. benim aklıma birşey takıldı. viteste giderken yokuş aşağı ayağımı gazdan çekince anlık 0 litre gösteriyo fakat vitesi boşa alıp yokuş aşağı giderkende 1-2 litre arası gösteriyo. ben anlamadım şimdi hangisi doğru. vitesi boşa alınca rolantide 0,5 gibi birşey yakması lazım ama 1-2 arası gösteriyo. viteste yakuş aşağı inerkende devir 2500 civarı ama ayağımı gazdan çekince anlık 0 görüyorum. hangisi doğru? doğruysada mantıklı bi açıklaması varmı acaba? çok merak ediyorum.

irfanteke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resimdeki yeni sedanmı acaba. çok güzel görünüyo arkası. zaten şuanki sedanların arkasını güzel yapamamışlar. ama yinede arabamı çok seviyorum. iyiki astra sedan almışım.

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
herkese iyi günler. benim aklıma birşey takıldı. viteste giderken yokuş aşağı ayağımı gazdan çekince anlık 0 litre gösteriyo fakat vitesi boşa alıp yokuş aşağı giderkende 1-2 litre arası gösteriyo. ben anlamadım şimdi hangisi doğru. vitesi boşa alınca rolantide 0,5 gibi birşey yakması lazım ama 1-2 arası gösteriyo. viteste yakuş aşağı inerkende devir 2500 civarı ama ayağımı gazdan çekince anlık 0 görüyorum. hangisi doğru? doğruysada mantıklı bi açıklaması varmı acaba? çok merak ediyorum.

Yokuş aşağı ayağınızı gazdan çekince nasıl olsa şanzımandan aktarılan hareket ile rotasyon sürebildiği için tasarruf amaçlı olarak bilgisayar motora yakıt enjeksiyonunu dudurur. Bu sebeple tüketim 0 litredir. Motor arabanın kinetik enerjisi ile dönmeye devam eder ama yakıt enjeksiyonu yapılmadığı için hiç tüketim olmadan yol alınmış olduğundan 0 litre tüketim ama belli bir mesafe gidilir ve:
0 litre / yaptığınız yol (km) = 0 lt/100 km tüketimi görürsünüz. Mantığı budur....
Ama yokuş aşağı boşa attığınızda, Motor arabanın kinetik enerjisi ile rotasyon yapamadığı için rölantide devam etmek için mecburen belli bir yakıt tüketir. Bu durumda hızınıza göre belli bir tüketim değeri çıkar onun formülü de

(klima kapalı ve ısınmış motor) 0,4 lt/saat / 100km/h*hız formülü ile hızınıza bağlı bir tüketim olur ve siz de bunu görürsünüz..

Hülasa , yokuş aşağı boşa atmak hem tehlike hem de yeni teknoloji araçlarda extra yakıt kullanmak anlamına gelir. Yokuş aşağı boşa atmayan hem güvenli yolculuk hem tasarruf yapar.

Son düzenleme: