Opel Astra J 1.4 Turbo Selenoid Valfi Arızası

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Küçük bir araştırma yaptım hocam;

Turbo Selenoid Valfi Ne İşe Yarar ?

Turbo basınç sensörünün görevi, turbo beslemesinin emme manifolduna gönderdiği basınçlı havanın basıncını ölçerek motor kontrol ünitesine (ECU) göndermektir. Dizel motorlarda, turbo şarj basıncını ayarlamak için bu sensörden gelen sinyaller kullanılır.

Yani kısacası turbodan çıkan basıncı kontrol altında tutma görevi varmış cihazımızın. Arızalandığı durumlarda yakıtı ve hızlanmayı çok etkiliyormuş. Parça fiyatı yazdığınız gibi 130 TL civarında polemiğe girmeyin değiştirin gitsin hocam.

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Evet bende aynen öyle yapmayı düşünüyorum. Ayrıca belki başka arkadaşlarda fikir edinir diye bir video çektim ve yayınladım. Bizim buralarda pek iyi usta yok. Parçayı internetten alarak kendim değiştirmeyi düşünüyorum. Umarım sorunsuz halledebilirim. Yardımlarınız için teşekkürler.

View: https://www.youtube.com/watch?v=ikgtcjDjowY&feature=youtu.be

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Çok iyi yapmışsınız hocam bu konuda ileride çok fazla kişiye yardım elinizi uzatmış oldunuz. Mutlaka bu sorunu yaşayanlar vardır inş. kısa sürede çözebilirsiniz.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tabi sesin buderece kuvvetli olduğunu biz söylemle tahmin edemedik ne yazıkki..Neyseki sorunu kendiniz bulmuşsunuz..Umarım halledebilirsiniz..Geçmiş olsun..

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Sağolun

Real

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Auni sorun benim basimada geldi 2011 aracımda aşırı bir ses vardi gaza basinca dahada çok bir ses turb söküldü ve turbonun içindeki pervane var o dağılmıştı ustam ya sifir turbo veya turboya revizyon yapıcaz dedi sıfir turbo 2500 tl yakın bir fiyat ben revizyon yatırdım 1000 liraya problemsiz devam ediyorum

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Auni sorun benim basimada geldi 2011 aracımda aşırı bir ses vardi gaza basinca dahada çok bir ses turb söküldü ve turbonun içindeki pervane var o dağılmıştı ustam ya sifir turbo veya turboya revizyon yapıcaz dedi sıfir turbo 2500 tl yakın bir fiyat ben revizyon yatırdım 1000 liraya problemsiz devam ediyorum
Sizin ses ve arıza farklı..Uğultu,ıslık veya siren gibidir genelde turbo arızaları ..

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün Yetkili Servise gittim. Tahmin ettiğimiz gibi sesin Selenoid (turbo) valfinden geldiğini ve değişmesi gerektiğini söylediler. (Parça+işçilik 205 TL) Tamam dedim ve değiştirdiler. Değişimden sonra aracı tamam diyerek teslim ettiler. Aracı kontrol etmeden teslim aldım. Eve geldiğimde yeni taktıkları selenoid valfini kontrol ettiğimde aynı sesin yeni parçanında çıkarttığını gördüm ve hemen servise tekrar gittim. İlk önce onlarda şaşkınlıkla birbirlerine baktılar ama sonrasında uzman birisi işi çözdü. Nasıl mı? Aracımın yazılımını güncellediler ve ses kendiliğinden kesildi. Güncelleme işi yaklaşık 20 dk. Sürdü. Her ne kadar benim parçayı boşa değiştirmiş olsalar da iyiki yetkili servise gitmişim diyorum.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Yazılımsal olarak güncelleyince gitmesi ilginçmiş. Yerinizde olsam eski parçayı takın derdim, ustalık önemli bir meziyet niye kontrol etmeden aracı teslim ederlerki şaka gibi.

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
20171228_210657.jpg