Opel Astra H - P0134 Arızası;

metallica_90

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim, imkanlar dahilinde deneyip sonuçları bildireceğim. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Kosaradam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Merhabalar,

Arkadaşlar bir konuda desteğinizi ve tecrübelerinizi rica ediyorum, yeni almış olduğum Opel Astra H 2013 model aracımda "ECN 01345e" numaralı hata uyarısı almaktayım.

Bu nedenle sizlerinde tahmin edeceği gibi can sıkıcı motor arıza ışığı yanmakta, aracı yeni aldığım ve Opel gurubunda yeni olduğum için bu durum için bir araştırma yaptım ve "P0134 O2 Sensör Devresinde Hareketlilik Tespit Edilemedi (Bank1 Sensör1) Yazılım açık devre, Lamda ısıtması, sensör " şeklinde bir hatadan kaynaklandığını öğrendim.

Fakat sizlerinde bildiği ve yaşadığı gibi bu tür hatalar bazen bir sensör ucunun oksitlenmesi yada ufak bir sıvı temasıylada olabiliyor.

Aracımın mekanik bakımlarını yıllardır yaptırdığım ustam, aracı bir tablete bağlayarak oksijen sensörü hatası olduğunu ve 300 - 400 civarında parça fiyatının olduğunu işçilik kısmının ise iş durumuna göre verebileceğini ifade etti, açıkcası biraz elim sıkışık, aracı yeni aldığım için malum kredi vb. şeyler yüzünden biraz hırpalandım.

Bu nedenle bu hatayı alıp çözüme ulaşan bir arkadaşımız bana bir yol gösterirse ve tavsiyede bulunabilirse çok memnun olurum.

Not: Belirtmeden geçmeyeyim araçım benzinli, yarı otomatik modelidir, ve LPG bulunmamaktadır.

Teşekkür ederim, saygılar.
Merhaba hocam işçilik ücreti dediği 33 saniye sürüyor toplam çıkartıp yenisini takması. Hangi ilde ikamet ediyorsun

metallica_90

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba hocam işçilik ücreti dediği 33 saniye sürüyor toplam çıkartıp yenisini takması. Hangi ilde ikamet ediyorsun
İstanbul'da ikamet ediyorum hocam, Avrupa yakasında.

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben Ankara'da 3 sensör oksijen, map ve maf temizliğine 50 TL verdim işçilik için. Oksijen sensörünü sökerken baya zorlandı. İlk kez söküldü. Spreyi ben götürmüştüm.

metallica_90

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben Ankara'da 3 sensör oksijen, map ve maf temizliğine 50 TL verdim işçilik için. Oksijen sensörünü sökerken baya zorlandı. İlk kez söküldü. Spreyi ben götürmüştüm.
peki temizlikten önce oksijen sensörü uyarısı alıyor muydunuz acaba?

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
peki temizlikten önce oksijen sensörü uyarısı alıyor muydunuz acaba?
Ben P0171 Sistem çok fakir uyarısı alıyordum. Önce lpg bakımını yaptırdım ve lpg enjektörlerini ve contalarını tamir ettirdim serviste. Isı sensörü bozuktu lpg nin onu da değiştirttim. Bilgisayara bağlayınca görünüyor 2 adet LPG enjektörü sesli çalışıyordu. Bu işlemler yapıldıktan sonra içimin rahat etmesi için sensörleri de temizlettim ve yakıtımı Shell den almaya başladım. Ayrıca AFR ayarı da yaptırdım. Bütün bunlardan sonra arıza ışığı hiç yanmadı ve sorun yaşamadım. Siz oksijen sensörünün bozuk olduğundan emin misiniz? Önce bir temizletmeyi deneyin derim. Sizin araçta LPG olmadığı için LPG ile ilgili olanları görmezden gelebilirsiniz.

metallica_90

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben P0171 Sistem çok fakir uyarısı alıyordum. Önce lpg bakımını yaptırdım ve lpg enjektörlerini ve contalarını tamir ettirdim serviste. Isı sensörü bozuktu lpg nin onu da değiştirttim. Bilgisayara bağlayınca görünüyor 2 adet LPG enjektörü sesli çalışıyordu. Bu işlemler yapıldıktan sonra içimin rahat etmesi için sensörleri de temizlettim ve yakıtımı Shell den almaya başladım. Ayrıca AFR ayarı da yaptırdım. Bütün bunlardan sonra arıza ışığı hiç yanmadı ve sorun yaşamadım. Siz oksijen sensörünün bozuk olduğundan emin misiniz? Önce bir temizletmeyi deneyin derim. Sizin araçta LPG olmadığı için LPG ile ilgili olanları görmezden gelebilirsiniz.
Mert Bey selam, P0134 hatası alıyorum bu hatayı'da baya araştırdım bu hatanın karşılığı oksijen sensörü çıktı maalesef :(

Çünkü iki hafta önce yine bu ışık birden yanınca özel bir servisten rica ettim, iki dakika bilgisayara bağladı aracı ve oksijen sensörü hatası var dedi ve gösterdi. Şimdilik dedi silelim sildikten sonra yanarsa ışık o zaman bakarız hal çaresine diyince başkada birşey açıkcası yapmadım.

ışık tekrar yanınca ustama gittim dedim durum bu, sağolsun oda yardımcı olmaya çalıştı onada durumu anlatınca o zaman değişmek gerek dedi ve bu süreçlere pek hakim olmadığım için işin açıkcası fazla para vermek istemedim. O yüzden foruma yazdım bakalım önümüzdeki bir iki güne parça değişimini yaptırmaya çalışacağım.

metallica_90

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Online yedek parça. Com sitesinden al kime götürsen takar 20 TL ye
Şimdi telefonla görüştüm ve şaşe numaramı verdim araç 2013 olduğu için bir kaç tl daha pahalı çıkıyor benim oksijen sensörü ama yine'de delphi ürün alacağım ve dediğiniz gibi müsait bir yerde değiştirteceğim durum sonrası tekrardan bilgi mutlaka vereceğim, teşekkür ederim.

metallica_90

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Cuma günü saşe numarama göre oksijen sensörü siparişi vermiştim, hafta sonu ustam ile değişimini kolaylıkla yaptık, özel lokma anahtarı var ise çok kısa süren bir işlem.

İşlem sonrasında hatayı'da sildi ve şunu fark ettim aracın çekişi baya arttı ve özellikle yokuşlarda tırmanışı vb. durumlar baya toparlandı.

Sormuş olduğum soruya, vaktinden ayırıp cevap veren tüm herkese teşekkür ediyorum, umarım aynı sorun veya herhangi bir sorun tekrarlamamaz. :)

İyi haftalar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Hasip