Opel Astra Gtc Sport bakım hakkında bilgi

ilkerardahan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba aranıza yeni katıldım.Aracımıda satın alalı takriben 1 hafta falan oldu.Edinmek istediğim bazı bilgiler var.Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Model Yılı : 2007
Model : Opel Astra Gtc Sport Benzinli 180 hp
Km : 84.000

Aracı sıfır satın alan kişi nerdeyse çocuğu gibi bakmış.Dosyasının içinde tüm faturaları, yedek anahtarı aracın faturası bakım bilgileri mevcut.Ama 2011 den 2014 yılına kadar olan kısım belli değil.

2010 yılında aküsü değişmiş.
46.000 km de triger seti ve ağır bakımları yapılmış.
Yani 2011 yılına kadar arac düzenli olarak sürekli yetkili servise gitmiş.
Sonrasında satın alan arkadaşta araca bakmış gibi görünüyor.
İçi dışı tertemiz.

Ama ben ustama götürüp, yağ, yağ filtresi, yakıt filtresi değişimi.Antifiriz cam suyu gibi kontrollerini yaptırmak istiyorum.

Öneri olarak, hangi markanın yağını kullanmalıyım
Bujileri ve kablolarını değişmeyi düşünüyorum, hangi marka hangi model daha iyi olur
Fren balatalarını kontrol ettirmeli miyim
Fren hidrolik yağı ve şanzıman yağını kontrol ettirmelimiyim.
Açıkçası sanayiye gittiğimde neler yapmalıyım bu konu hakkında öneri bekliyorum.

Teşekkürler.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Aracınız hayırlı olsun öncelikle. Benim aklıma gelenler şunlar:

Triger + devirdaim vakti gelmiş (zincir varsa gelmemiş)
Lastikler ve jant durumu kontrolü yapılmalı
Fren balataları da keza kontrol edilmeli, kullanıma göre bitmiş olabilir sonuçta, hidroliğe de arada bakarlar
Yağ olarak Mobil1'in 0W-40 tam sentetik yağı güzeldir
Bujiler ve kablosu için GM (sahteleri var, dikkat)
Şanzıman yağı değişmeli daha önce hiç değişmediyse
Benzin, yağ, polen, hava filtreleri değişmeli

Gerisi araçta ortaya çıkabilecek sorunlara bakar biraz. Sorun yoksa aciliyeti olan başka bir kontrol yok gibi.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten sen aracını yağ değişimi için götürdüğünde genel bir bakarlar balatalara vs, bakmazlarsa ustadan rica et baksın.
+Şanzıman yağına mutlaka baktır
+fren balatalarını kontrol ettir.
+Eğer fren balataların bitmiş diyorlarsa, disklerin durumunu da sor.
+Fren balatası olarak önerim BOSCH markası, ben taktırdım çok memnunum.
+Yağ için ise Mobil 1 kullanmanı öneririm.

Aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Aracınızın fotoğraflarıyla üye otomobilleri kısmına konu açarsanız güzel olur.
Bir de aracı ne kadara aldınız ayıptır sorması boya değişen hasar durumu nedir. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Son düzenleme:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun güle güle kullanın...
yağ mobil 1 0-40 veya castrol edge 5-40 idealdir.motulünde 5-40 ını tavsiye ederim ama bulması dert.
aynı araçaynı motor bende var. her konuda yardımcı olmaya çalışırım. bir çok konuda tecrübe sahibi oldum 4 yılda.özel servis önerisi istersen izmirde o konudada yardımcı olurum.
yağ filtresini GM marka alın 5 lira için ucuzunu almayın.
fren hidroliği değişimi bosch car serviste yaptırmanızı öneririm makine ile yapılıyor. 120 tl gibi bir rakam 2 ay önce yaptırdım. fren pedalı hissiyatı değişti.yeni gibi hissettiriyor.
benzin filtresi değişmiyor.deponun içinde sanırım.
çeyrek deponun altında benzinle ve kötü kalitesiz benzinle ve en önemlisi soğuk motor gazlamayın hiç sevmez ;)
bujileri ngk marka alın. bosch ıvır zıvır almayın orjinalide ngk diye hatırlıyorum.hatta ngknın iridyumunu alın tanesi 25-30 lira civarı olması lazım.ve bujilerin gap aralığını 0,8 mm e düşürtün.
antfrizi mutlaka yeniletin.gm kırmızı antifriz alın ve saf suyla yarı yarıya karıştırıp doldurun.yüksek sıcaklıkta çalışan bir motora sahip aracımız. izmir sıcağıda malum.
buji kablosu aracımızda yok.o masraftan kurtuldunuz ;)
fren balatalarına ve disklere usta zaten ustaysa söylemedende bakar muhtemelen.
ön balata ve disk ihtiyacın olursa açtığım konularda mevcut benim elimde sıfır kutusunda duruyorlar. rahat duramadım delikli disk aldım sıfır disk balatam bagajda dururken :D
aklına takılan merak ettiğin her konuda arabayla ilgili yardımcı olmaya çalışırım bilgim dahilinde.burdan özelden yazabilirsin...
kazasız belasız...

ilkerardahan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese yorumlarından dolayı ayrı ayır teşekkür ediyorum.Söylediklerinizi dikkate alacağım.Allah olmayanlara daha iyisini versin.
[MENTION=58542]ahmetokur[/MENTION]

Aracı 33.000 tl ye aldım + kasko sigorta satış masfarları falan 35 e mal oldu.
Zaten alacak karşılığı aldığım için fiyat biraz pahalı gibi ama olsun, aracımdan çok memnun kaldım.Umarım sorun çıkarmaz ve uzun yıllar binerim.

Boya değişen kaza vs hiçbirşey yok, bir kusuru var oda sürücü koltuğunda 1 adet sigara yanığı var.Onuda yarı yıl tatiline gittiğimde ankarada yaptıracağım.

Güzel resimler çektiimde paylaşmayı düşünüyorum üye otoları kısmında.
[MENTION=2773]winner[/MENTION]

İzmir 3.sanayide bir abimin ustası ile tanıştım, burak oto gürcan bey, çok ilgili güler yüzlü ve fiyatları çok makul.Bundan önceki aracım 2000 model bora dizel di.Bakım malzemelerini kendim aldım işçilik 50 tl istedi sağolsun :) Eğerki disklerde sorun var ise değişmesi gerekirse size ulaşırım mutlaka.

Daha önceki servis bakım faturalarında 1 kez mobil1 0-40 bir defada mobil 5 30 kullanılmış.
5 30 ile 0 40 arasında kaldım doğrusu, arasındaki farkıda çok bilmiyorum açıkçası.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@ahmetokur

Aracı 33.000 tl ye aldım + kasko sigorta satış masfarları falan 35 e mal oldu.
Zaten alacak karşılığı aldığım için fiyat biraz pahalı gibi ama olsun, aracımdan çok memnun kaldım.Umarım sorun çıkarmaz ve uzun yıllar binerim.

Boya değişen kaza vs hiçbirşey yok, bir kusuru var oda sürücü koltuğunda 1 adet sigara yanığı var.Onuda yarı yıl tatiline gittiğimde ankarada yaptıracağım.

Güzel resimler çektiimde paylaşmayı düşünüyorum üye otoları kısmında.

Hocam sigara yanığı bende de var, işaret parmağının tırnağı büyüklüğünde.
Döşemenin kumaşları parça parçaymış. O şekilde kumaşı değiştirebiliyorlarmış.
Sizde o şekilde mi yapacaksınız?

ilkerardahan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İstersen iletişim bölümünden bir görüşmeyi dene hocam, gecenlerde donanımhaber forumunda okudum.Türkiye genelinde birçok şehre bayilik verdiğini söylüyordu.

Eyvallah teşekkür ederim...
Görüştüm Sanver ustayla, bu işleri 70 liraya yapıyormuş.
Açıkçası biraz pahalı geldi bana. Zaten Kayseride yeri yokmuş.
Kuması söküp gönderirsen yapabilirim dedi, yada döşemecilerden kumaş parçası bulacaksın dedi.
Çok iyi biri kendisi, uykusundan uyandırdım akşam akşam ama bana yardımcı olmaya çalıştı sağolsun :)

Son düzenleme: