Opel Astra 2016 1.6 CDTI hararet göstergesi sorunu

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İyi günler benim aracımda da aynı sıkıntı var servis her defasında bu arıza değil termostadın yeri yalnış olduğu için bu oluyor diyor ne yapmamı önerirsiniz
Ozaman imalat hatası :) Saçmalığa bak..Sorunu bir şekilde gidermeleri gerekiyor..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ben de bugün termostatı değiştirdim. Ancak benim 90 ı hiç bulmuyor, bulsa da düşüyor vb. Sorunlar oluyordu.

Bugün termostat değişti. Gündüz sorum düzeldi dedim. Çok da iyiydi. Şuan eskisine göre hala çok iyi ama dalgalanma 1-2 dk ben de de oldu akşam serinliğinde.

Ben artık şöyle düşünmeye başladım. 1.6 cdti motorun sanırım çalışma karakteristiği bu şekilde?? En azından gönlüm öyle diyor.

Ancak benzinli A16xer motorda böyle dalgalanma hiç görmedim. İlginç.

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı problem benim araçta da var (2016 J 1.6 dizel otomatik). Harekete başladıktan sonra 60-70 dereceye kadar geliyor, havalandırmayı açarsam, yokuş aşağı inersem veya durursam tekrar dibe düşüyor. Bu döngü bir kaç kere daha devam ediyor. Ev iş arası 9 km sabahları yaklaşık 30-35 dakika sürüyor ama benim araç daha hiç görmedim 90 a sabitlediğini sürekli yükselip dibe düşüyor. Su eksiltmesi yok sıcak hava vermesinde problem yok termostatta bir problem yokmuş ustama da gösterdim. Daha önce başına gelen var mı

erenkrgl

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı problem benim araçta da var (2016 J 1.6 dizel otomatik). Harekete başladıktan sonra 60-70 dereceye kadar geliyor, havalandırmayı açarsam, yokuş aşağı inersem veya durursam tekrar dibe düşüyor. Bu döngü bir kaç kere daha devam ediyor. Ev iş arası 9 km sabahları yaklaşık 30-35 dakika sürüyor ama benim araç daha hiç görmedim 90 a sabitlediğini sürekli yükselip dibe düşüyor. Su eksiltmesi yok sıcak hava vermesinde problem yok termostatta bir problem yokmuş ustama da gösterdim. Daha önce başına gelen var mı
Merhabalar, bu sorun bende de oldu, 2017 Astra K Dizel otomatik, siz sorunu çözebildiniz mi sorun neymiş ?, yada bu sorunu çözebilen var mı.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, bu sorun bende de oldu, 2017 Astra K Dizel otomatik, siz sorunu çözebildiniz mi sorun neymiş ?, yada bu sorunu çözebilen var mı.

Afyon gibi soğuk bir şehirde bile bende dalgalanma olmuyor. Bence sizin termostat da problem var.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ben aracı aldığımda Ağustos ayıydı ve dışarda sıcaklık 40 dereceydi. Aracı alıp uzun yola çıktım orda farkettim rölantideki durumu. Dış hava sıcaklığı 40 derece iken dalgalanması anormaldi. Aracı aldığım günün ikinci günü termostat değişimi yaptırdım. Sorun çözüldü. Ama şöyle bir durum var, bu motorlarda sanırım 2-3 kademeli bir termostat açma durumu var. Su 50-60 derecelerde ısınınca sanırım hemen bu ısınan su motor içerisine gönderiliyor. Sonra bir miktar göstergede düşüş oluyor. Ardından bir daha yükseliyor su sıcaklığı tekrar bu daha fazla ısınan su motor içerisindeki suyla karışıyor sanırım. Yine biraz düşüyor. Sonrasında artık 90 dereceye yükseliyor ve sabitliyor. Bu şekilde çalışıyor bizim b16dth' lardaki termostat sanırım. Ben de Trakya' da 0 derecelerde bile yaklaşık 5-6 km sonra araç ısınmaya başlıyor. 8-10 km' lerde 90 dereceyi buluyor eğer iç ısıtmayı açmazsam.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Evet @kaanrevan hocamında söylediği gibi ilerliyor süreç. Benim aracımda çok net şekilde bu süreçleri görebiliyorum. Araç ısınıp 90 derecenin çok hafif üstünde sabitlendikten sonra bir daha hareketlenme olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: kaanrevan

btuglu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Triger değişimiyle beraber komple termostat değişimide yaptırdım sorun çözüldü.

• Beğen
Tepkiler: erenkrgl