Opel Astra 2016 1.6 CDTI hararet göstergesi sorunu

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Videoyu youtubeye yükleyip linki bizimle paylaşırmısınız sorunu merak ettim hocam.

aslan8623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhaba arkadaşlar.2017 ekim çıkışlı astra K aracımı ilk çalıştırdığımda hararet ibresi bi 70 e çıkıo sonra 50 ye düşüyor.sonra tekrar 60 a çıkıyor. 1 km gittikden sonra düzeliyor ibre 90 da sabitleniyor.Bu durumu yaşayan arladaşlar varmı
Görüntüleme: https://youtu.be/QMa_8fmJrT4
attım youtube.

aslan8623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servise bıraktım yaptık dediler gittim aracı aldım köşeyi dönmeden aynısını tekrar yaşadım.servise tekrar döndüm yarın termostatı değişelim diyorlar şimdide.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Açıkcası videoyu izleyince aklıma sistemin normal olabileceği ihtimali geldi. Öncelikle sistemi tam olarak tanımak gerekirse araçlarımız sabah (ilk) çalıştıkları esnada termostat kapalıdır yani sadece motorun içersindeki su sadece motorun içersinde döner. Ancak belirli bir sıcaklığa erişilince termostat devreye girererek suyun radyatör sisteminden de dönmesi sağlanır. Bu sistem sayesinde motor hızlıca istenilen sıcaklığa getirilir. Sizin yazmış olduğunuz senaryoda muhtemelen havaların soğuk olmasından dolayı termostat devreye girdiğinde radyatördeki su sıcaklığı ile motorda ki su sıcaklığı arasında fark olduğu için sular karıştığı anda su sıcaklığının düşmesi gayet normaldir. Ayrıca her araç hareket edene kadar genelde kaloriferi açmayız ancak hareket edince motor biraz ısındı deyip kaloriferi açarsak yine termostat devreye girerek devreyi tamamlar.

Bakınız
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=y5p31F_dVJU

Termostatta sorun yoktur diyemiyorum ancak bir süre izlemekte fayda var diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Murat ve mskirca

aslan8623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın termostadı bozukmuş açık kalıyormuş.değiştiler serviste.ama sorun devam ediyor.yarın servise tekrar gideceğim.Böyle giderse arabanın yenisi talep edeceğim.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Sorunun çözülmesine sevindim geçmiş olsun hocam.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
tam termostat diyecektim problem çözülmüş. aynısı megane aracımda başıma geldi.uzun yola çıkınca araba buz gibi oluyor ara şehir içinde ısınıyordu ve normale dönüyordu. Serviste termostatın içinin boşaldığını ve sürekli açık olduğunu söyleyip değiştirmişler ve düzelmişti. sizin olay da aynısı. Bunun tehlikeli bir durumu var çünkü motor ani ısınıp ani soğuyor bu durum da blok çatlatır.. erken davranıp değiştirmeniz iyi olmuş..

Tutanza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler benim aracımda da aynı sıkıntı var servis her defasında bu arıza değil termostadın yeri yalnış olduğu için bu oluyor diyor ne yapmamı önerirsiniz

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
İyi günler benim aracımda da aynı sıkıntı var servis her defasında bu arıza değil termostadın yeri yalnış olduğu için bu oluyor diyor ne yapmamı önerirsiniz

Ustaların özgüvenine hastayım, fabrikada yüzlerce test yapan mühendisler termostatı yanlış yere koymuşlarmış.. Hocam diretin forumlarda bu sorunu yaşayanlar var deyin. Hatta bu sayfadaki videoyu izletin. Bir şekilde değiştirtmeye çalışın.

Tutanza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bi daha gidip direticem 2 defa gittim ikisinde de aynı şeyi söylüyorlar bu şikayetle gelen çok oluyo fabrkaya yazdık arıza olmadığını söylüyorlarmış.Sizin arabanızda yok değil mi böyle birşey