Opel Astra 2005 Rolantide Dalgalanma Sorunu

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Astraopc cok sagolasin senin sayende hallettim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Estağfurullah .

Ne demiştim yok bobin , yok beyin , yok buji , yok Egr hepsi vakit , nakit ve emek kaybı ;)

Güle güle bin ...

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kaptan gerçekten aldığın bu hayır duaları yeter.tecrübene ustalığına şapka çıkartılır.kapalı motor hakkında nokta atışı yapmak her yiğidin harcı değil bravo

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet konuyu sıkı takip ettim benzer sorunlar bende de var hatta ilk konuyu acan arkadaş anlatınca sorununu ahada benim gibi biri dedim... :)

Konuya katkısı olan konu sahibi arkadaşa ve astraopc'ye bende TEŞEKKÜR ederim.
Kendi aracımda bende deneyeceğim.

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sormayı unuttum bu arada Shell32 araç kaç km'de idi? Motor kodu kaçtı?
Bunları yazdınız mı bilmiyorum konu çok uzamıştı belki yazmıştırsınız ama ben hatırlayamadım.

Birde yaptırdığınız işlemi net olarak söylermisiniz hem ben yaptıracağım hemde konuyu yıllar sonra görenlere net bir cevap olmuş olur.

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
16xep motor. 155000 de arabayı 2. El aldım. Aldıktan sonra farkettim sorunu cok fazla kullanmadan. İlk olarak Boğaz kelebeği temizlettim olmadı. Egr ve borusunu temizlettim olmadi. En son manifoldu ve manifolda bağlı kaptanın bahsettiği flenc denilen parça var. Onu soktu usta. Üstündeki hava kanalları egr den gelen kurumlar yüzünden kapanıyor. Sonuç olarak araba yakıtın yanması icin yeterli havayı alamıyor. Bu parçaları temizledik geri taktık. Yapılan işlem bu üstteki mesajda resimlerini attım zaten. Flenc dedim parçanın resmini tekrar atayım. Üzerindeki çamurlar daha net görünsün
640c2ec8ab822482c706162a769b0cf4.jpg
8feef5f1e0388b7d03879aa95a917236.jpg

awcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
16xep motor. 155000 de arabayı 2. El aldım. Aldıktan sonra farkettim sorunu cok fazla kullanmadan. İlk olarak Boğaz kelebeği temizlettim olmadı. Egr ve borusunu temizlettim olmadi. En son manifoldu ve manifolda bağlı kaptanın bahsettiği flenc denilen parça var. Onu soktu usta. Üstündeki hava kanalları egr den gelen kurumlar yüzünden kapanıyor. Sonuç olarak araba yakıtın yanması icin yeterli havayı alamıyor. Bu parçaları temizledik geri taktık. Yapılan işlem bu üstteki mesajda resimlerini attım zaten. Flenc dedim parçanın resmini tekrar atayım. Üzerindeki çamurlar daha net görünsün
640c2ec8ab822482c706162a769b0cf4.jpg
8feef5f1e0388b7d03879aa95a917236.jpg

Peki ne kadar tuttu bu işlem ?
Birde benim aracım 55binde 2012 model. Bendeki dalgalanma benzinde veya gazda fark etmez ilk çalışmada yani sabah çalıştırdığımda oluyor (aslında ilk calışma hep benzinde olur aslında). Arabayla 30 km filan gidip motor ısınınca dalgalanma yok.
Birde gazdan ayağımı cekip debriyaja basınca sanki debriyaj gaz ayarını yapamıyormuşum gibi hopluyor tekliyor gibi özellikle 1. 2. viteste. 4. ve 5. viteste hiç olmuyor.
Sizin sorununuz benimkiyle ne kadar örtüşüyor sizce?

Birde benim motor A16XEP acaba bende manifolt ve flenci söktürebilirmiyim? Bunu heralde astraopc'ye sormak lazım :)

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 200 işçilik parası verdim. Aksine benim araçta soğukken problem Yok ısınınca yapıyor. Yüksek devirlerden dusuk devirlere gelirken araç tekleme gibi davranışlarda bulunuyordu. Mesela trafikte yavaşlamak icin ayağınızı gazdan çekip araba yavaşlamaya başladığında gaz devri düşerken özellikle 1 ve 2. Viteste 2000 devir araliginda sürekli tekleme yapıyordu. Trafikte cok yapıyordu önde araba varken cok fazla yapıyordu. Bi bag kurulabilir mi bilmiyorum. Benim motorlar hakkında pek bir bilgim yok. Ama benim aracım rahatladı. Bu işlemi artık periyodik bakım gibi yaptırılması gerek diye düşünüyorum. Mesela 30 bin de filan tekrar yaptırmayı düşünüyorum

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Peki ne kadar tuttu bu işlem ?
Birde benim aracım 55binde 2012 model. Bendeki dalgalanma benzinde veya gazda fark etmez ilk çalışmada yani sabah çalıştırdığımda oluyor (aslında ilk calışma hep benzinde olur aslında). Arabayla 30 km filan gidip motor ısınınca dalgalanma yok.
Birde gazdan ayağımı cekip debriyaja basınca sanki debriyaj gaz ayarını yapamıyormuşum gibi hopluyor tekliyor gibi özellikle 1. 2. viteste. 4. ve 5. viteste hiç olmuyor.
Sizin sorununuz benimkiyle ne kadar örtüşüyor sizce?

Birde benim motor A16XEP acaba bende manifolt ve flenci söktürebilirmiyim? Bunu heralde astraopc'ye sormak lazım :)

Selam

Sizin araç A16XER , sizin motorlarda EGR ve bu bahse konu flenç yok. Bu flenç A16XER de emme manifoldu içerisine alındı ve klapelerin konumu değiştirildi. Yani kısaca A16XEr de burada anlattığımız işlem yapılamaz .

Sıcakken sizin araçta bu olayı yapmasını bence VVTI ayarlıyıcısı hidrolik aktuotörlere bağlamak lazım . 2010-2013 arası A16xer lerde bu aktüatörlerde üretim hatası var . Bir ara teknik bülteni buraya yüklerim okursunuz . Aracınızda hata kodu okumanız lazım, tam sente tutturmayınca araç ısınıp incelen motor yağı sebebi ile böyle saçmalıyor.

A16XEr de motor yağı çok önemli .

Kolay gelsin

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG yi bağlattım arıza ışığı yandı sorun nedir