Opel Astra 2005 Rolantide Dalgalanma Sorunu

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Aracım 2005 model opel astra. LPG takılı araçta. Alalı 1 hafta oldu. Araçta rolantide gaz devrinde dalgalanma sorunu yaşıyorum. Boştayken belirli bir devirde sabit tutulduğunda da aynı sorunu yaşıyorum. Araba yürür haldeyken gazdan ayağımı çektiğimde silkelenme yapıyor. Çok bi zararı yok bana ama taktım bu soruna çözmem gerek.

İkinci bi sorumda yağmur sensörü ile ilgili. bugün biraz yağmur yağdı sensör çalışmadı yani silecekler harekete geçmedi. Sonrasında su döktüm aynanın oraya yine çalışmadı. Çalışmıyor mu çalışma prensibi mi farklı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Rolantide dalgalanma LPG de yapıyor genelde, olabildiğince enjektörden manifolta giden LPG hortumlarını kısa tutup öyle adaptasyon yaptırın bir nebze rahatlayacaktır.
Yağmur sensörüne ilk hareketi siz verdiniz mi? Yağmur yağdığında sileceği aktifleştirmeden sensor çalışmıyor, aktifleştirdiyseniz eğer bilen birisi cevap verecektir

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kısa şekilde videoya aldım. Sadece gazda değil benzinde de aynı durum mevcut. Benzine aldığımda da yapıyor. Dün gaz ayarını yaptırdım. lpg'nin filtresini değiştirttim bogaz kelebeğini temizlettik bi değişiklik yok.

https://youtu.be/eYADzNIJiQs

sensör için ilk hareketi benim vermem gerektiğini bilmiyordum. ben kendi başlayacak sanıyorum nasıl yapmam gerekiyor

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Kolu 1 defa yukarı hareket ettirirseniz sensor devreye girer, yağmurun şiddetine göre kendisini ayarlayacaktır.

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün özel opel yetkili servisine götürdüm. Son zamanlarda vites değişimlerinde vurmaya başlamıştı yada önceden de vardı ben yeni farkettim. Baskı balatanın değişmesi gerektiğini söyledi. Program ile çözemez miyiz diye sordum ama boşuna yaptırmış olursun baskı balatası bitmiş dedi. 1500 tl dedi değişime. İbredeki dalgalanma için ise hala bir çözüm yok. LPGciye gittim bi yerden hava alıyordur bi su döksünler baksınlar dedi. Ustaya gittim su döktü baktı herhangi bi tepki vermedi motor.
İki gündür de motor geç marş alıyor çalıştıktan sonra motor stop edecek gibi oluyor daha sonra düzeliyor.

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün özel opel yetkili servisine götürdüm. Son zamanlarda vites değişimlerinde vurmaya başlamıştı yada önceden de vardı ben yeni farkettim. Baskı balatanın değişmesi gerektiğini söyledi. Program ile çözemez miyiz diye sordum ama boşuna yaptırmış olursun baskı balatası bitmiş dedi. 1500 tl dedi değişime. İbredeki dalgalanma için ise hala bir çözüm yok. LPGciye gittim bi yerden hava alıyordur bi su döksünler baksınlar dedi. Ustaya gittim su döktü baktı herhangi bi tepki vermedi motor.
İki gündür de motor geç marş alıyor çalıştıktan sonra motor stop edecek gibi oluyor daha sonra düzeliyor.

videoyu seyrettim. silkeleme için bujileri değiştirin. rölantideki dalgalanma konusunda kabul ediyorum normal bir durum değil ancak türkiye de yaşıyorsanız görmezden gelin. bunun için size "subaplara bir bakalım" dahi derler. opel araçlarda ne ustalarımız ne de yetkili servis nokta atışı yapamıyor. doktorun bir antibiyotik yazıp düzelmezse tekrar gel dediği gibi şurasından olur burasından olur demeye başlıyorlar. işin içinden çıkamazlarsa "beyinden abi" diyorlar ve kendilerince tüm sorumluluğu üzerlerinden atmış oluyorlar.
benim şahsi düşüncem bunun için kapak falan açalım derlerse hiç yanaşmayın. harcadığınız paraya yazık olur.
baskı balata konusunda forumda araştırma yaparsanız bittiğini, kaçırdığını anlamanın yöntemleri var.

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hepsinden önce boğaz kelebeği temizliği yapın.

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Boğaz kelebeği temizliği yaptırdım bi değişiklik olmadı. Dün ustam Subap kapağına kadar gider bence hiç uğraşma böyle kullan dedi. Kendine masraf çıkarma dedi. Silkeleme icin dün bir usta baskı Balatadan olabileceğini söyledi fakat bu silkelenme sanki rölantideki dalgalanma yüzünden oluyor gibi geldi baskı Balat'a ile ilgili degil sanki. Ayağımı gazdan çekip geri dokunduğumda bi atılma da oluyor arabada. Su sorunu bi çözebilsem bi sıkıntım kalmayacak aslında. Bujileri değiştirelim bir de pahalı bisey mi aceba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Shell32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Cumartesi günü anlaştık servis ile. Baskı Balatayı değiştirecek, trigeri değiştirecek, bujileri değiştirecek. Hepsine 2000 TL istedi. Cumartesi yaptırmayı düşünüyorum.