opel aracımdan dizel motor gibi ses geliyor

muslisoyler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracım rölantide iken sanki dizel motorlu gibi gır gır gır diye ses çıkarıyor. Birde ara sokaklardan geçerken duvarlardan yansıma yapınca bayağı rahatsız ediyor. Sanki bazen direksiyonda hissediyorum vuruşları. 2006 model opel astra 1,4 aracın markası 7 yıldır aynı servise götürüyorum ve sigortadan kaskoya kadar aynı yerde baktırıyorum Topkapı odak geçen gittim zaten bakımınıda 5 ay önce yaptırmıştım. Bu ses daha önceleri azdı dedim baktınız önemli değil dediniz. Şimdi baktılar anlamadılar illaki motoru açacağız diyorlar. Motoru açınca da sadece açma kapama 1500 tl dediler. Açtıktan sonrada minimum 4 bin i bulur diyorlar. belkide bir şey yok diyorlar. Anlamıyorum teknoloji bu kadar gelişmiş ve halen motoru açmadan bilemiyorlar o sesin neden olduğunu. Birde aracı aldım sadece tespit ücreti 120 lira aldılar. Bu nedenle 7 yıldır hiç bir yere gitmediğim halde tüm resmi sigorta işlemlerimi bile yaptırdığım başka yere gitmediğim bir servis beni bu şekilde zorda bıraktı.

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Aracınızın tirigeri zincirlimi eğer zinciliyse artık değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Benim arabadanda dizel gibi ses geliyordu triger zincirini değiştirince ses felan kalmadı ben özel serviste yaptırdım. 350 gibi bir rakam tutmuştu tam hatırlamıyorum toplamda 600 TL vermiştim diğer parçalarla birlikte ( rot - rotil - porya bilyesi - filitreler vs.)

Ben 125.000'de değiştirmiştim. Zincir sapa sağlamdı fakat yan gergiler iyice gitmişti. Birazdaha eriseydi yan gergiler zincir boşalırdı herhalde

Size motoru açacağız diyenlerde açıktan sonra aaa bunun triger zinciri gitmiş diyecekler. 1.500 TL açma parası + Triger masrafı + İşçilik = 2.500 TL diyecekler

Ben değiştirmeden önce yetkili servis 700 TL demişti triger değişimine. Ben 600 TL'ye hem trigeri, hem yukarıda belirttiğim parçaları + işçiği 600 TL'ye halletmiştim

Son düzenleme:

cnrylmz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam eğer aracın zincirliyse değiştirmeye bak derim . bende de öyleydi Benzinliğe yöneldiğimde Dizel araç diye ellerine dizel pompa aldıklarını bilirim zamanında :)

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Hocam eğer aracın zincirliyse değiştirmeye bak derim . bende de öyleydi Benzinliğe yöneldiğimde Dizel araç diye ellerine dizel pompa aldıklarını bilirim zamanında :)

Aynısı benimde başıma gelmişti birkaç kere zinciri değiştirmeden önce pompacı hemen dizel pompasına gidiyordu bende 95 Kurşunsuz diyordum :dil:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yağsız motor dizel gibi ses çıkarır araçta yağ yakma vs var mı

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Arıza tespitinden nasıl 120 lira istediler anlamadım bende yetkili servise genelde giderim daha önce hiç böyle bir ücret ödemedim.millet cin olmuş önüne geleni çarpmaya kalkıyor motor açmak 1500 lira kapatmaktanda 1500 lira isterlerse ne olacak?yıkacan dayağın altına bu leş kargalarını.Geçmiş olsun dostum inşallah atlatırsın.

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
subaplara iteceklere baktırdınız mı benzer sesi yapar.

muslisoyler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet servisi değiştirmeliyim bu kesin

Arkadaşlar araç hakkında son durumu anlatsam k....'la gülersiniz. Bu nasıl bir tespitmiş ki benden 120 Tl tespit ücreti aldılar. Seyrantepe'de tanıdık bir arkadaşın önerisiyle özel bir servise gittik. Arkadaş motorcuymuş, aracı götürdüm sesi dinledi bir kaç kez çalıştırıp yeniden dinledi. Bana bir kaç soru sordu, aracın geçmişte çıkardığı buna benzer ses var mı, su eksiltiyor mu, yağ eksiltiyor mu gibilerden. Ve uzun yolculuk esnasında herhangi bir olumsuzluk yaşayıp yaşamadığımı sordu. Ve aracı bir kaç kez daha çalıştırıp dinledi. Sonra motorun yağ kapağını açtı ve elinle içerideki düzeneği yokladı, birden güldü. Abi şimdi söyleyeceğime gülmeyin dedi.
Arkadaşlar aracın o pistonların düzeneği varya yan yana bazı araçlarda 4 bazılarında 6 adet onların en başında olan, yani motor yağı dökülen kapağın oradaki yerden olanın sabitleştirme noktasındaki düzenek kırılmış ikiye ayrılmış vaziyette orada sallanıyor. Ve bu ses oradan geldiğini söyledi usta. Cumartesi olduğundan parça elinde yokmuş pazartesi parçayı alıp değiştireceğini bana da haber vereceğini bu şekilde de aracı bana teslim edemeyeceğini belirtti. ( Özellikle belirteyim bu Volkskwagen servisi) Pazartesi arayıp aracın hazır olduğunu söylediğinde ben gayri ihtiyarı özür dileyerek ücreti sordum.:))) Bana söylediği miktar Opel yetkili servisin aldığı tespit ücreti (150 Tl) kadardı arkadaşlar. Söyleyin bana ben şimdi Opel yetkili servisine o yapılan işlemi , kırılan parçayı alıp gitsem, onların bana çıkardığı liste ve yapılacakları kaydettikleri dökümanlarla tüketici haklarına gitsem akabinde tazminat davası açsam ne olur.....Yazık değil mi bize, aracımı ben oraya bırakıp kafadan 4 bin lira ödemem ne kadar büyük haksızlık değil mi. Sonuçta benim aracım engelli aracı koskoca bir Opel yetkili servisi bizlere bunu yaparsa benim hak arama mücadelesine girmem sizce yanlış olur mu ?Bir engelliye her konuda yardımcı olmaları gerekirken bu kadar küçük ve tehlikeli bir hatayı bile gözden kaçırılan sözüm ona tespit neyin nesidir ki benden 120 Tl alıp gönderiyorlar. Ya ben o arızanın yüzünden büyük bir kaza yada arıza yaşasaydım. Ki ben 7 yıldır bu aracımı periyodik olarak bakıma veriyorum ve her yıl en düşük 1000 Tl servise ücret ödüyorum. Sigorta ve kasko işlemlerimi de aynı serviste yaptırıyorum. Bu mudur satış sonrası Kaliteli hizmet...

Son düzenleme: