Op-Com Sorunsalı

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi dertlerimi sıralıyım.

Öncelikle masa üstü bilgisayarıma takıp programı çalıştırdığımda ilk ekran geliyor. Buradan diagnostics e tıkladığımda aktivasyon ekranı karşıma geliyor.

g5ooAR.png

Neyse bu çok önemli değil. Sonuçta masa üstü pc ye sadece deneme amaçlı taktım.

Gelelim laptop a. LAptop da böyle aktivasyon ekranı falan çıkmıyor.

7kvvbW.png

İlk olarak yıkarıdaki resimde görülen iki dosyayı yönetici olarak çalıştırdım. Ardından op-com u bağladım. op-com windows update den aradı taradı ve birşeyler bulup yükledi.

1yddkp.png

La334G.png

Aygıt yöneticisine göre bir sıkıntı yok. USB Serial Convertor olarak tanımış görünüyor. Aygıt ve yazıcılara baktığımda burada da tanımış görünüyor.

vE44L6.png

Op-com un yazılımı bu. CD de bu şekilde geldi. Herhangi bir setup yok.

n7rrgl.png

Klasördeki OP-COM.exe uygulamasını yönetici olarak çalıştırdığımda ekrana önce bu ekran geliyor. Ardından arayüz açılıyor.

l711yb.png

Bu ayar ekranında bir şey yapmam gerekiyor mu?

Diagnostics e tıkladıktan sonra ekranlar sırası gibi aşağıda.

PqMMn5.png

g5oo25.png

ZDddMV.png

og7709.png

VVYYPv.png

Burada CAN ile bitenler seçili ise "Interface Communication Error, or Interface not powered from car!" diyor ki şuan demesi gayet normal. Çünkü arabaya bağlı değil ama aynı hatayı arabaya bağlıyken de veriyor. Arabadan voltaj alıyor olsa gerek ki usb kablosunu takmadan sadece op-com u arabaya taktığım zaman op-com un power ışığı yanıyor.

Eğer CAN değilde PIN ile başlayan portlardan birini seçersemde aşağıdaki ekran geliyor ve öyle kalıyor.

vE44X4.png

Ben nerede hata yapıyorum? İşletim sistemim Win 7 Professional 32 Bit
Güncellemeleri tam kurulu değildi şuan bütün güncelleştirmelerini yapıyorum bilgisayarın.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yM449M.jpg

Op-com un içerisini açıp baktım herhangi bir aksilik var mı diye. Gözle görünür bir şey yok. Op-com un "4 ile 5" ve "7 ile 14" numaralı pinleri birbirleri ile kısa devre durumda. Sanırım öyle olması gerekiyor.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
g5ooAR.png

Internet bağlantısı varsa bilgisayarın aktivasyon sayfasını geçiyor ama interface ile bağlantı kurulamıyor bir türlü. Bu arada en son sürüm olan (sanırım en son sürüm) OP-COM Prof 150406b EN yide denedim bir değişiklik olmadı. Aynı sıkıntılar aynen devam ediyor.

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam valla bu gibi hiç bir ekran yok bende. Bilgisayara OPCOM u takıyorum, aygıt yöneticisine geliyor, ama tanınmamış oluyor. Ordan driver güncelle seçip, kendim yükleyeceğim, disketi var seçiyorum, 2. resimdeki klasördeki OPCOMUSB.inf dosyasını gösterip yüklemesini sağlıyorum. Sonrasında araca takıp veya takmadan, internet olsun veya olmasın şu ekran geliyor,

op-com-program-BC1.jpg

sonra sırayla yıl model ekranları geliyor, ordan sonrada engine, transmission, body felan olan ekran geliyor, motor seçip motor kodunu da seçince "checking interface" diyip ekrana

vE44X4.png

geliyor ve bilgiler görünüyor, diğer sayfalardanda aynı şekilde bilgileri okuyabiliyoruz.

Bence siz driver ı yükleyemediniz gibi. Opcom u bilgisayara bağlayınca hangi ışıklar yanıyor?

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir yerde bir eksiklik var ama çözemedim bir türlü mevzuyu.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam valla bu gibi hiç bir ekran yok bende. Bilgisayara OPCOM u takıyorum, aygıt yöneticisine geliyor, ama tanınmamış oluyor. Ordan driver güncelle seçip, kendim yükleyeceğim, disketi var seçiyorum, 2. resimdeki klasördeki OPCOMUSB.inf dosyasını gösterip yüklemesini sağlıyorum. Sonrasında araca takıp veya takmadan, internet olsun veya olmasın şu ekran geliyor,

op-com-program-BC1.jpg

sonra sırayla yıl model ekranları geliyor, ordan sonrada engine, transmission, body felan olan ekran geliyor, motor seçip motor kodunu da seçince "checking interface" diyip ekrana

vE44X4.png

geliyor ve bilgiler görünüyor, diğer sayfalardanda aynı şekilde bilgileri okuyabiliyoruz.

Bence siz driver ı yükleyemediniz gibi. Opcom u bilgisayara bağlayınca hangi ışıklar yanıyor?

Araba yazılımsal bir fark olabilir mi aramızda. Seninki 2010 a kadar olan modeller için sanırım.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Driver yükleyince OPCOM yazıyor benim bilgisayarda. Ben live Win7 kullanıyorum flash üstünde.

Bilgisayarda derken? Aygıt yöneticisinde opcom un adı geçmiyor usb serial converter olarak geçiyor ama aygıt ve yazıcılarda OP-COM USB V2 olarak aygıt görünüyor bilgisayara bağlıyken.