Ön Cam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her kış ön camda kampanya yapıyor yetkili servisler.
Geçtiğimiz kış kampanyalı 300 lira gibi bir fiyatı vardı.
Gm de işçilik dahil mi fiyata ?

Evet 3-4 ay önce servislerde kampanya varmış. GM 505 TL olan cam için 60 TL' de işçilik isteniyor. Yani (505+60)*0,20=113 TL üste isteniyor.

Benim sormak istediğim yan sanayi farkı, kalitesi nedir, yansıma yapıyor, hızı belli ediyor, ince diyen birsürü kişi yazmış nete. Doğrumudur? yoksa marka için mi bu kadar fark?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Marka parası. Türkiye'de üretilen tüm Renault, Hyundai, Ford, Fiat, Toyota otomobillerle otobüs ve kamyonların camları yerli üretim. Bu araçların pekçoğu Opel'den daha fazla satıyor. Hepsini yan sanayi sayıp dandik demek ne kadar doğru olur.

Kimi forumlarda yazmışlar, yan sanayi içeri ses alır diye. Camı takan usta beceriksizse içeri herşeyi alır.

Daha ince olur demişler. Zaten artık tüm dünyada üretilen camlar bir adet 1,6mm. ve 1 adet 2,2mm. camın birleştirilmesiyle yapılıyor. Araya da 0,2mm. ara malzeme konulup otocamı yapılıyor. Toplamda 4mm. standart artık.

Görüntüdeki bozukluklardan bahsedilmiş. Şu an aracımda Doraglass camı var. Bundan önceki orijinal GM camıydı ve camın alt tarafından 10cm kadar yukarıda sağdan sola boydan boya optik bozukluk vardı. Oraya karşılık gelen görüntü bulanıklaşıyordu.

Hız konusu ise camın optik yapısıyla alakalı. Daha ucuz olan Çin ve Tayland'dan gelen camlarda bu var. Hatta daha neler neler var.

Maalesef tek kötü yanı aracı satarken milletimizdeki GM logosu takıntısı. Diğer parçalarda doğru ama en çok değişen parça olan camda saçma. Ama Fritz şirketinin satın alınması sonrası GM için de cam üretilecek. Yakında Opel bayilerindeki sıfır araçların camlarında GM yazısı altında Türk logosu görebiliriz.

Şu an için dikkat edilmesi gereken, yan sanayi diye alınacak camın marka olarak Doraglass veya Olimpia olması farketmez, Şişecam üretimi olması. Bu da marka isminin altındaki şişecam logosuyla anlaşılıyor ve fabrika çıkışı basılan bir şey. Çünkü onlarca dandik marka camı piyasada dolaşıyor ve hem daha ucuzlar hem de o şikayetlere neden olan camlar bunlar oluyor.

Son düzenleme:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ne yalan söyleyeyim sırf GM diye de bir cama 500 TL hayatta ödemem.

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
A5 de Doraglass kullandim uzun sure, orjinal camiyla birebir ayniydi tum ayrintilari. İsik kirilmasi, optik bozukluk hicbir sorun olmadi, ust tarafta ki renkli kisim dahi orjinal renk ile ayniydi. Yanliz corsa aracimin sol arka kelebegi Carglass ve diger camlara gore disaridan berbat bir goruntusu var.

Tapatalk pro.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arif ne yaptın bilmiyorum ama defalarca firma aracımda yansanayii cam kullanmak zorunda kaldım.Olimpia sından Uğurlu glass ına kadar.Emin olki en kral yerli camı bile aracın dışından bakarak 3 metre mesafeden ayırt edebilirim sana.Ya köşelerde görüntü akıntıları , yada belirli noktalarda bombe farklılıkları nedeniyle cisimlerde dengesiz büyümeler küçülmeler oluyor.Bu bahsettiğim olayı 10 arkadaşımdan 7 si farketmiyor bile ama ya ben çok dikkatliyim yada astigmat nedeniyle daha kolay farkındayım.
Aracına bineceksen veya uzun yol çok gidiyorsan kesinlikle orjinal den şaşma.Yada en kötüsü avrupa menşei yansanayi bir cam taktır.
Daha geçen yine ön cam taktırdım Uğurlu glass.Tam göz hizamda bombe dalgası var.Camı takan bayi bile kalite farkını kabul ediyor.
yan cam olsa neyse derim.Ama ön camda görüntü , arka camda da rezistans direnci değerleri orjinali ile aynı olmuyor malesef.

Son düzenleme:

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Cama uygulanan bir islemle catlak kapatilmakta buyuk ise acilmasi engellenmekte arastirma yaptınizmi illa degistirmek ise karariniz o ayrı

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 4-5 gündür birçok camcıyla görüşüp bilgi aldım, ayrıca netteki yorumları ve sizin değerli yorumlarınızı okudum. Öncelikle camda bozuk para kadar çatlak, 4-5 adet derin taş izi ve tam göz hizasında çizikler var. Çatlak en son olan ve artık değişim için tuz biber oldu.

Kendi görüşümce yan sanayi camların daha ince olduğunu gördüm ve birebir bir corsa aracın takılmış yan sanayi ithal bir marka gördüm ve dışardan renk tonlu dalgalı olduğunu gördüm, ayrıca hepsi olmamakla beraber bazen optik hatalar olduğunu ilettiler. Anlıycağınız içime sinmedi ve en sonunda 1 saat evvel yetkili servise aracı bıraktım. Yan ve arka camlar için kesinlikle orjinale gerek yok ama değişecek olan devamlı bakılan ön cam.

Çünkü aracımı daha 5-6 sene kullanacağım, yılda 5-6.000 km kadar uzun yol yapıyorum. Bu nedenle orjinal oldu.

Yorumlarınız için teşekkür Ederim. Konu kapanabilir.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En doğrusu.

Ek bilgi : yerli üreticiler arka cam rezistanslarını orjinaline uygun üretmiyorlar ve standart değerinden dah çok akım çekiyor genelde.Buda sigorta tablasından kablolara kadar aşırı ısınma ve erimelere bile sebep oluyor.

Bence sadece yan camlar masum kalabilir.

Konuyu kapatıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...