Oksijen sensörü sorunu

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba forumdaşlar, hepiniz iyisinizdir umarım. Geçen gün turbodan ıslık sesi geldi ve akabinde egzoz manifold contasini değiştirdim. Conta değişiminden sonra 1 numaralı oksijen sensörü arızası vermeye başladı. Yine şehir dışında olduğum için kendi ustama gidemedim fakat iyi bı ustaya denk geldiğim kanısını elinin cabukluguyla oluşturdu. Ustaya daha önce bu arızanın (hatta hiçbir arıza kodunun) olmadığını söyledim, usta kabloları kontrol etti, kablolarda sorun yok bı kaç gün kullan belki söner olmadi getir temizleyeyim dedi. Şu ana kadar ışık sönmedi. Arıza lambası sürekli olarak yanıyor fakat performansı etkilemiyor(turbo arızası gibi 3000 deviri geçememe durumu yok), normal şekilde ivmeleniyor. Sizce sorun ne olabilir ?

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Oksijen sensoru hatali olcumu aracinizi zenginlestirir yada fakirlestirir. Fakirlestirirse yanma odasi sicakligi asiri derecede artacagindan subaplarinizi eritir. Zengin karisimda aracta bogulmaya teklemeye neden olur. Yakit sarfiyatini artirir. oncelikle oksijen sensoru hata kodun ne

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hata kodu ecn 003006 hocam aracım da 2006 model 1.3 CDTI Astra H

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
P0030 adiza kodun, 1 numarali oksijen sensorunde yani katalizorun on tarafinda bulunan. motor tarafindan gozle gorunen oksijen sensorunun isiticisinda problem var. Bu ne olur dersen. Suan malum,havalar sicak. Motor cabuk isinacagi icin pek fazla bir problem gozlemezsin. ama kisin aracin stop eder. rolantin dengesizlesir. oksijen sensorunde 4 kablo var. 2 si isitici 2 si olcum. isitici olan kablosunda kirik, yada,isiticisinda problem var. Oksijen sensorunun calismasi icin 300 derece gibi bir sicakliga,ihtiyac var. Isitici calismadigi icin sana boyle bir hata veriyor. Oncelikle soketini bi sok tirnaklarini bi kontrol et. tirnaklarinda bi skinti yoksa sensorun arizalidir muhtemelen. 1 numarali sensorden al bitane tak normale doner. 1 numarali sensor ile 2 numarali sensorlerin soketleri birbirinden farkli. bilgine. sen motor tarafindan gorunen sensorle ugrasacaksin. egzos uzerinde olanla degil

• Beğen
Tepkiler: mrtklc

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
ikinci ele gitmeyin sensorlerde

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sağ olun hocam yardımcınız icin. Birazdan tamirciye gidicem bı temizleyeyim demişti. Bakalım eğer dediğiniz gibiyse sensör alma yoluna gideceğim.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Resistans hatasi temizlemeyle duzelmez kablosunu kontrol etsin. Yada bi elektirikciye goturup olcturun direncini

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tamamdır hocam uygun bı dille ileticem. Normalde kendim yapardım işlemi fakat yapılan bı tamirat sonucu birden ortaya çıktığı için pek dokunmak istemiyorum. Tamiratı yapan ilgilenmeli diye düşünüyorum.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Kablosuna zarar vermis olabilir