Motora Bor Koymak Istiyorum Yradm Lüfen...

• Konuyu başlatan Gökhan_55
  • Başlangıç tarihi

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
BOR koymak Yagı kalınlaştrıyor demişsiniz.
Ben 37.500 yagını değiştreceğim. GM 10 40 yag aldım
10-40 ta kullanmada sorun varmı.?
Yoksa bor konulacaksa daha ince yag mı kullanılıyor.
Birde yag değişiminden 20dk çalıştıktan sonra koyun deniyor
Yag sıcakken mi konuluyor.? yoksa motorun yeni yag ile tamamen yaglanması içinmi öyle deniliyor.

Son düzenleme:

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün bende yagı degiştirip bor pover koydum ilk izlenimlerim motor sesi aynı ivmelenmede hafif bir iyileşme var yakıtı ilerleyen günlerde görecegiz.gelişmeleri izledikce yazarım ,şu anda 90 km yol yaptım(km.158000)

Son düzenleme:

selmete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıtta bi değişiklik olmadı ama ivmelenme arttı ara hızlanmalarda öyle belki bahsi geçen yakıt ekonomisini uzun yolda görürüm ama şehir içinde bi değişiklik yok

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlarım motoru km si düşük olanlar pek kullanmasın derim çünkü bir fayda pek göremezler ikincisi budefalrca söyledim artık yoruldummotor yağı katkısı değil amacı ekonomi yada performas artışı değil bu bor eski motorlarda yada hor kullanılmış araçlardaki motorlarının metal aşınmasını iyileştirmek için geliştirilmiş bir metal katkı maddesi dikkatinizi çekerim yağ katkı maddesi değil metal katkı maddesi öncelikli amacı ekonomi yada performans değil motoru iyileştirme gürültüyü azaltma motorun çalışma rolanti ayarlarını düzene sokma v.b bunların yanında tabiki özellikle eski araçlarda gözle görülşür bir performans artışı olucakdır ve motor sağlıklı çalışdıkça bir ekonomide sağlıycakdır ama esas amacı ekonomi yada performans değil onlar yan getiri yani bunu göze alarak alın yeni araçlarda km si düşük araçlarda bu bor katkısı sorun yarata biliyormuş ustalara sordum o yüzden aracınız yeniyse km düşükse bu tür çeylere bulaşmayın hem bir faydası olmaz hemde bu kulakları tıkama olayı oluyormuş yeni araçlarda

hasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bende bu Bor davasına inanmıştım 2 gün önce yağ + filitre değişip üzerinde yazdığı gibi Bor u yağa ekledim bu katkıyı
Anlamadım hala hiçbir etki yok kattıktan sonrada 50-60 Km yol yaptım son ümit yakıtı ölçecem artık ölçümlerimi yazarım ark...
Birazda kafam bozuldu haybeye 50ytl miverdik diye düşünmeye başladım

ertanunver

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben arabaya koydum yakıt tasaffufu konusunda bişey diyemeyeceğim ama 1500 km yol gittim motor yağı pırıl pırıl..Motorun sesi düştü daha seri ve yumuşak çalışıyor..80 ytl ankarada satılıyor..İnternette de hemen hemen aynı fiyat tavsiye ederim eğer arabanız bayağı km yapmışsa...

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Arkadaşlar koydugunuz aracınızın KM lerini de yazın.
Benim 37500 de koyup koymamakta teredütlüyüm.
hepsiburada da 40.000km için diyor.
yeni araçlara konmuyor. Bizim arkadaş 30000 de corsa almıştı ona önceki sahibi koymuş motordan hafif dizelgibi ses geliyordu.
En düşük kaç bin KM de konulmalı.

Birde ukarıda da sordum Bor koyavaksanız yine 10w 40 yag mı kullanıyorsunuz. yoksa bi numara incesinimi kullanmak daha saglıklı.

powersami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bor

arkadaşlar 10000km den az olan araçlara koyulmaz. yine uyarıyorum motorsilkten başka katkı koymayın hem 150000km motorda kalıyor yani fiyatıda ii 80ytl. motorsilki bulan kişi bilim adamı dünyanın ilk 100 buluşu arasında yerini aldı gerçek patentli bi ürün diğerlerinin ne olduğu belli değil!!

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorsilkin amacını anlayan anladıda anlamayan hayla ekonomi sıvısı yada performans katkısı sanıyor sonra bir şey göremiyincede parama yazık bir faydasını görmedim araba az yakmıyor performanslı gitmiyor falan diyorlar..

hasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu maddeler yeni motora konulmuyor üzerindeki 40000 km davasıda 40000 km etkilidir anlamındadır...
ayrıca tek amaç metal - metal sürtünmesinin azaltılmasıdır tüm teorilerde buna dayanır metal üzerinde film tabakası oluşması sürtünmeyi ve sürtünme sonucu oluşan güç kaybını dolayısı ile yakıtı da düşürecektir
Yeni motorlarda kullanılmayışının nedeni piston vb. parçaların zaten istenilen ölçülerde olmasıdır...
sizde bilirsiniz ki sıfır motorlarla 10 40 yağ kullnılıyorsa 200-300 binlik motorlarda 20 50w hatta üzerine kaydırıcı diye geçen bağzı katkılarda kullanılır ki aradaki boşluk film tabakası oluşumu daha rahat olsun...

Yakıt ta tasarruf ta performansta budur arkadaşlar