Motor yıkama

turkerrr

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
wd 40 la motor temizliğini galericiler yapıyormuş 2 gün temiz gözüküyor sonra da ne kadar toz toprak varsa çekiyormuş (ustam öyle dedi)

bu konuda bi bilgim yok ne desem yalan olur benim arabanın motorunu öyle kabaca bi sildik 4 gün oldu hala temiz duruyo....

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugun citroen xsara 1.4 hdi motorunun kapaklarını soktuk. bir guzel once kapakları yıkadık pakladık. sonra motorda ıslanmaması gereken aküyü bez yardımı ile silip poşetledik. sonra fırça, şampuan, süger ve su yardımı ile bir guzel temizledik. foto alacaktım ama kaynadı aradı ve çekemedim. bomba oldu gerçekten. 1.7 im kocaelinde. gelsin hemen aynısını yapmayı dusunuyorum. 1.7 lerde su gelmemesi gereken başka bir yer var ise soylebilirmisiniz?

iberay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.7 lerde pompa beyni arkada görünmüyor.çok dikkat et bence .ben wd 40 serpiyor sonra nemli bez ile görünen yerleri siliyorum.benim arabanın beyni yandı.bir ara arkadaş yıkatmış su ile ondan mı bilmiyorum.iki hafta sonra arıza başladı.arkadaş partner sahibi ben her zaman su ile yıkıyorum diyor.tabi onlar beyinsiz araba.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genelde gereksiz ve riskli bir yöntem olduğu vurgulanmış.

Biçer döverler hergün, hatta günde bazen 1-2 defa bakıma muhtaç makinalar. Biçer döverin motoruna hergün eksozdan hava tutar, sap, saman, kılçık, toz vs.'den motoru arındırırdık. Tabi bu biçer döver gibi bir makina için elzem. Çünkü sap, saman vs. yangın tehlikesi teşkil ediyor. Tabi yıkamazdık, sadece eksozu motora tutup temizliği hallederdik. Hoş yeni biçer döverler de bile buna gerek yoktur ya.

Sanırım yangın tehlikesi doğurabilecek maddeler motor etrafında toplandığında motorun temizliği elzem oluyor. Tabi binek araçlar için de bu pek olası bir risk değil. Kaput iyi bir yalıtım sağlıyor bu konuda. Ama yağ sızmaları da sanırım yangın riskini doğurabilir ve bu yüzden temizlenmesi gerekebilir.

Fakat elbette bu işi basınçlı su püskürterek uygulamak pek akıl karı görünmüyor. Arkadaşların deneyimleri bunu gösteriyor.

Arkadaşların bir çoğu bir takım spreyler ve akabinde durulama veya bezle silmeyi önermiş. Sanırım en sağlıklısı bu.

Motor bir rahatlasın(!) diye yıkatmaya hiç gerek yok sanırım.