Motor Suyuna Yağ Karışması

ozbekmus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
Astra H 2007 model aracım var. Bayram dönüşü araba da birden kırmızı termostat uyarısı verdi ve ön soldan buharlar çıktı devamlı. Araba durunca da sağ tekerin oradan yağ damladı 20 dk sonra 2-3 damla şeklinde. Arabayı bi 10 km daha götürüp sonra dayanamayarak çekiciyle özel opel servisine götürdüm (o kırmızı ışık ilk durup suyu eklediğim ve motorun ısısını azalınca bir daha gözükmedi).

Arabanın yağ eşanjörü patlamış dendiği için 180 tl ile Maslak sanayiden aldık. Motor yağ seviyem azalmamıştı ama su kabının içi resmen yağ içinde idi (Bir ara 1 lt yağ eklemiştim yağ azalması var diye). Würth ürünü ile yağ çözücülükle ürün ayarlandı. İçi tam temizlenmedi (çünkü aynı gün başka ile gidecekti araç) ama araç 500 km yol yaptı sorunsuz çok şükür. Ancak kardeşim arabanın sağından çok fazla olmasa da dururken yağ aktığını belirtti (siyah bir madde diyor, yağ diye düşünüyorum). Ben o zaman fırsattan istifade yıllık bakım, yağ bakımı değişikliği de yaptırdım ama ne olabilir sizce ?

Pek bilgim olmadığı için ayrıntılı yazmaya çalıştım ama ne olabilir sizce ? Kardeşimin yeni bebeği olduğundan sanayiye gitme durumu olmayabilir de bilinebilecek birşey se belki ben de bakar ve en azından enişteye anlatırım bir şekilde (enişte de ehliyet yoktu :( ... Başka il olduğundan ben de gidemiyorum kolay kolay da)... Şimdiden cevap yazan herkese teşekkür ederim...

ozbekmus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayrıca motor suyuna 1 lt antifriz (pembe rengi gibi birşeydi), üstüne de su kondu. Bu etkili olabilir mi?

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Anladığım kadarıyla soğutma suyuna yağ karıştığını düşünüyorsunuz bunu anlayabilmek için soğutma sisteminin içindeki bütün suyun boşaltılıp yeniden yenilenmesi gerekiyor antifirizin bir faydası olmaz sadece motor soğutma suyunun donmasını önler oda soğuk mevsimlerde konulur zaten

ozbekmus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Evet o şekilde 3-4 kere değişti suyu. Ustada en az 1 kere daha değiştireceğiz dedi. Peki sağ ön lambanın dış tarafının altına yakın yerinden yağ sızıyor. Bu ne olabilir acaba ? Onu anlayamadım da. Sorun aslında şu anda bu. Başka sorunlar olmuş olabilir mi?

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Evet o şekilde 3-4 kere değişti suyu. Ustada en az 1 kere daha değiştireceğiz dedi. Peki sağ ön lambanın dış tarafının altına yakın yerinden yağ sızıyor. Bu ne olabilir acaba ? Onu anlayamadım da. Sorun aslında şu anda bu. Başka sorunlar olmuş olabilir mi?

Motorun altından sızdırmıyorsa yani üst kapak yada karterin ordan onun motorla bir ilgisi yoktur sağ akis keçelerinden sızdırma ihtimali büyük

ozbekmus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok sağolun açıklamalarınız için. Şimdi oradaki kapı görevlisi sağolsun aracın önüne bakmış. Onun belirtmesi ile :
"radyatörün altında yumruk kadar parça var. Kırmızı küçük vanası var. Oradan yağ gelmiş. Etrafı hep yağ imiş." BU parça ne olabilir. Bu araç 1-2 ay orada kalacak. Acaba 10-20 km lik yolu çekebilir mi? Yağ seviyesini de sordum normal dedi ama :(

ozbekmus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ soğutucusu derken yağ eşanjörü değil mi o? O yeni değişti. Yoksa başka bir parça mıdır? Bilmiyorum açıkçası ben...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Yağ soğutucusu derken yağ eşanjörü değil mi o? O yeni değişti. Yoksa başka bir parça mıdır? Bilmiyorum açıkçası ben...

Evet yağ soğutucusu eşanjör diyede geçer bu arada Antifirizin nimetlerinide öğrendim
• soğutma sisteminin pas ve korozyon yapmasını önler
• soğutma sıvısıyla çalışan sensör lerin doğru çalışmasını sağlar.
• soğutma suyunun hareket ini kolaylaştır.
• soğutma suyunun kaynama derecesini yükseltir.
• Radyatör ün pas yapmasını önler.
• Kalorifer sistemini korur kısa zamanda arıza yapmasını önler.
• 4 mevsim Antifiriz kullanılmalıdır.

Sizin ustanızda antifirizi motor içerisinde kalan yağ kalıntılarını çözmek için koymuştur

ozbekmus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki diğer mesajımdaki o kırmızılı vana ne olabilir ? BU forumdan da baktım ancak göremedim. :(