Motor Sıcak Ama Kalorifer Bazen Ilık Üflüyor !

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Uzun zamandır kalorifer soğuk konumda olduğu için sıcak tarafa çevirdiğimde nedense sıcak hava gelmiyor. Bu sorun geçen senenin sonuna doğru yani kışa girerken tekrar olmuştu bir hafta düzelir diye bekledim tam tamircinin yolunu tutmuştum ki birden sıcak hava üfürmeye başladı. Ben aracımın kaloriferinden çok memnunum hamam gibi ısınıyor içerisi ama sorun şu; motor sicakken sıcak konuma çevirdiğimde içeriye ılık hava üflüyor, sonra aç-kapa aç-kapa yaparken kendiliğinden düzelip sıcak hava geliyor. Ne zaman sıcak ne zaman soğuk hava geldiğini tam anlayamadım. Bir kere sıcak hava geldiği zaman hiç bir sorun kalmıyor istediğim zaman soğuk-sıcak yapabiliyorum ama uzun süre soğukta kalınca bi türlü ısıtamıyorum :D Termostat bozuk değil çünkü en sıcak havalarda bile 90 dereceyi geçmiyor su eksiltme falan da yok, antifriz de var. Forumlarda biraz araştırdım bu sorunun iki sebebi varmış.
Kalorifer peteği ya da polen filtresi tıkalı.
İki kişi polen filtresini değiştirince düzeldi demiş. Bu hava-su akışkan sistemi nasıl çalışıyor bilen biri yardım etsin.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben olsam önce kalorifer musluğunda ararım hatayı bazen sıcak veriyor bazen vermiyor diyorsunuz problem muslukta bence.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Düğmede olduğunu zannetmiyorum çünkü çalışıyor yani sıcaktayken çevirdiğimde soğuk havaya geçiyor. Musluk olabilir aslında ama muslukta ne gibi bir sıkıntı olabilir ki böyle yapsın.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalorifer muluğunun görevi sıcak istediğinde içerdeki peteğe sıcak su için yol vermek vananın resmini incelersen aslında mantığını anlarsın resim ekliyemiyorum ama netten bulunur.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazen sıcak bazen ılık üflemesi musluğu düşündürüyor.petek olsa herzaman aynı üfler çünkü.hava yapmış olabilir düşük ihtimalle

Sony Z5 ile gönderildi

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
peteği temizlet

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hareket halinde sıcak, rölantide soğuksa lpg regületörüne giden hortumların yanlış bağlantısından kaynaklı.