Motor hararetinden yolda kaldım ama…

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Köyümüze gittik 25 km bir yer. Yollar güzel sorun yok. Dönüşte yola çıktık. Kontağı çevir klimayı aç, gizli moddan hareret göstergesinde sabitle. Bismillah. Klima ısıtmıyor. Allah Allah diyorum neyse baktım motor sıcaklığı artmaya başladı. Ben tabi gidiyorum. 70-80-90 ulan 100 oldu 110 oldu 120 oldu lamba yaktı durdum. Dörtlüleri yaktım. Hava soğuk çocuk uyuyor. Falan filan…. Bakıyorum motorda bir ısı artışı yok falan sularda bir eksilme yok. Araba saçmalıyor diyorum. Normalde duman falan çıkartması lazım o dereceye. Neyse derecenin düşmesini bekliyorum. Düştü tekrar gittim 50m yine aynı olay. Artık bir opelci eski kamyoncu abim sağolsun geldi. Yardımcı oldu…

Radyatör kapağını yavaşça açtık havasını aldık. Epey gaz yapmış. Sonra su ekledik epey bir boşta gaz verdik. Bir sorun yok gibi. Ben önce abim arkamda gidiyor. Yine durdum tabiii. En son artık baktık termostatta sorun var. Radyatörden motora giden boru taş gibi şişmiş. Tekrar havasını aldık su ekledik. Bu sefer baya gittik. Yolda derece bir 110 a fırlıyor. Birden inmeye başlıyor felan. Tekrar durdum. Boru bu sefer yumuşacıktı ama yine gazı vardı kapağı tekrar açtık havasını aldım. Bir dahada zaten 3000 devirde gitmeye çalıştım. Derece bir 110 a çıkıyor bir anda inmeye başlıyor. Dedim bu termostat yapışıyor heralde. Isıdan dolayıda yüksek devirde açıyor. Çünkü motorun sıcaklık sensöründe sorun yok gibi görünüyor. Çok şükür 🤲🏼 aracı evin önüne getirdim. Ne dersiniz buradaki uzman kardeşlerim sizce de haklımıyım sanırım termostatın değişme zamanı gelmiş. Doğru mudur? Yorumlarınızı bekliyorum.

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
herkese hayırlı pazarlar yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Macit hocam söylediğiniz gibi olay termostat gibi duruyor. Açmışken devirdaim dahil bi baktırın isterseniz.

• Beğen
Tepkiler: cagatay16

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
inşallah yarın baktıracağım

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bir ustaya götürdüm durumu anlattım. Önce radyatör fanına baktırın dedi. Muhtemelen fan çalışmıyordur dedi. Yarın oto elektrikçiye bırakacağım.

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Fanda sıkıntı çıkmadı. Termostat değişti. Sorunum çözüldü.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam termostat gibi duruyor zaten. Geçmiş olsun...

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Konu çok eski sorun çözüldü diye yazmıştım. Çözülmedi arkadaşlar. Bu süreçte araba 3-4 sefer daha hararet yaptı. Kaç zaman sonra artık adam akıllı cihaz takılan bir yere götürmeye karar verdim. Europar a aracı bıraktım. Heyecanla bekliyorum. Umarım conta falan yakmamıştır diye. Servistekilerde öyle düşünüyordu. Meğerse radyatör yedek su deposu kapağında yada depoda bir sıkıntı olduğu için basınç fazla görünüyor. Ve bu problemlere yol açıyormuş. Cihazı takınca basınç değerlerinden şüphenlemişler. Depo değişti. Şu anda termostat çat diye 92 de açıyor sıcaklık düşmeye başlıyor. Hiç 93 ü daha görmedim. Ama tecrübe oldu. Boş yere sanayide termostat değiştirme parası verdik. Siz siz olun aracınızı ekipmanları tam olan usta yada tamircilere gücünüz varsa yetkili servise bırakın. Sevgilerimle arkadaşlar.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. zaten nokta atışı arızayı bulup yaptıran sayısı gerçekten çok az.