mevzuatlara ve kanunlara hakim arkadaşlar yardım

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır , öyle bir şey yok.

Birde belirtmek isterim , Kat İrtifak tapusunda daire numaranız tapuda bellidir. Konut Kredisine uygundur , yasal olarak bir problem teşkil etmez.
İskan alıp kat mülkiyetine geçmeseniz de , herhangi bir ceza-i şartı veya zorunluluğu yoktur.

Olursa iyi olur , olmazsada bir problem yaşamazsınız.
bazı belediyelerde bazı hizmetler iskandan önce verilmiyor
ben gazı elektriği açtırdım iski açmam diyor, suyu komşudan boruyla çekmek zorunda kaldım.
sonuçta bu adam iskanı alacağı için masrafın bir kısmını bize ödettirecek. eninde sonunda o yapmasa bile binaya yönetim seçildiğinde belki de onlar yapacak. herhalukarda biz bunu ödeyeceğiz gibi geliyor bana.
bu müteahitler hep aynı haltı yiyor demekki..

benim netten araştırdığım kadarıyla iskan bireysel olarak alınmıyor, apartman yönetimi veya müteahhit alabiliyor.

arsa sahibine teslim şartı olduğundan zorlayabildiğim kadar zorlicam, zira evin içine müteahhitin dandik yaptığı işlerden bidünya masraf ettim her söylediğimde çamura yattı kaçtı.

ya onları bana öder ben de iskan parasını öderim tıkır tıkır ya da tam tersi diyorum :rolleyes:

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buradada bazı belediyeler suda sıkıntı yapıyor diye biliyorum. Elektrik konusunda şantiyeyi normal tarifeden aldıkları bir ara formül vardı burada bittimi bitmedimi bilmiyorum.
Genel İskanı müeahhit, ferdi iskanı ise kat maliki(yönetici v.s.) alıyor burada. Ha Ferdi iskan çok elzem birşey değil şu anda, bir ara zorunlu olacaktı yasası bil çıktı millet tapu ve belediyelere koşuştu sonradan 2 yıl ertelediler ama ne tekrar ertelenirmi bilmiyorum. Belki bir iskan affı gündemde olur ilerde diye düşünüyorum.
Devlet için iskanın esprisi aslında bana göre tapu harçlarındaki ve emlak vergilerindeki zararı aza indirmekti. İskansız bir yerdeki daire rayiç bedeli 35000 iken iskanlar alındıktan sonra 70-80bin olabiliyordu. Buda iskansız yapılan satışlarda maliyenin harçları %3 üzerinden almasından dolayı zarara götürüyor idi. Bununda çaresini 2010 Emlak vergilerini dolayısı ile rayiç bedelleri 3-5-10 katına çıkararak buldular :)
Bu saatten sonra ferdi iskan benim için bitmiştir, dahada olsa almam :D:D

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
iskan olmasın önemi yok