mevzuatlara ve kanunlara hakim arkadaşlar yardım

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar, epeyce araştırmama rağmen net bi sonuca varamadım, tecrübelerinizden faydalanayım isterim,

durum şu ki, 2 ay önce bir ev satınaldım, bir müteahhitin kat karşılığı yapmış olduğu konuttan bir daire, aldığım kişi de müteahhitin iş karşılığ daire verdiği duvar ustası.
evi alırken kat irtifakı ile aldık ve iskanın haziran ayı sonuna hazır olacağı ve tapu yenileme hariç masrafların müteahhite ait olduğu konusunda anlaştık.

şimdi iskan almi vakti çatınca müteahhit efendi adam başı 800 lira iskan harcı talep etmeye başladı ve baştan diğer komşulara da kendi karşılayacağını söylemiş olduğu masrafın aslında daire sahiplerine ait olduğunu iddia etmeye başladı.

öğrenmek istediğim kanuni olarak bu tip masrafların kime ait olduğudur. ödememekte ısrarlıyım ancak yasal bir de dayanak arıyorum. gerçekten borç bizim borcumuzsa ödememek zaten olmaz ama etraftan soruşturduğum satışta anlaşıldığı gibi ödenmesi şeklinde.

bilenler, tecrübe edenler varsa ne yapmak gerekir, kime danışmak gerekir konularında yardımlarınızı bekliyorum.

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genel iskan denilen tüm binanın iskan masraflarını müteahhit, ferdi iskanı ise (daireye özel olan iskan) daire sahibi öder diye biliyorum. Aksinide şimdiye kadar görmedim.

Blade De'Nogua

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müteahhitin kat karşılığı binayı yaptığını söylemişsiniz , eğer toprak sahipleri ile aralarında yazılı bir sözleşme yok ise her daire sahibi payına düşen masrafı karşılamalıdır.
Sonuçta binanızın iskanlı olması tam anlamıyla projeye uygun olmasıdır ve sizin lehinizedir.
İskan Kurmasanız dahi Kat İrtifaklı olduğu için hiç bir problem yaşamazsınız.

akselerbol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müteahhit ile noterde yapılan sözleşmeyi gözden geçiriniz orada harçları, vergileri ödeyeceğini belirten bir madde yok ise hiç uğraşmayın mahkeme o sözleşmeyi delill olarak alacaktır.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müteahhitin kat karşılığı binayı yaptığını söylemişsiniz , eğer toprak sahipleri ile aralarında yazılı bir sözleşme yok ise her daire sahibi payına düşen masrafı karşılamalıdır.
Sonuçta binanızın iskanlı olması tam anlamıyla projeye uygun olmasıdır ve sizin lehinizedir.
İskan Kurmasanız dahi Kat İrtifaklı olduğu için hiç bir problem yaşamazsınız.
toprak sahipleriyle yapılan anlaşmada iskanı alınmış olarak teslim edeceği belirtilmiş,
gördüm çok sağol.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genel iskan denilen tüm binanın iskan masraflarını müteahhit, ferdi iskanı ise (daireye özel olan iskan) daire sahibi öder diye biliyorum. Aksinide şimdiye kadar görmedim.
o zaman adamın ben binanın iskanını aldım siz de gidin dairenize alın demesi gerekiyor doğru mu?

y@vuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de şu an aynı senin müteahhidin gibi biriyle uğraşıyorum. dün hayırlısıyla gittik tapuyu üzerimize aldık. ama aramızda satış sözleşmesi yapmamıştık. ve şimdi müteahhit iskan masrafının yarısını benden alacağını söylemeye başladı. bu da yaklaşık olarak daire başına 800 en fazla 1000 tl olur diye söylüyor. ben de ödemeyi düşünmüyorum ama evin iskanlı olması her zaman daha iyidir diye düşünerek ödeyeceğim galiba. ayrıca binaya ve daireye özel iskan diye birşey mi var?

Blade De'Nogua

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca binaya ve daireye özel iskan diye birşey mi var?

Hayır , öyle bir şey yok.

Birde belirtmek isterim , Kat İrtifak tapusunda daire numaranız tapuda bellidir. Konut Kredisine uygundur , yasal olarak bir problem teşkil etmez.
İskan alıp kat mülkiyetine geçmeseniz de , herhangi bir ceza-i şartı veya zorunluluğu yoktur.

Olursa iyi olur , olmazsada bir problem yaşamazsınız.

y@vuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sonuçta bu adam iskanı alacağı için masrafın bir kısmını bize ödettirecek. eninde sonunda o yapmasa bile binaya yönetim seçildiğinde belki de onlar yapacak. herhalukarda biz bunu ödeyeceğiz gibi geliyor bana.