Mevsimlik lastik gerçekte var mıdır yoksa?

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastik kalitesi markadan markaya değişir.Lastiğin yol tutuşu sırt deseninden sırt desenine değişir.Örneğin şu anda çuğu firmanın vazgeçtiği 4 kanal lastiklerden ben çok memnundum.Marka olarak ta michelindi.sitenin bahçesinden 10 cm ye yakın karın üzerinde o lastikle çıkabildim.Sonraki seri çıkan michelin energy ile de gerede den -12 derece soğukta zincirsiz geçtim.-12 derece de yolun ne halde olduğunu siz düşünün.Ha dün bir araba önümde düz yolda en az 8 tur döndü.Altındaki lastik benim bile adını duymadığım dandik bir çin lastiği.Daha sıfırmış!Büyük markalarda dahi kış lastiği, yaz lastiği yada 4 mevsim olarak çok çeşitli isimler altında değişik kauçuk yapısı ve sırt desenine sahip lastikler var.Benim işim gereği ayda en az 2 defa uzun yol yolculuğum olur.Bunların hepsi tecrübeyle sabit.

Ha lastikçi tavsiyesine gelince.Bizde ticaret yapıyoruz.Bizimde dolayısıyla lastik satan arkadaşlarımız var.İşin esası şu.Her bayi elindeki malı bir an önce paraya çevirmek ister.Ben depoma kış lastiği yığarsam tabiki sana bütün lastikleri değil sadece elimde olanı gösterip övgüler yağdırırım.Kimse de satamadığı lastiği getirmeyeceğine göre piyasada en çok giden lastiği getirip sana satmak için ticaret taktiklerini kullanır.

- 12 derecede Gerede'den otoyoldan geçmişsinizdir, otoyolda trafik sürekliliği var ayrıca yola sürekli solüsyon ve tuz döküldüğünden buzlanma oluşmaz.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
- 12 derecede Gerede'den otoyoldan geçmişsinizdir, otoyolda trafik sürekliliği var ayrıca yola sürekli solüsyon ve tuz döküldüğünden buzlanma oluşmaz.

O şartları bilmiyorsunuz.Sadece tahmin ediyorsunuz.Sadece şu kadar söyleyeyim, aracın bagajından birşeyler almam gerektiğinde ''otoyolun'' üstündeki buzun üzerinde kayıp yere düştüğümü bir tek ben biliyorum.İkinci olarak, aynı gün tosya tarafında karayollarının yol kenarına yaptığı mesire yerlerinden birine girdiğimde bir kaç araba izi ve yerde saydam buz vardı.Ve çok rahat şekilde girip çıkabildim.Ayrıca çok aracın zincirle yola devam edebildiğine şahit oldum.Denemesi bedava.Yazlık bir lastikle gece 3 te gerede den otoban dışı seyehat etmeyi deneyin.

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O şartları bilmiyorsunuz.Sadece tahmin ediyorsunuz.Sadece şu kadar söyleyeyim, aracın bagajından birşeyler almam gerektiğinde ''otoyolun'' üstündeki buzun üzerinde kayıp yere düştüğümü bir tek ben biliyorum.İkinci olarak, aynı gün tosya tarafında karayollarının yol kenarına yaptığı mesire yerlerinden birine girdiğimde bir kaç araba izi ve yerde saydam buz vardı.Ve çok rahat şekilde girip çıkabildim.Ayrıca çok aracın zincirle yola devam edebildiğine şahit oldum.Denemesi bedava.Yazlık bir lastikle gece 3 te gerede den otoban dışı seyehat etmeyi deneyin.

Bilmiyor muyum :D ben o şartların içinde yaşıyorum :kop:
Valla ne yalan söyleyeyim, yazlık lastikle denemek bedava bile olsa denemem, canımı riske atmam, takarım kışlık lastiklerimi misler gibi keyfime bakarım :good:

Videoda bizim şartları daha yakından görebilirsin, gerededekine benziyor mu?
http://www.facebook.com/video/video.php?v=3054330330249&oid=105919496103030

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilmiyor muyum :D ben o şartların içinde yaşıyorum :kop:
Valla ne yalan söyleyeyim, yazlık lastikle denemek bedava bile olsa denemem, canımı riske atmam, takarım kışlık lastiklerimi misler gibi keyfime bakarım :good:

Videoda bizim şartları daha yakından görebilirsin, gerededekine benziyor mu?
http://www.facebook.com/video/video.php?v=3054330330249&oid=105919496103030

Arkadaşım o şartlar diyorum.Derken profilinizde ''bolu'' yazdığınıda okuyorum.Ve ben halen daha o şartlar diyorum.Çünkü o anda siz benim bulunduğum yerde değildiniz.O şartları bilmiyorsunuz.Ve ben o anda buz üzerinde gittiğimi aracı defalarca yoklayarak anlayabilecek uzun yol tecrübesine sahibim.Çünkü eğer aracımın altında 4 mevsim lastik varsa ve o anda (ülkemizin herhangi bir yeri olabilir) o yolu kullanmam gerekiyorsa ve hava ısısı - derecelerdeyse çeşitli şekillerde aracın yola ne kadar tutunabildiğini kontrol altında tutarım.fren yaparım ani direksiyon manevraları yaparım ufak ufak yada hafif el frenini yoklarım.Ben çok biliyorum asla demem.Herkesin tecrübesi diğerinden üstün olan yada az olan durumlar var hayat şartlarında.Fakat ben el frenini çektiğimde arabanın sanki arka tekerler hiç kitlememiş gibi hareket etmesi, benim asfalt üzerinde kayıp düşmüş olmam ''o şartlar'' dan ne kastettiğimi örnekler.

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neyse tamam sen haklısın diyeyim, yazlık lastikle buz üstünde seyahat etmişsin, düşmüşsün kalmışsın, geçmiş olsun! videodaki şartlarıda ben biliyorum tarih 15.02.2012 sıcaklık - 18 saat 17:06 geçen minibüsün hızı yaklaşık 90 km, yolun en virajsız kısmı ve yer kar gibi görünmesine rağmen altı tamamen buz.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de diyorum k, işim gereği sürekli uzun yola çıkıyorum, Türkiye'nin pek çok yerine seyehat ediyorum.Erzurumun, karsın, van ın da kışını tecrübe ettim.Emin ol o senin videonda kinden çok daha sert kış şartlarını görmüş biriyim.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mevsimlik lastik yoktur. yazlık lastiği kışın kullanırsanız ya da kış lastiğini yazın kullanırsanız 4 mevsim lastik kullanmış olursunuz :D