Mevsimlik lastik gerçekte var mıdır yoksa?

34BCT70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En mantıklı yapılacak şey bana göre şöyledir..
Eğer en az 3-5 yıl aldığınız aracı kullanmaya niyetiniz varsa paraya kıyıp 4 tane orjinal ebatında kar/kış lastiği almalısınız.Yaz içinde sürat/yaz lastiği almalısınız.İmkan varsa yazlık lastikleri farklı jant alıp kullanır,orjinal jantlarıda kışlıklara takarsınız.Olmadı yaz kış aynı jantlara söker takarsınız çok pahalı veya zahmetli birşey değil sonuçta...
En mantıklısı bence böyledir.Çok sıkı araba değişiyorsanız (benim gibi) böyle birşey mantıksız olacaktır tabii :)

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastikler 4 çeşit oluyor:

- Yazlık lastik, standart araçların üzerinde gelen setler
- Kışlık lastik, vakum özelliği olan 7 derecenin altında farkını gösterir.
- 4 Mevsim (all season) lastik. Jip ve hafif arazi araçlarında görüyorum genelde. Okuduklarıma göre yazlık kışlık arası bir özelliği var. Yani, kış şartlarında normal yazlık lastiğe nazaran daha iyi tutunma sağlayan, ama bir kış lastiğinin yerini alacak kadar performans göstermeyen lastikler.
- Kabak lastik. Sıklıkla apaçi araçlarında görülür :dil: ) Özelliği diş derinliğinin sıfıra yakın olarak tutunmayı minimuma indirirek bilimum tehlikelere kapı açması :rakir:

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mevsimlik lastik değil de, 4 mevsim olarak lanse edilen lastikler vardır.Hız lastiği asla 4 mevsim olarak söylenemez.Bu olay tamamen lastiğin diş yapısıyla alakalıdır.4 mevsim olarak söylenen lastiklerin diş yapıları her koşulda sizi götürebilecek tutunmayı sağlayacak şekildedir.4 mevsimden kasıt budur.Zaten bu kullanma koşulları lastik üzerinde çeşitli işaretlerle belirtilmiştir.Lakin, özellikle yazlık veya kışlık denmesi, lastikçilerin de söylediği gibi tamamen lastik hamurunun yapısıyla alakalıdır.Kışlık lastiğin sertleşme ısıları çok düşük - dereceleri bulur.Ama hiç bir 4 mevsim lastik yoğun kar ve buzda işe yaramaz.Kar lastiklerinin üretilme sebebi de budur.Ha ona kaldıysa her koşulun lastiğide farklıdır.Bu yoğun kar yağışında arkadaşlarla biraz macera yaşayalım dedik 3 jip peşpeşe kırsal kesime gittik, kışlık lastikli olan iki araç yolda kaldı yol dışı kullanım lastiği olan araç ikisinide peşine bağlayıp çekti.Her lastiğin kullanım koşullarının şartları vardır.Özetle, her lastiğin bir sınırı vardır.4 mevsim kullanım amaçlı lastikler vardır.

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hız lastiği asla 4 mevsim olarak söylenemez.Bu olay tamamen lastiğin diş yapısıyla alakalıdır.4 mevsim olarak söylenen lastiklerin diş yapıları her koşulda sizi götürebilecek tutunmayı sağlayacak şekildedir.4 mevsimden kasıt budur

Hız lastikleri yeterli derecede hatta çoğu standart yani sizin 4 mevsim olarak bildiğiniz lastiklerden daha iyi hidro dinamiğe sahiptir. Ayrıca her koşulda bizi götürebilecek bi lastik ben şahsen bulamadım. Kar üzerinde sadece kış lastikleri işe yarıyo.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mevsimlik lastik değil de, 4 mevsim olarak lanse edilen lastikler vardır.Hız lastiği asla 4 mevsim olarak söylenemez.Bu olay tamamen lastiğin diş yapısıyla alakalıdır.4 mevsim olarak söylenen lastiklerin diş yapıları her koşulda sizi götürebilecek tutunmayı sağlayacak şekildedir.4 mevsimden kasıt budur.Zaten bu kullanma koşulları lastik üzerinde çeşitli işaretlerle belirtilmiştir.Lakin, özellikle yazlık veya kışlık denmesi, lastikçilerin de söylediği gibi tamamen lastik hamurunun yapısıyla alakalıdır.Kışlık lastiğin sertleşme ısıları çok düşük - dereceleri bulur.Ama hiç bir 4 mevsim lastik yoğun kar ve buzda işe yaramaz.Kar lastiklerinin üretilme sebebi de budur.Ha ona kaldıysa her koşulun lastiğide farklıdır.Bu yoğun kar yağışında arkadaşlarla biraz macera yaşayalım dedik 3 jip peşpeşe kırsal kesime gittik, kışlık lastikli olan iki araç yolda kaldı yol dışı kullanım lastiği olan araç ikisinide peşine bağlayıp çekti.Her lastiğin kullanım koşullarının şartları vardır.Özetle, her lastiğin bir sınırı vardır.4 mevsim kullanım amaçlı lastikler vardır.

Af buyurun ben böyle bir lastik ne gördüm ne duydum?
10 cm karda yokuş çıkan bir mevsimlik lastik ben görmedim...

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 ve 17.000km ne güzel. 17.000 de lastik değiştirme sebebi nedir? Seneden dolayı ömrü dolduğu için tedirginlik vs. mi?

Lastik üretim tarihi 2004. Michelin marka. Kılcal yarıklar vardı lastikte. Lastik ömründen dolayı diyeyim. =)

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 mevsim olarak satılan ve gerçekten 4 mevsim olan lastik vardır. Bkz. Goodyear Vector 4 season. Öyle birşey olmasa büyük bir firma lastiğinin üzerine sadece satsın insanları kandırsın diye 4 seasons yazıp kendini mahkemelerde tazminat davaları karşısında bulmak istemez.
goodyearvector4seasons.jpg

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kar kullanımında 4 mevsim lastiğin işe yaramadığını söyleyen arkadaşlar.Acaba benim yazımı tamamen okudunuzmu?Çok merak ediyorum.Yoksa sadece laf olsun diye işinize gelen kısımlarımı okudunuz?Bakın orada ne yazıyor!

''.Ama hiç bir 4 mevsim lastik yoğun kar ve buzda işe yaramaz.Kar lastiklerinin üretilme sebebi de budur''

Bence yazılanı iyi anlayın sonra yorum yapın.Ne dersiniz?

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ha bu arada, eski aracımla (opel vectra C) gerede de opet e girdiğimde -12 dereceydi.Altındaki lastiklerde michelin energy idi.Hiç bir koşulda da zincir takmakla uğraşmam.

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçende istanbulda yokuşu çıkamayan bir vatandaş "gittik 4 mevsim lastik taktırdık hiç bi işe yaramadı herkes yokuşu çıkıyor ben çıkamıyorum" diye veryansın ediyordu :)
en güzeli kışın kışlık lastik, yazın yazlık lastik kullanmak... belki biraz külfetli ama ucunda insan hayatı var... 300-500 TL için değmez...