Mercedes 1974 240D ilk çalıştırma sorunu..!

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar abilerim, arkadaşımda 1974 240D var , elim tornavida tutuyor , özel alet edavat gerekmeyen her turlu işlemi kendimde yapabıiliyorum
Benim size olan sorum şu; araba saf turbosuz bir dizel motora sahip , bugun aksam uzeri calısmadıgını soylemesı uzerine aracın başına gittim , biraz inceledikten sonra enjektorlere mazot gelmedigini ve ilk marşta uzun bi sure hava geldigini gordum , daha sonra enjektor hortumlarından birkaç tanesını sokup havasını aldım , havasını aldıktan sonra araç tek marşta çalıştı , hatta birkaç kez ardı ardına marşa bastırdım sorunsuzdu ,fakat bu kezde arabanın motorunun aşırı boguk oldugunu hatta rolantide stop edecek duruma geldıgını farkettım , direk hava fıltresını açtım hava fıltresı metal tel seklınde ve içi zıft kaplıydı , neyse hava çıkışının ucunu bir gunlugune idareten boşalttıktan sonra arabanın motoru deyim yerinde ise saat gibi olmuştu , fakat arkadaşım birkaç saat sonra marşa basınca araba gene marş almamış , buyuk ihtimalle gene hava yaptı , bunun sebebi acaba ne olabilir?
marş aldıktan sonra hava aldıgına dair hiçbir ibare kalmıyor tekleme vs gibi.
Acaba sorunu yanlış yerdemi arıyorum , kızdırma bujilerinde bir problem olabilirmi? Bujilerde problem var ise nasıl anlayabilirim?
Şimdiden teşekkür ediyorum...

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Aracı yokuş aşağı park edip denesin. Sorun düzelirse, bir check valf ile çözebilirsiniz geri kaçmayı.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olcay,Önce yakıt hava yapıyorsa tüm yakıt sistemi boruları kontrol et hava yapıyor basınç oluşmuyorsa çalıştıramazsın.Sonra enjeksion pompası membranına bak yırtık varsa ordan kaçırır,eğer beceremeyeceksen bunları ustaya söyle baksın,Yani senin anlatımına göre herdaim hava yapıyorki yapmaması lazım burda akla gelen benin dediğim yani hortumlar veya pompa

Son düzenleme:

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sagol Selim abi bugun tekrar havasını aldım marşa bastım çalıştı , deposu boşmuş bayagı arabanın , deposunu doldurduk şimdilik sıkıntı yok , ama bugun bakım yapıcam hava fıltresı falan 1974 den berı degişmemiş-temizlenmemiş gibi duruyor , hatta kuş yuva yapmış bile olabilir :)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eeee tabii depo boş ise hava yapar,Ama dolu ise gene hava yaparsa dediğim gibi tüm yakıt gortumları ve pompa membranı sorunu olabilir. Depo dan sonra havasını alarak çalıştır düzeldi ne ala ;)

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abilerim konuyu hortlatıyorum fakat arkadaşın arabasını motoru tamamen bitmiş duruma geldi (motor acayip yag yakıyor-şu anda ne yaptıysam çalıştıramadım).
Bu 240 lık yaşlı motoru naparak çalıştırabilirim , marşa bir kere bassa hiç stop ettirilmeden Mugla-Milasa direk ustasının dukkanının onune kadar gidecek fakat bir turlu marş aldıramadım , bujiler ısınıyor , mazot pompalanıyor , hava alması biraz güç gibi ama çokta kotu degil , benım corsaya baglayarak calıstırmaya calısıyoruz 60 amperlik aku ilk sıkıştırmayı saglayamıyor olabilirmi acaba ?
Dedigim gibi 1 kez marşa bassa bizim için yeterlidir :/...
Birde araç pistonları çevirirken bayagı bi beyaz duman atıyor belki sorunun ne oldugu konusunda yardımcı olur :/

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim balata spreyi sıkıp çalıştırmayı denedim olmadı en son arkadas marş dinamosunu cortlattı , dinamo tamirde bakalım yarın çalışacakmı. Selim abi bujiler kızdırıyor , pompada gayet ıyı basıyor havasız , bi sıkıntı yok ama anlamadım , bakalım yarın halledebilecekmiyim.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olcay Sen beni anlamadın,yanı takviye aldığın aracı rolantide değil gaza basarak destek vereceksin,çünkü hem kızdırma bujisi için akım hem dizel motoru çalışırıyorsun unutma hemde zaten zor çalışan bir motoru ;)