Mazot hakkında ?

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aklı kelden, yakıtı Shell'den...

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aldık artık :D Opet iyidir ya Türkiye drag yarışlarının resmi sponsoru kötü olsa benzini arabalara koydurmazlar .

Aynen doğukan. burda yazanlara harfiyyen katılıyorum ama.
şöyleki opetten aldığım mazotla daha fazla yol alırken, shell'den aldığımla daha az yol gidiyorum. performansı ölçmedim ama shell'den alınca araba daha seri.
He bi de ben ilk zamanlar sürekli farklı yerlerden (po,shell, opet, bp) mazot aldığımdan olsa gerek, sürekli siyah duman görüyodum vites değişimlerinde.
Lakin shell'den 5 kere üstüste alınca siyah dumanı kesti. En nefret ettiiğim şey olan siyah dumanı atmasında, az gitse de olur diyip Shell'e devam!

astrateknik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önceki aracım dizel GETZ ile, 50 bin km yaptım, değişik marka yakıtları denedim. Bana en uygunu BP ultimate dizel geldi.

bunu da şöyle anlıyordum, normalde hyundai'nin dizelleri gözle görünür siyah duman çıkartmazlar, arabanın arkasına geçip bir arkadaşıma gaza bastırıyordum. Opet'ten üstüste aldığım yakıtlarda bariz siyah duman çıkıyordu. ayrıca totalde de aynı durum oldu. onun dışında shell ve BP'de dumanı hiç görmedim.

şimdi astra ile denemeler yapıyorum, henüz yeterince kullanamadığım için sonuçaulaşamadım.

Ben BP ve Shell diyorum başka markaya bakılmaz diyorum ;)

ayrıca soruna yanıt vereyim, araca zarar verme ihtimali bence yok.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Aynen doğukan. burda yazanlara harfiyyen katılıyorum ama.
şöyleki opetten aldığım mazotla daha fazla yol alırken, shell'den aldığımla daha az yol gidiyorum. performansı ölçmedim ama shell'den alınca araba daha seri.
He bi de ben ilk zamanlar sürekli farklı yerlerden (po,shell, opet, bp) mazot aldığımdan olsa gerek, sürekli siyah duman görüyodum vites değişimlerinde.
Lakin shell'den 5 kere üstüste alınca siyah dumanı kesti. En nefret ettiiğim şey olan siyah dumanı atmasında, az gitse de olur diyip Shell'e devam!

Shell tavsiye ediliyor evet güzel bir marka ayrıca daha önceki tigram'a benzini hep shell'den alıyordum ama şöyle bir durum varki benzinlilerde yakıtta marka farkı çokta önemli değil :) dizellerde daha çok hissediliyor marka farkı. Dün yakıtı aldığım zaman performansta bir fark görmedim açıkcası basmadım zaten ama bugün araba yıkamaya gidicem iyicene detaylı bir şekilde bakarım. Ayıca Shell'de daha az yol gittiğini yazmışsın o zaman bence shell mazotun içine ekstra bir katkı koyuyorki yanma daha fazla oluyor.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 21:40 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 21:35 ----------

Önceki aracım dizel GETZ ile, 50 bin km yaptım, değişik marka yakıtları denedim. Bana en uygunu BP ultimate dizel geldi.

bunu da şöyle anlıyordum, normalde hyundai'nin dizelleri gözle görünür siyah duman çıkartmazlar, arabanın arkasına geçip bir arkadaşıma gaza bastırıyordum. Opet'ten üstüste aldığım yakıtlarda bariz siyah duman çıkıyordu. ayrıca totalde de aynı durum oldu. onun dışında shell ve BP'de dumanı hiç görmedim.

şimdi astra ile denemeler yapıyorum, henüz yeterince kullanamadığım için sonuçaulaşamadım.

Ben BP ve Shell diyorum başka markaya bakılmaz diyorum ;)

ayrıca soruna yanıt vereyim, araca zarar verme ihtimali bence yok.

Aslında hocam bu araba dünyasıda insanlara benziyor. Her insanın sevdiği bir yemek olduğu gibi her motorunda sevdiği bir yakıt var bazı arabalar shell koyunca performans kazanıyor bazıları bp koyunca bazıları lukoil koyunca ben böyle çok söyleyen gördüm. Ayrıca birde şu var motoru bir marka alıştığın zaman farzı misel ben mazotu her zaman opet'ten alıyorum diyelim aksilik oldu bu sefer gidip shell'den aldığım zaman arabadaki randımansızlığı ciddi anlamda görüyorsun ben kendi opel tigramda bile görüyordum Shell almayıp gidip bir kere bp'den aldım gerçekten arabadanın gaz tepkilerinin zayıfladığını hissettim. Ona dikkat edip adam gibi bir marka yedirip hiç değiştirmemek gerek akaryakıtı.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel arabayı ilk aldığımda, en büyük tavsiyelerden biri 'mazot aldığın yeri asla değiştirme' olmuştu.. Ama ben hep opetten alıyorum? demiştim.. Başka başka opet istasyonlarından değil, tek bir opet istasyonundan mazot alınması gerekiyormuş.. Sonra opet'i bırakıp Shell'e geçtim, yaklaşık 15 defa üstüste shell'den mazot aldım 50 tl'den aşağı olmamak kaydıyla. Bi sıkıntı yok şimdilik.
Katkı maddesi kullanmayıda düşünüyorum, motorun iç aksamını %3 oranında bile temizlese bu güzel bişeydir.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Mazotu bilmem ama benzinde BP'yi tek geçerim :) Ne Opet gibi traktör yapıyor arabayı ne de Shell kadar az gidiyor.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Uğur kardeşimiz atıp tutacak değil heralde araştırılmadan , sonuç bulunmadan yorum yapmak anlamsız belki nos olmasa bile nos gibi işlev görev ayrı bir bileşen olabilir.

astrateknik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
shellin sitesine girip baktım, NOS diye bir şey yok, sadece Nitro+ yazıyor,

bu nitrojen demek olabilir, bu da bildiğimiz azotun diğer bir adıdır. havada %78 oranında bulunan madde. hatta NOx denilen azot bileşikleri de çevreyi en çok kirleten gazların başında gelir.

yani NOS falan yok.