Mavi ve Yeşil Antifriz Arasında Ne Fark Var?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Evet arkadaşlar araların da ne fark var? Bir türlü çözemedim şimdi kırmızının durumu ortada eski araçların iç organları tahrip ediyor ama bu iki ürün arasında ne fark var?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yeşil aslında Opellere daha uygun olan HOAT yani hibrid antifriz olması lazım ama Türkiyede öyle birşey yok. Mavi ile yeşil aynı bana göre.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nadir bu konu kırmızı antifirzde geçti,silikatlı ve silikatsız diye. konu başlığı Muammer kardeşim açtı başından geçenler ile ilgili önemli konu başlığı altında üste koyduk, orda benim konuya antifriz ile ilgili yazılarım var zaten
Ama ben gene tam detayla yazayım;
5 çeşit antifriz var, yeşil,sarı,portakal rengi,kırmızı,yeşilmavi,bunların herbiri araç modellerine göre üretilir.Ben hepisini yazmayacağım sırf opel ile ilgilileri yazacağım,g48 silikatlı antifriz bizim eski opellere uyumlu yani 2001 öncesi modeller bmw gibi araçlara,bu o motorun alaşımına uygun üretilmiş antifrizlerdir,portakal rengi olan g34 antifrizi ise silikatsız GM ve opellerin yeni motorlarına yani 2001 sonrası motorların alaşımına uygun koruyucu özellikte üretilmiştir.antifrzi yaz kış kullanılmak zorunluluğu vardır,bizde yok efendim şu bu kulakdan dolma haberleri bir yana atın(çoğu motor blokların hatta üst blokların çürüdüğünü gördüm bunların hepisi saf sudan kaynaklanan çürümedir (veya yanlış antifriz olayıdır),antifrizin asıl görevi dona karşı koruma yanında motoru aksamlarını korumaktır.İşte bağzıları diyor antifriz koydum su kaçırmaya başladı yok conta yedi bunların hepisi gene bilmeden suçu antifrize atmaktır,antifrizsiz kullanım sonuçu çürüyen malzeme antifriz koyunca kaçırmaya başlarda o sanır iş antifrizde,halbuki o duruma antifirzsiz getirmiştir zaten,yanlış antifriz koyarsanız tabii ki buda zarar verir sonuçta o 5 antifriz çeşiti boşuna üretilmiyor her araba modeli her araba üreticisi kendien uygun antifrizi üretir veya ürettirir,bunlar uzun garge çalışmaları ile yapılan işlerdir.

meriva64

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
n

bu yaz aldıgım araca bakıma gittim.....usta SORDU... abi antifirizi hangisinden koyalım.. senin arabada kırmızı var ama malum kırmızı daha pahalı maviye gore.....

o zamn pahalısından koy ya.. bizim neyimiz eksik dedim:))) pahalı olan iyidir..türk mantıgı:)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu yaz aldıgım araca bakıma gittim.....usta SORDU... abi antifirizi hangisinden koyalım.. senin arabada kırmızı var ama malum kırmızı daha pahalı maviye gore.....

o zamn pahalısından koy ya.. bizim neyimiz eksik dedim:))) pahalı olan iyidir..türk mantıgı:)
portakal rengi değilde vw motorun kırmızı antifrizini koymadı ise şaşmam :)

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Alıntıdır" : Soru:Antifriz kaç yılda ve ya kaç km'de değiştirlmeli
"Kırmızı olan antifriz için önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum.Sadece aracında bu antifiz tipi olanlar veya katalogta bunu yazanlar kullansınlar.Bu konu çok önemlidir.Kırmızı olanın kimyasal formulü farklıdır ve klasik araçlara yani içinde yesil antifiriz veya sarı olanlara göre daha iyi korozyon koruyucu ve uzun süre gidici etkileri olmasına rağmen

eğer emin olmadan bu daha iyi diye değiştiriseniz aracınızın ciddi arızalar göstermesi ve contaların erimesi veya kaçırması gibi bir durum hasıl olabilir.Bu konuda amerikada uzun süredir bazı davalar açılmış ve konu mahkemelere intikal edilmiş durumdadır.Bilineceği gibi kanunlar tükecilerin yanında olduğu için ürünün üstüne hangi araalr için geçerli olduğunu tek tek yazmazsanız orada tüketiciler haklarını arayabiliyorlar.ama bizde durum çok zor olur hatta tecrübelerime göre imkansızdır.

bU nedenle yeni nesil antifirizleri belki ilk defa duyuyor olabilirsiniz veya yarın bazı uyanıklar ithal ederek piyasaya büyük reklamlarla sürerek hergün gazetelerde yer alabilir(GM bunu tavisye ediyor bütün amerika kullanıyor diyebilir).Ancak biliniz ki her şey pazarlama sözleri ile sizi memnun etmez ancak mühendislik uygulamaları ile tatmini yakalamak mümkündür.

peki kafa karıştırmamak için yapılması gereken nedir.özetlersek

1- Aracınızın içindeki antifiz rengini kontrol edin ne renk ?
2-Araç katalogunda önerilen antifiz içeriği nedir kimyasalı veya harfleri içeren bir sayı olmalıdır.
3-Değişim süresi antirizin rengi ve kimyasalın içeriği ile alakalıdır.
4-Araçta ne renkantifiz çıkıyorsa o renk veya aynı tür kimyasal içerikli antiriz kullnılması gerekir.Bu konu çok mühim ve atlanması sonrasında size masraf çıkarabilecek bir konudur.
5-Son çıkan en iyisidir reklamlarını unutun , sizin için en iyisi , aracınız için en doğru ve uygun olandır."
Alıntıdır :Soru:Antifriz kaç yılda ve ya kaç km'de değiştirlmeli

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Radyatör değiştiğinde BP yeşil olanından koyduk bakalım ilk önce olan da mavi idi. Ulan bu işin de yeminle suyu çıktı ha... eskiden donma yapmasın diye koyduğumuz antifriz şimdi hangi renk işine döndü pehhhh gözünü sevdim 1979 model reno... yerini dolduracak araç varsa bende bilmiyorum... gariban arabası yaw...

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Radyatör değiştiğinde BP yeşil olanından koyduk bakalım ilk önce olan da mavi idi. Ulan bu işin de yeminle suyu çıktı ha... eskiden donma yapmasın diye koyduğumuz antifriz şimdi hangi renk işine döndü pehhhh gözünü sevdim 1979 model reno... yerini dolduracak araç varsa bende bilmiyorum... gariban arabası yaw...

Castrol Radicool Antifiriz - 3 Lt Castrol Antifiriz fiyatı ürün incelemesi, en uygun fiyat ben bundan koydum abi 97 model aracıma, bir kaç haftadır bir sorunla karşılaşmadım, öneririm :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com