Mavi ve Yeşil Antifriz Arasında Ne Fark Var?

süraka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba

aracım 1999 astra g * motor yapılınca usta kırmızı antifiriz koymuş ben rengini tam anlayamadığım için genel kotrollerde yaklaşık yarım litre üstüne mavi ekledim yaklaşık bir ay önce dikkatli bakınca kırmızı olduğunu anladım ustama sorduğumda ölçüm yaptı 40 derece çıkınca karışması önemli değil dedi şimdi biraz kafam karıştı kırmızı sorun cıkarabilirmi ne yapmam lazım notor yapılalı yaklaşık 20 000 km oldu

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Siz ustayı değilde Selim beyin önerilerini ön pilana alın .

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
aracım 1999 astra g * motor yapılınca usta kırmızı antifiriz koymuş ben rengini tam anlayamadığım için genel kotrollerde yaklaşık yarım litre üstüne mavi ekledim yaklaşık bir ay önce dikkatli bakınca kırmızı olduğunu anladım ustama sorduğumda ölçüm yaptı 40 derece çıkınca karışması önemli değil dedi şimdi biraz kafam karıştı kırmızı sorun cıkarabilirmi ne yapmam lazım notor yapılalı yaklaşık 20 000 km oldu

Forum içinde kırmızı hakkında çok fazla konu var. En azından fikir sahibi olman açısından ;) 20 000 km de az değil aslında.

süraka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi ne yapmam lazım radyatörü tamamen boşaltıp mavi mi dolduralım?şimdilik su eksiltme ile ilgili sorun yok dediğim gibi ikibuçuk yıldır üstüne eklediğim yarım litre bilemedin bir litre mavi antifiriz

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
şimdi ne yapmam lazım radyatörü tamamen boşaltıp mavi mi dolduralım?şimdilik su eksiltme ile ilgili sorun yok dediğim gibi ikibuçuk yıldır üstüne eklediğim yarım litre bilemedin bir litre mavi antifiriz

Şahsen ben kafanı karıştırmak istemem işin ehli arkadaşlar illa ki bir fikir verecektir.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Farklı renkteki antifrizleri karıştırmamak lazım. Cunku her birinin kimyası farklı ve karıştığı zaman neye yol açacağı belli değil.

Benim araçta yeşil antifriz var, bazen kontrol için kapağı açıp baktığımda görüyorum. Şeffaf bir yeşil, yani motor içinden pas, lastik falan sökmemiş olduğu anlaşılıyor ve insana güven veriyor.

Mazda, antifrizi kendi üretip satıyor ve önceden karışımlı yani sonradan su ile karıştırmadan direkt koyuyorsunuz. Ve bence günümüz şartlarında oldukça mantıklı cunku 45-55 karışım için insanlar litre veya kg ölçerek koyması uğraştırıcı birşey. Ayrıca konulacak suyun şebeke suyu falan olması durumunda antifrizin kimyasını etkilemesi ihtimali de var. Önceden karışımlı olunca tüm bu sorunların önüne geçilmiş oluyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aslında mavi yada yeşil ikisinin karışmasından bir halt olacağını pek sanmam ama kırmızı için bir şey diyemeyeceğim...

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Aslında mavi yada yeşil ikisinin karışmasından bir halt olacağını pek sanmam ama kırmızı için bir şey diyemeyeceğim...

abi içide ne var bilmiyorum da koruma özelliğini yitirebilir birde ısıtılıyor zeirli gaz bile çıkabilir:)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Çağatay zaten bu durum aynı araçlara koyduğumuz yağ gibi A kişi der şu marka B kişi der şu marka sonra benim gibi kıl tüy adamlar da takar kafaya çık işin içinden çıka bilirsen :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Çağatay zaten bu durum aynı araçlara koyduğumuz yağ gibi A kişi der şu marka B kişi der şu marka sonra benim gibi kıl tüy adamlar da takar kafaya çık işin içinden çıka bilirsen :D

bende takıntılıyımdır abi motor yağı hariç hep orjinal ekipman kullanıyorum antifrizi bile gm aldım o yüzden kafam rahat fabrika ne diyorsa odur Selim abinin dediği gibi:)