Mantık Hatası !

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Mantık Hatası !

astraowner link' Alıntı:
o adaptif cruise control oluyor bizdeki cruise control sadece hızı sabitler ve bunu gazla yapar fren gerektiren bir durumda aracı sabit hızda tutamaz çünkü fren yapma özelliği yok
045thumbsup Öğrenmenin yaşı yok... :)

perionur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
o adaptif cruise control oluyor bizdeki cruise control sadece hızı sabitler ve bunu gazla yapar fren gerektiren bir durumda aracı sabit hızda tutamaz çünkü fren yapma özelliği yok

Active selectte var diye biliyordum. Birkaç defa denemiştim yokuş aşağı hızlanmamıştı, hatta hızı fren yaparak azalttığıydı. Ama şimdi kafama takıldı en kısa sürede deneyeceğim.

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir önceki aracım AS 1.4 turbo idi ve adaptif değildi diye hatırlıyorum.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Makyaj sonrasında CC özelliğini "Hız Sabitleyici (Cruise Control) – Hız sınırlayıcı özelliği ile" şeklinde güncellediler web sitesinde.
Ben de bu özelliği bahsettiğiniz özellik olarak düşünmüştüm.

kürsad1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Clioda sinirlayiciya aldığım zaman yokuş aşağı indiğinde kendi kendine fren yapıyor ama sabitleyicide fren yapmıyor. Astra da daha tam anlamıyla test edecek yol bulamadım :)

ulkm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
Hız sabitleyici düz yolda ve yokuş çıkarken hızımızı sabit tutuyor ama yokuş aşağı inerken sabitleyici de sınırlayıcı da fonksiyonunu yitiriyor. Sabitlediğim hızın üstüne çıkıyor. Passatta da durum aynıydı. Frene basmak zorunda kalıyorsunuz belli bir hızı geçmemek için.
Mercedeste ise hız sabitleyici her şartta hızı sabit tutuyor, yokuş inerken frenleme yapıyor gerekirse.

Mercedesler arkadan itişli oldukları için  şaft freni şeklinde bir frenleme sistemi olabilir, çünkü mevcut fren sistemini elektonik olarak devreye sokmak zor çünkü hidrolik basıncı gerekiyor ayakla bilindiği üzere bu da bizim araçlarda yüksek maliyet gerektirir. 

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

adaptif cc opel eye ile birlikte geliyor .  turkiyede sadece mokkada opel eye var oda yaklqsik 2 bin lira opsiyon. adatif cc ile birlikte carpisma on hazirligi kor nokta uari sistemi serit cizgisi takibide var.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Baran_ link' Alıntı:
Astrada nasıl devreye alınıyor sınırlayıcı?

Direksiyonu tuttuğunda sol baş parmağı hizasında reset, hız +/- ile en sağda on-off şalteri var, önce şaltere dokunup sistemi açıyorsun sonra yanındaki sustalı tuşa dokunduğunda araç hızını sabitliyor.

manisalı3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

derdimi tam anlatamadım galiba: makyajlı kasalarda hız sınırlayıcı var yani yokuş assagı inderken hızlanmıyor.mesela 100 e sınırladın 100ü gecmiyor.ama ya cc yi kullanmana izin veriyo yada hız sınırlayıcını ikisi aynı anda aktif olmuyor.
Ben yolda cc ile 100 le giderken hız sınırlayıcınıda 110 yapmak istiyorum misal?

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

manisalı link' Alıntı:
derdimi tam anlatamadım galiba: makyajlı kasalarda hız sınırlayıcı var yani yokuş assagı inderken hızlanmıyor.mesela 100 e sınırladın 100ü gecmiyor.ama ya cc yi kullanmana izin veriyo yada hız sınırlayıcını ikisi aynı anda aktif olmuyor.
Ben yolda cc ile 100 le giderken hız sınırlayıcınıda 110 yapmak istiyorum misal?

Bu iki sistemin de yaptığı hızı belli bir değerde sabit tutmak.Eğer siz o anki hızda değil de, başka bir hızda seyretmek istiyorsanız manuel gaz vererek o hıza gelirsiniz, sonra sistemi devreye sokarsınız.

CC hız düşümü olursa gerekli miktarda gaz ayarlamasını yaparak hızı tekrar istenen değere getirir.Fren ile etkileşimi yoktur. Hız sınırlayıcıyı ise ilk defa duydum.Bu da heralde bahsedildiği gibi rampa aşağı fren ayarlaması ile çalışıyor.Aslında bu iki sistemin kombine olması gerekir, fakat şu anda görünen iki ayrı sistem ve ya sadece gazı kontrol ediyor, ya da sadece freni.İkisini bir anda kontrol etmek zaten Adaptif CC ye giriyor.Bunun için aracın ön tarafına radar falan yerleştiriliyor, bu da maliyetli bir sistem.

Ben şahsen ani durumlarda çarpmayı önlemeye yardımcı olması yanında frenin her zaman kontrolümde olmasını isterim. Gaz kontrolünde hata olursa en fazla yavaşlarsın, fren otomatik diye güvenirsen ve sistemde bir hata meydana gelirse ya yoldan çıkarsın, ya da birine arkadan bindirirsin.