Lütfen yardım edin OPEL TİGRA 1998

merticoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi akşamlar başıma bu aracı aldığımdan beri gelmeyen kalmadı aldığımda horoz kesmeyi unuttuğum için mi bilmem :D
Neyse olaya şoyle başlayım.
Aracım: OPEL TİGRA 1998.
Trigerlerini bir pazar değiştirdik tanıdığım iyi bir ustamıza GM marka kayışlar değişti ve lifter sesi fazla olduğu için yağ bakımı bütün filitreler değişti gerçekten lifter sesi ortadan kalktı gibi. Ancak bana dediği şey sen 1000 km sonra tekrar gel yeniden yağ ve benzin filtlereni değiştirelim dedi ve bu arabayla yol yap dedi bende tamam deyip tokalaşım oradan ayrıldım.
Aracımı sadece haftasonu kullandığım için ilk hafta seferihisar teos ikinci hafta urla ve üçüncü havta narlıdereden donuşte arabanın motor kısmında ses gelmeye başladı sağa çekip kaputu açtığımda ''Aha ses şarj kayışından geliyor dedim kendi kendime'' ve yavaş yavaş eve gittim .Ertesi gün sabah ustaya giderken yavaş yavaş şarj kayışı eridi koptu tabi yolda kaldık . Aracı cekerek ustaya götürdük ben aracımı bırakıp işe gittim . akşamı arabam oldu denilip dolmuşa atlayıp soluğu izmir karabağlar sanayısınde buldum . Sonuç şarj gergisi kırılmışmış ne uzucu ... Neyse arabaya binip yola çıktım motor biraz ısındıktan sonra kırmızı ışıkta durdum ve kalkarken birinci vitesde arabadan şakırtı sesi geldi o kadar sinir bir seski birde ikide durmadan bu sesi duyuyorum. ertesi gün gene götürdüğümde katalızator dağılmıştır deyip egzoscuya götürdük ustayla akşama alırsın dendi. Ben gene işe gittim ve oğlene doğru araban hazır dendi.Ben gene dolmuşa atlayıp sanayıye gittim . Neyse aracımın ustasına belli bir ucret odeyip yola cıkacaktım ki abs ışığının yandığını gördüm bune dediğimde o soneecek dendi bana tamam dedim bende. tabi içimden ''.....AHHHH SÖNER GENE .OOOOKU HAM YAPTIK ''dedim .
Yola cıktım ve arac ısındıktan sonra gene o ürpertici şakırtı sesini duydum arabadan bütün sinir hücrelerim libidolarımla istişareye girermiş gibi düşünmeye başladılar...Birde baktım aracımda hız göstergesi çalışmıyor daha da delirdim ...Hem abs ışığı yanıyor hemde hız göstergesi çalışmıyor... Neyse otobana cıktım 4.vitesden 5. vitese atmak için boşa aldığımda araba belki 90 belki 100km hızla stop etti.ve 2 haftadan beridir seyir halindeyken her boşa alışımda araba stop ediyor . Bazen ise motor işiği yanıp stop ediyor . 53 yaşındaki babamın arabasını almaktan bıktım . Lütfen ben artık gerçekten bıktım bu Arabbayı satmakta istemiyorum bir çaresi varsa yada aynı olay birisinin başına geldiyse bir cozum bulursak cok büyük sevaba ve dua almış olucaksınız çünkü bir doğan parası kaçtı 1,5 ayda bana . ŞİMDİDEN BU UZUN DERDİME DERMAN BULMANIZ DİLEĞİMLE.
İZMİRDEN SAYGILAR.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Bakın sizin öncelikle hatanız yanlış ustalara başvurmanız olmuş. Bir kere tüm filtreler değişmiş olmasına rağmen 1.000 km sonra benzin ve yağ filtresini neden değiştiriyor rodajmı yapıyor :) Çok gülünç gerçekten. Neyse Şakırtı sesinin de katalizör ile hiçbir alakası yok. İmkanınız var ise katalizörü söküp yerine içi boş ufak bir susturucu takın alt devirlerde hissedilir performans ve tatlı bir homurtu sesi alırsınız. Motor arıza ışığı da yakmaz ! Bunun yanında ABS beyniniz de problem var. Aynı sorunu bende yaşamıştım bu konuda tecrübe sahibiyim. Şöyle ki sol ön tarafta bulunan ABS poryası aynı zamanda hız göstergesi içinde görev yapıyor , dolayısıyla ABS sisteminde herhangi bir sorun olduğu zaman hız göstergesi de iptal oluyor. Çözümü ise çok zor değildir özellikle internet üzerinden yapılan yorumlara yada tavsiyeler üzerinden yola çıkarak işini bilen iyi bir oto elektrikçi bulup garantili yapmak kaydıyla onarım yaptırın işçilik fiyatları da 150-300 lira arası oluyor. Boşa atıldığı zaman yaşanılan stop etme sorunları da genellikle X16XE'lerde çok sık rastlanılan bir sorundur. Bu sorun genellikle EGR'nin açık kalması , Oksijen sensörü arızası yada rölanti ayarlayıcısı yüzünden olabiliyor. Gerekli kontrolü yaptırın. Ayrıca parça alırken özellikle araç Opel ise paraya kıyıp her zaman GM yani orjinal ürün kullanın. Ahmet'in , Mehmet'in önerdiği yok şöyle iyi yok böyle iyi yan sanayi markalara tenezzül etmeyiniz. Ayrıca o usta müsvettesini bir an önce değiştirip işininin ehli ve müşterilerini kaz olarak görmeyen ustalara başvurun...