Lütfen yardım bilmeden kuş yuvası bozdum :((

adidas19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar evlerimiz sıralı şelilde bitişik yapıda dublex evler ve yan komşum ile benım ebeveyn banyoları aynı boşluğa denk geliyor o boşluğa yuva yapan kuşlar gece gunduz havalandırma pencerelerımızde patırdıyordu minik böcekler atıyordu fılan neyse benımde bebegım olacak 1 hafta içinde hem onu rahatsız ederler dıye dusundum hemde hıjyensel acıdan 2 ay once catıya cıktım baktım yavru var gerı ındım 1 ay once cıktım baktım yavrular buyumuş annesı babası ucuyor ama onlar oradan ucamıyor gerı ındım gecenlerde ses ıyıce artınca cıktım baktım bırde sokakta kur yaptıklarını gordum guvercınlerın bırbırıne dedım yavrular gıtmıstır artık cktım baktım 1-2 kus vardı onlarda ben cıkınca uçtu gitti sonra boşluğu guzelce ınceledım ne yavru ne yuva nede yumurta vardı bende artık yavru kalmada havalarda duzeldı dıye havalandırma bosluguna gırmesınler dıye tel gerdim ama ertesı gun kuşlardan 3 tanesı yıne ses yapıyor cıktım baktım telin kenarından bır sekılde gırmısler sonra teli gerı actım onları sıkıştıkları kapalı alandan kurtarıp gerı kapadım(tekrar baktım yuva varmı dıye yok) cumartesı gunduz bu hadıse oldu pazar gunu evde yoktum pazartesı sabah geldıgımde bırde ne goreyım 2. katın banyo penceresınden kuş gırmıs evın her yerıne tum kat ve odaları gezıp pıslems gelıp onu kurtardım sabah 7 de uykusuz yenıden catıya cıktım çatı aralarında izocamarın içinde kaşınarak yuva aradım yok ındım gun ıcınde aklıma takıldı az once lambaları alıp catıya cıktım daha once bakmadıgım bı köşe vardı çatı arasında (havalandırmadan benım tarafa zamanında kırılmış tuğladan geçmişler)izocamları kaldıra kaldıra bakıordum kı dip tarafta ne göreyım 1 yavru çıkmış 2-3 gunluk ama ölmüş 1 tanede yumurta var beynimden vurulmuşa döndüm ağlayacaktım neredeyse kuş yuvasının bozmanın günah oldugu inancındayım şimdi bilmeden oluşan bu durumda ne yapabılırım bılen bırısı soylerse sevınırım.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
abi bu konuda fetvaa verecek biri değilim ama bilmeden olmuş sonuçta sen bilerek yapsan o zaman günah olurdu bence bizim buradada bütü evin panjur içleri serce yuvası olmuş açıp kapayamıyoruz her sende 3 4 tane yavru ölü buluyoruz tabi bunu fark etmeden önce izimde zarar verdiğimiz olmuştur fakat bilmeden sizinde kendinizi korumak adına oraya tel koymuşsunuz belkide yavru daha önceden öldü dini inancınızı bilmiyorum ama bir cami hocasına yada başa bir dine mensupsanız rahibe yada hahama danışabilirsiniz

adidas19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müslümanım bununla ılgılı bı ayet bulamadım ama zamanında bir hocanın cumlesı gecıyor ınternette araştırırken gördüm aynen alıntıyı paylaşıyorum :

Cevap: Değerli kardeşimiz. Bu konu hakkında Nureddin yıldız hocamızın cevabını sizlerle paylaşıyorum. Hayvanlar, günlük yaşantımıza zarar verdiklerinde, verdikleri zarar kadar giderilebilirler. Zararları yoksa da dokunmak zulümdür.

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayvanlara merhamet dinimiz açısından çok çok önemli gerçekten de. Hz.Peygamber sırf köpek yavruları rahatsız olmasın diye koskoca ordunun yolunu değiştirmiştir.
ama sizin durumda kasıt yok zaten.yuva ve hayvanlar zarar görmesin diye elinizden geleni yapmış,hatta pek çok insanın göstermeyeceği bi hassasiyet göstermiş ama sonuçta hiç istemeye istemeye ve kasıt olmadan üzücü bi durumla karşı karşıya kalmışınız.zaten sizin de vicdanınız rahatsız olmuş.eğer kasten yuvayı bozmuş olsaydınız tabi durum farklı olurdu.

Kuran-ı Kerim de bakara suresinin Amene'r-Rasulü diye bilinen bölümünde sizin durumla ilgili ve rahatlamanıza vesile olacak bir ayet mevcut :

Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ramazanın yaklaştığı şu mubarek gunlerde bol bol aç doyur ıbadet et

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonuçda bilerek yapmamışsın. En güzel af yolu tövbe etmek.

coldekiadam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hİçbir şey olmaz, bilerek yaptığınız bir durum yok.

Yapacağınız tek şey, tekrar yuva yapmamaları için önlem almak.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Aslında sorunun cevabını siz dahil herkes biliyor ama aman bir şey olur mu, aman büyük günah mı işledim diye tedirgin oluyoruz. Sağolsun cahil cühela takımından cami hocalarımız ve saçma sapan cemaatlerin abileri v.s... Korkutmak için ellerinden geleni yaparlar. Kendi dedikleri yürüsün diye her türlü din hükmünü hiçe sayarlar.

İstemeden yahut bilmeden olan bir durum karşısında ne yapabilirsiniz ki?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında yeterince hassas davranmışsınız. Aynı durum başıma gelse elbette üzülürdüm ama vicdanım rahatsız olmazdı açıkcası.

Bence siz de rahat olun, en azından birçok insanın göstermeyeceği hassasiyeti göstermişsiniz.

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında sorunun cevabını siz dahil herkes biliyor ama aman bir şey olur mu, aman büyük günah mı işledim diye tedirgin oluyoruz. Sağolsun cahil cühela takımından cami hocalarımız ve saçma sapan cemaatlerin abileri v.s... Korkutmak için ellerinden geleni yaparlar. Kendi dedikleri yürüsün diye her türlü din hükmünü hiçe sayarlar.

İstemeden yahut bilmeden olan bir durum karşısında ne yapabilirsiniz ki?

"Cahil cuhela cami hocaları"
biraz iddialı ve oldukça kaba ve çirkin bi tabir olmuş.

tapatalk